Na Balkán dorazily podzimní deště, uprchlíci se třesou pod pláštěnkami

  10:10aktualizováno  12:37
Na Balkáně se s nadcházejícím podzimem ochlazuje, proud uprchlíků ale ani v současných deštích nepolevuje. Zdravotníci a dobrovolníci, kteří běžencům v chorvatských sběrných centrech pomáhají, však varují, že chladné noci musí venku trávit nejen mladí muži, ale i těhotné ženy a děti.

„Kdybych to věděl, vzal bych si na sebe něco teplejšího,“ říká íránský chemik Mehran Derachšíní. Chce do Velké Británie, ale momentálně musí trávit čas v chorvatském Opatovaci. Prší a není se kam schovat. „Nečekal jsem, že to bude tak těžké. I s pomocí a podporou, která tady je. Není jí dost.“

Na chorvatsko-srbské hranici přespávají uprchlíci i na místním pravoslavném hřbitově. Mezi náhrobky nocují děti, těhotné ženy i starší lidé a čekají, až pro ně přijedou autobusy. Mnohdy i celou noc. Mezi nimi i šestiletá afghánská holčička Maghana, které se po nekonečně dlouhé chůzi jde už jen velmi těžko.

Její patnáctiletá sestra Nahíd Rahímí zabalená v zimní bundě vypráví, že její rodina se vydala do Evropy, aby unikla všudypřítomnému strachu. „V Afghánistánu ženy nejsou lidé. Nemohou jít bezpečně ven,“ popsala pro BBC. Chladné počasí ani bolavé nohy je proto od další cesty do Evropy neodradí.

Fotogalerie

Během pátku dorazilo ze Srbska do Chorvatska více než deset tisíc běženců, což představuje dosavadní denní rekord. Od poloviny září, kdy migranti začali do západní Evropy ze Srbska ve větší míře přecházet právě přes Chorvatsko, už do země dorazilo přes 65 tisíc lidí.

Chorvatsko se nyní připravuje na možnost, že migrační trasy se stočí k jihu a uprchlíci do země začnou proudit přes Albánii a Černou Horu.

Chorvatské úřady proto počítají s tím, že do oblasti Dubrovníku bude brzy přicházet tři až pět tisíc uprchlíků denně. Dubrovničtí policisté a hasiči nyní vyklízejí budovy jugoslávské armády na poloostrově Prevlaka (více čtěte zde).

Sedmnáct migrantů zahynulo ve vlnách Egejského moře

Na Balkánský poloostrov i přes horšící se počasí míří přes řecké ostrovy u tureckého pobřeží tisíce uprchlíků. V neděli ráno se v Egejském moři utopilo sedmnáct migrantů. Na osmimetrové lodi se jich z tureckého Bodrumu na řecký ostrov Kos plavilo sedmatřicet.

Uprchlická krize

„Naši kolegové zachránili dvacet lidí a našli sedmnáct těl,“ potvrdil pro turecký list Hürriyet místní guvernér Amir Çiçek s tím, že se nikdo další nepohřešuje. Vyšetřování neštěstí však ještě není u konce.

Už v sobotu zabránily podle turecké agentury Anadolu místní úřady 31 běžencům původem ze Sýrie a Afghánistánu vyrazit na cestu po moři z Bodrumu na Kos.

Deset z nich se údajně pokusilo na ostrov doplavat, další dvě desítky se na cestu vydaly lodí. Nejbližší řecké egejské ostrovy leží jen pět až deset kilometrů západně od tureckých břehů.

Turecká pobřežní stráž už zachránila 53 tisíc migrantů, kteří se snažili dostat do Řecka, 274 osob se ale na cestě za lepším životem v Evropě utopilo, uvedl v neděli vicepremiér Numan Kurtulmuş. Neupřesnil však, za jaké časové období.

Zhruba pět tisíc migrantů dorazilo zatím během neděle do Rakouska, za celý víkend je jich už sedmnáct tisíc. Většinu z nich se podařilo rakouské policii rozvézt do tranzitních ubytoven. Část z nich se vydala taxíky rovnou na cestu do Vídně. Z rakouské metropole pak valná část běženců pokračuje vlaky do Salcburku a dál do Německa. Do Maďarska, odkud uprchlíci přicházejí, v neděli dorazilo přes devět tisíc lidí z Chorvatska, informovala agentura APA.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Věděla, co dělá. Manta obrovská si k potápěčům připlula pro pomoc

Manta obrovská (15. září 2018)

Třímetrová manta obrovská se přiblížila k potápěčům v Austrálii, kterým se zdálo, že je žádá o pomoc. Každopádně manta...

Na internetu nadával cizincům, polský soud ho potrestal prací pro veřejnost

Budova Nejvyššího a Odvolacího soudu ve Varšavě

Soud ve Vratislavi ve středu dvěma lety omezení svobody potrestal 42letého inženýra za nenávistné komentáře na...

Do íránských vod vplul zahraniční tanker. Měl poruchu, tvrdí Írán

Saúdské ropné tankery v úžině Hormuz (prosinec 2015)

V úterý ohlásili z Hormuzského průlivu u Perského zálivu další incident. Ropný tanker ze Spojených arabských emirátů...

Najdete na iDNES.cz