Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Z minority majoritou. Porodnost a migrace mění americké okresy i politiku

  20:00
Počet Hispánců a Afroameričanů ve Spojených státech neustále roste. V některých okresech se stávají majoritními obyvateli. Vyplývá to ze zjištění výzkumné společnosti Pew Research Center. Tyto demografické změny mohou mít značné dopady na americkou politiku.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

V roce 2018 byli Hispánci, Afroameričané a dvě menší rasové či etnické skupiny - američtí Indiáni a původní obyvatelé Aljašky - majoritní skupinou v populaci ve 151 amerických okresech. Od roku 2000 se počet takovýchto okresů zvýšil o 41, poukazuje Pew Research Center.

Hispánci zachraňují americká městečka. Doplňují kádry dobrovolných hasičů

Hispánci tvořili většinu v 69 okresech. V 72 okresech měli majoritní podíl v populaci Afroameričané. Asiaté netvoří v žádném okrese více než polovinu populace. Největší populační podíl (42 %) měli v Honolulu County na Havaji.

Počet okresů, kde Hispánci tvořili majoritu v populaci, vzrostl z 34 na 69. Tento trend je v souladu s celkovým růstem hispánské populace. V roce 2018 dosáhl počet Hispánců v USA skoro 60 milionů lidí. Hispánský podíl na celkové americké populaci se tak zvýšil na 18 %.

Růst této menšiny lze přičíst relativně vysoké porodnosti hispánských žen a imigraci z Latinské Ameriky. Nicméně v poslední době se nárůst zastavil, protože hispánské ženy přestávají rodit děti a protože počet migrantů přicházejících z Latinské Ameriky do USA za působení amerického prezidenta Donalda Trumpa poklesl.

Okresy s majoritní afroamerickou populací vzrostly z 65 na 72 v letech 2000 a 2018. Podíl Afroameričanů na celkové americké populaci se v průběhu let výrazně neměnil. V osmi okresech, kde měli Afroameričané majoritu, např. ve Washingtonu, se jejich podíl naopak snížil.

Růst okresů, kde tvoří Afroameričané většinu, lze přičíst jejich migraci ze severu na jih USA a ze středů měst na městská předměstí. Naopak v případě Hispánců to lze přičíst jejich migraci ze zemí Střední a Jižní Ameriky na sever, do jižních států USA. Je to proto převážně jih a jihozápad Spojených států, kde je nejvíce okresů, jejichž majoritní populace tvoří Hispánci či Afroameričané.

Tyto okresy nicméně reprezentují jen 5 % ze všech 3 142 okresů v USA a asi z 293 okresů, kde různé rasové a etnické skupiny společně tvoří nebílou majoritu. Celkově nehispánští, bělošští Američané tvoří 60 % americké populace.

Dopad demografie na americkou politickou scénu

Podle demografických prognóz think-tanku Brookings Institution by hispánští voliči měli v roce 2032 předstihnout afroamerickou populaci jako největší nebílou voličskou třídu. Obě skupiny volí především Demokratickou stranu.

Běloši se stanou v USA menšinou už v roce 2043, rodí se jim málo dětí

Zatímco podíl nebílých skupin v americké voličské populaci stoupá, v případě bělošských voličů je to naopak. V roce 1980 tvořili běloši bez vyššího vzdělání 69 % voličstva, v roce 2016 už jen 44 %, poukazuje think tank Niskanen Center.

Tento pokles byl znatelně patrný v Demokratické straně. Podíl bělošských voličů bez vyššího vzdělání poklesl z 60 % na 29 %. V roce 2036 by v Demokratické straně mělo být více afroamerických voličů než bělošských bez vyššího vzdělání. Demokratická strana přesto není vyloženě strana nebílých voličů, má stále významný podíl bílých voličů s vyšším vzděláním (31 %).

Ačkoliv Republikánská strana má své podíly nebělošských a vzdělaných  bělošských voličů, do určité míry lze o ní říci, že je stranou převážně bělošských voličů bez vyššího vzdělaní. Ti tvoří 60 % podíl voličů republikánů. V roce 1980 byl nicméně podíl větší (76 %).

Bělošští voliči obecně chodí k volbám více než ti nebílí a proto tyto demografické posuny nebyly dosud v americké politice reflektovány v plné míře. Přesto měly velký dopad na americké prezidentské volby v roce 2016.

Současný americký prezident během nich dokázal využít obav bělošských voličů bez vzdělání z měnícího se populačního složení a jejich slábnoucího postavení v americké společnosti. Prezidentské volby v roce 2016 stejně jako  volby do Kongresu v roce 2018 potvrdily, že nebělošští voliči mají tendence se přidávat spíše k Demokratům.

Porodnost v USA je na rekordním minimu, mileniálové po dětech netouží

Pro republikány představuje toto sepětí mezi demokraty a nebílými voliči značnou politickou výzvu. S jejich zvyšujícím se voličským potenciálem budou nuceni najít způsoby, jak Hispánce a Afroameričany oslovit a získat na svou stranu, pokud nechtějí být poraženi demokraty.

Už příští rok, během dalších prezidentských voleb, bude možné sledovat, jak moc jsou republikáni schopní získat tento pro ně netypický typ voličů na svou stranu. Trump by rád zopakoval vítězství na Floridě a Texasu, kde se však zvyšuje podíl hispánské populace.

Zatímco v roce 2016 mohlo v texaských volbách volit 5 200 000 Hispánců, v roce 2020 to bude už 5 800 000 Hispánců. Magazín Time upozorňuje, že se to může zdát jako malé číslo, nelze jej však podceňovat.

Nicméně, republikáni v dlouhodobém horizontu mohou z demografických změn nakonec těžit více než demokraté. Server Axios poukazuje, že Hispánci, zastávají více konzervativní hodnoty. Zároveň, jak se imigrantské komunity asimilují, mají tendenci volit stejně jako bělošští voliči.

Zvláště pak to platí pro rostoucí populaci bílých Hispánců, tj. bělochů, kteří jsou španělského či latinoamerického původu. Jejich příklad ukazuje, že rasová dynamika v USA je mnohem komplexnější, než se často na první pohled jeví.  

Autor:

Vadí mi termín „manželství“, nikoliv narovnání práv gayů, řekl Joch v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po útoku žraloka zemřely v pátek dvě ženy, plavaly 500 metrů od sebe

Egyptské úřady v neděli upřesnily, že při útoku žraloka v Hurghadě zemřely v pátek dvě ženy. Zatím byl známý případ...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Po střelbě v kodaňském nákupním centru jsou tři mrtví, potvrdila policie

Dánský střelec v kodaňském nákupním centru v neděli večer usmrtil tři lidi a několik dalších zranil, potvrdila policie...

Ležíte a modlíte se, ruské bomby ničí vše. Ukrajinci popisují hrůzu v zákopech

Vypálená města a sežehnuté lesy. Kolegové bez končetin. Bombardování tak neúprosné, že jedinou možností je ležet v...

Střelba v Chicagu. V průvodu ke Dni nezávislosti zemřelo nejméně šest lidí

V průvodu ke Dni nezávislosti na předměstí Chicaga se střílelo. Radnice města potvrdila nejméně šest obětí, dalších 24...

Putin vyhlásil vítězství ruských sil v Luhanské oblasti, mají si odpočinout

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti. Učinil...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...