ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Afroameričanky v USA hledají dárce spermatu stejné rasy, volí kompromisy

  • 105
Americké ženy tmavé pleti se potýkají s palčivým problémem. Nedaří se jim sehnat dárce takového spermatu, aby mohly mít děti stejné rasy. Musí se tedy uchylovat ke kompromisům. Afroameričané mají v USA obecně značnou nedůvěru k zdravotnickým zařízením, mnozí z dárců také nesplňují přísná kritéria dárcovství.

Mardochée Julien-Westová a její manželka Yevette se rozhodly stát se specifikovaly požadavek na výhradně černošské dárce, stovky možností se rázem zúžily jen na dvě.

„Je prostě obrovská poptávka, takže to bylo šílené,“ sdělila Američanka portálu USA Today. Podle ní o děti stejné barvy pleti usilují nejen černošští heterosexuálové, kteří mají problémy s plodností, ale také černošské lesbičky či queer lidé.

Julien-Westová se svou partnerkou se proto nakonec rozhodly pro napůl černošského, napůl bělošského dárce. „Alespoň je to částečný úspěch,“ říkaly si. „Bylo těžké a frustrující vidět, jak omezené máme možnosti, i to, že musíme přistoupit ke kompromisu ohledně našeho seznamu priorit,“ dodává třicetiletá žena, která pracuje jako terepeutka.

Příběh těchto dvou žen však není ojedinělý. Podle expertů jde o dlouhodobý problém, který se v poslední době rozrůstá, neboť zájem o služby kryobank se zvyšuje. Je také větší počet svobodných žen, které se pokoušejí o početí dítěte touto cestou.

Podle údajů stanice CBS News ve čtyřech největších amerických kryobankách (California Cryobank, Fairfax Cryobank, Seattle Sperm Bank a Xytex) pochází 53 procent dostupných spermií od bílých dárců, jen méně než 4 procenta jsou od afroamerických dárců. Podobně nízká čísla jsou i u Hispánců (8 procent).

Afričanky bělí mimina už v těhotenství. Trend nezastavila ani varování

Z patnácti žen usilujících o dítě stejné barvy pleti vyzpovídaných listem The Washington Post se jen jedna dočká černošského dárce. Pokud se taková nabídka spermatu objeví na stránkách spermabanky, je okamžitě během minut pryč, uvádějí ženy.

Také čtyřicetiletá Jamila Gallowayová se proto cítila, jako kdyby byla „na lovu“. „Skoro jsem měla pocit, jako by mi někdo vzal část mého rozhodnutí,“ popsala žena tlak, který cítila při hledání vhodného dárce. Jako řada jiných i ona musí řešit otázku, zda mít dítě s pravděpodobně jinou barvou pleti, či jej nemít vůbec.

Proč černoši nedarují sperma

Důvodů, proč je v kryobankách nedostatek černošského spermatu, je mnoho. Obecně se toto etnikum vyznačuje vysokou nedůvěrou v zdravotnické organizace. To je způsobené především negativními historickými zkušenostmi i přetrvávajícím přesvědčením, že i v současnosti mají zdravotníci rasistické názory.

„Afroameričané nechtějí jít k lékaři, nechtějí se účastnit zkoušek, nechtějí nic darovat, pokud nezbytně nemusí anebo pokud není zapojen člen rodiny,“ vysvětluje prezident Americké společnosti pro reprodukční medicínu Michael Thomas.

Z minority majoritou. Porodnost a migrace mění americké okresy i politiku

Černochům také často scházejí lékařské záznamy o zdravotním stavu tří generací rodiny, které většina kryobank požaduje od potenciálních dárců. Mnozí z nich též nesplňují další kritéria, jako je například univerzitní titul.

„Historicky se dárci spermatu rekrutovali z míst, jako jsou instituce vyššího vzdělávání či určité geografické oblasti v zemi,“ uvádí newyorská lékařka Tia Jackson-Beyová. Kryobanky proto nyní spustily kampaně s cílem najít afroamerické donory i tam, kde dříve nepůsobily.

Angela Stepancicová, která sama prošla procesem hledání vhodného dárce a jíž se narodilo dítě smíšené rasy, se rozhodla reagovat na poptávku a na podzim hodlá otevřít první kryobanku vlastněnou Afroameričankou a zaměřenou výhradně na potřeby černošek. „Chci jim poskytnout stejné možnosti, jaké má každý jiný pár, který prochází tímto procesem,“ uzavírá Američanka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video