Německé armádě velí usměvavá Ursula. Do Sýrie už nic nepošlu, píše do USA

  20:13aktualizováno  20:13
Pentagon očekává nepříjemný dopis. Americký ministr obrany Ashton Carter se brzy oficiálně dočte, že Německo nevyslyší jeho žádost o vyslání nových letounů na Blízký východ. Pomáháme už dost, vzkazuje mu Ursula von der Leyenová, vrchní velitelka Bundeswehru, o které Němci mluví jako o možné budoucí kancléřce.

Uši Ursuly von der Leyenové trpí v afghánském Kábulu. Právě totiž přímo před ní přistává vrtulník Black Hawk amerického letectva (8. prosince 2015) | foto: Uwe Ansprach, DPAProfimedia.cz

Německá ministryně obrany má od začátku prosince plné ruce práce. Berlínská vláda i parlament před dvěma týdny schválily vojenskou misi proti teroristům z Islámského státu. K Sýrii tak zamířilo 1 200 vojáků, šest průzkumných letounů Tornado i válečná fregata (více čtěte zde).

Cesta na Blízký východ čekala o několik dní později i samotnou Ursulu von der Leyenovou. O boji s radikálními islamisty debatovala se svými protějšky v pákistánském Islámábádu i afghánském Kábulu.

Fotogalerie

Po návratu čekal von der Leyenovou stranický kongres křesťanských demokratů v Karlsruhe a také dopis z Pentagonu.

Spojené státy v něm svého spojence prosí, aby Německo poslalo další vojáky a techniku.

Podle televize N-TV si Ashton Carter od Berlína sliboval nasazení bitevníků a bombardérů, průzkumné letouny mu nestačí.

Od drobné blondýny však dostal ráznou odpověď. „Německo Spojené státy podporuje, ale v rámci různých misí proti extremismu napříč světem už přispívá dost,“ tlumočí její dopis německá stanice Deutsche Welle. Přiklonila se tak k názoru své stranické i vládní šéfky Angely Merkelové, která už v neděli prohlásila, že na další žádosti vůči Německu teď není správný čas.

Gynekoložka v čele Bundeswehru

Není žádným překvapením, že sedmapadesátiletá politička a matka sedmi dětí na dopisní papír v podstatě přetlumočila názor Angely Merkelové. Oblíbená politička usedla ve všech třech kabinetech, které kancléřka dosud sestavila. Po každých volbách se navíc posouvá na vlivnější posty.

Utne zářnou kariéru plagiát?

Sebejistá politička, která vystřídala už tři ministerská křesla, se letos v létě stala terčem lovců plagiátorů.

Na serveru Vroniplag je k nahlédnutí její disertační práce, díky níž je od roku 1991 doktorkou.

Podle tvůrců webu opisovala na 27 z 62 stránek své práce. Jindy prý naopak „citovala“ texty, které původní zdroj neobsahuje.

Ministryně nařčení odmítá a požádala univerzitu, aby práci zhodnotili odborníci. Plagiátorství v posledních letech stálo křeslo už dva německé ministry.

Začínala jako ministryně pro rodinu, pak řídila resort práce. Prosadila povinné kvóty pro zastoupení žen ve vedení firem a díky zkráceným pracovním úvazkům - „kurzarbeitu“ - provedla Německo hospodářskou krizí bez masového propouštění a velkých protestů.

O jejích schopnostech na poli ekonomie nebo politiky v Německu nikdo nepochyboval, před dvěma roky však přesto přišel šok. Drobná blondýna, která se tou dobou neorientovala ani ve vojenských hodnostech, je od prosince 2013 ministryní obrany. Tudíž i vrchní velitelka ozbrojených sil.

„Bundeswehr je profesionální armádou. Musí tak konkurovat mnoha jiným civilním zaměstnavatelům. Musí to být atraktivní zaměstnavatel,“ vysvětlovala tehdy nová ministryně, proč novou funkci určitě zvládne (více se dočtete zde).

Sama přitom přiznávala, že ji nabídka zaskočila - v čele armády jí není příliš platný ani titul z medicíny, ani zkušenosti gynekoložky. Paradoxní je, že si Angela Merkelová tehdy lámala hlavu i s obsazením ministerstva zdravotnictví. Tam nakonec usedl právník Hermann Gröhe, před odbornou kvalifikací kancléřka upřednostnila myšlenku ženy v čele armády.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová v operačním centru válečné...

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová v operačním centru válečné korvety Magdeburg (16. července 2015)

Německá ministryně obrany v Cáchách slavnostně zahajuje mistrovství Evropy v...

Německá ministryně obrany v Cáchách slavnostně zahajuje mistrovství Evropy v jezdectví (11. srpna 2015)

Nástupkyně Merkelové? Populárnější je pouze Schäuble

Dva roky po jmenování už nikdo nepochybuje, že Ursula von der Leyenová náročnou funkci zvládá. Přestože je mnohdy při návštěvách mezi vojáky či na setkání s blízkovýchodními protějšky jedinou ženou v širokém okolí, nedává na sobě znát žádné náznaky nejistoty.

V německých médiích má ministryně pověst „korunní princezny“ křesťanských demokratů - tedy možné nástupkyně kancléřky Angely Merkelové. Když se agentura Forsa letos v říjnu mezi členy CDU ptala, koho by po současné kancléřce rádi viděli v čele strany, podpořilo šéfku Bundeswehru 31 procent dotázaných.

Na první příčku to nestačilo, o dva procentní body ji předstihl ministr financí Wolfgang Schäuble. Tomu je ovšem 73 let a pokud Merkelová stranu povede ještě do příštích voleb v roce 2017, jak se všeobecně předpokládá, jeho kandidatura za další čtyři roky již nezní příliš pravděpodobně.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová mezi uprchlíky v Sonthofenu....

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová mezi uprchlíky v Sonthofenu. Objekt, ve kterém žadatelé o azyl dočasně bydlí, poskytla armáda (13. srpna 2015)

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová hovoří s pešmergy, kteří se...

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová hovoří s pešmergy, kteří se cvičí v Německu (2. října 2014).

Korunní princezna musí počkat, královna má v CDU podporu

„Každá generace má svého kancléře a kancléřkou mé generace je Angela Merkelová,“ prohlašuje samotná von der Leyenová pokaždé, když se jí na možné obsazení kancléřského křesla někdo zeptá. Nikdo ovšem příliš nevěří, že by takové ambice neměla, podotýká magazín The Economist. A není sám, stejné dojmy lze vyčíst i z textů německých novinářů.

Nejdále zašel redaktor serveru Westfälische Nachrichten, který v pondělí sledoval kongres CDU v Karlsruhe. Mínil totiž, že ministryně obrany či mladší stranická místopředsedkyně Julia Klöcknerová mohly chtít využít aktuální spor o uprchlíky, aby se přes slábnoucí Merkelovou vyhouply do čela strany.

Když ovšem na pondělním sjezdu CDU po sedmdesáti minutách utichl hlas Angely Merkelové, rozburácel se v hale s tisícovkou delegátů bouřlivý potlesk vestoje. „Nejpozději v tento okamžik bylo korunním princeznám jedna věc jasná: Musí čekat dál,“ uzavřel reportér (více o sjezdu CDU čtěte zde).

Podívejte se, co řekla Merkelová v Karlsruhe:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Šéf Evropské komise Juncker přerušil dovolenou. Musí na operaci žlučníku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před Evropským parlamentem...

Stávající předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odložil ze zdravotních důvodů svou dovolenou v Rakousku a vrátil...

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz