Ukrajinci volí prezidenta. Velký zájem o volby mají i ti žijící v Česku

  6:00aktualizováno  15:49
Ukrajinci si v neděli volí prezidenta, k volebním urnám může zamířit až 30 milionů oprávněných voličů. O úřad nové hlavy státu se uchází rekordních 39 kandidátů. Podle odhadů ale nejspíš žádný z nich nezíská nadpoloviční většinu potřebnou k vítězství a rozhodovat bude až druhé kolo naplánované za tři týdny. Volební místnosti se uzavřou v 19:00 SELČ.

Jako první z uchazečů o post hlavy státu svůj hlas odevzdal kandidát proruské opozice Jurij Bojko. Odvolili už také favorité volebního klání - někdejší premiérka Julija Tymošenková, stávající prezident Petro Porošenko i bavič Volodymyr Zelenskyj, který v předvolebních průzkumech obsazoval první příčky.

Fotogalerie

„Hlasoval jsem pro Ukrajinu, stejně jako celá moje rodina, a jak jsem přesvědčen, stejně jako většina Ukrajinců. Ukrajina bude i nadále mířit ke členství v EU a NATO a bude pokračovat v reformách, které jsou pro zemi nezbytné,“ napsal Porošenko na svém Twitteru.

Podle volební komise se od otevření volebních místností v 7:00 SELČ zatím k volebním urnám dostavilo zhruba 45 procent  oprávněných voličů. Novináře zaujal například kyjevský starosta Vitalij Kličko, který k volební místnosti dorazil na kole a v cyklistické kombinéze. Koho ve volební klání podporuje, ale neprozradil. 

Na vítězství hned v prvním kole pravděpodobně žádný kandidát nedosáhne. Nedělní hlasování by proto mělo hlavně rozhodnout, kdo dosavadního favorita Zelenského doprovodí do druhého kola. To je naplánované na 21. duben.

O volbu budoucího ukrajinského prezidenta projevli značný zájem také Ukrajinci žijící v Česku. Před sídlem velvyslanectví v Praze se v neděli před polednem vytvořila několikasetmetrová fronta voličů. Bezpečnostní pracovníci ambasády je vpouštěli po malých skupinkách. 

Hlasovat pravděpodobně přijeli Ukrajinci z celých Čech vzhledem k tomu, že v okolí ambasády byla zaparkována auta ze všech českých krajů. Ukrajinci pobývající na Moravě mohli hlasovat na ukrajinském konzulátu v Brně. Pražská ambasáda byla na nápor voličů připravena. Frontu usměrňovaly kovové zátarasy. Příchozí měli k dispozici dvě mobilní toalety. 

Podle průzkumů se s favoritem voleb utká Porošenko

Volební průzkumy zatím naznačují, že se s televizním hercem v druhém kole utká prezident Porošenko, a to navzdory energické snaze Tymošenkové o státnický comeback. Podle některých analytiků má Porošenko dokonce šanci svůj mandát v druhém kole obhájit, avšak na Zelenského nyní v průzkumech ztrácí až patnáct procent.

Porošenkovi průzkumy předpovídají patnáct a Tymošenkové devět procent. Optimisté z tábora Zelenského očekávají, že jejich favorit získá víc hlasů než dva jeho hlavní rivalové dohromady. 

Volby doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření. V ulicích větších měst, na nádražích a letištích hlídkují početné policejní oddíly, nasazena byla i těžká technika a bezpilotní aparáty. Zvýšená bezpečnostní opatření platí i na zahraničních konzulátech. Hlasování se zatím obešlo bez závažných incidentů, ačkoli policie už obdržela téměř 300 stížností na jeho průběh.

Policisté v Černihivské oblasti také zadrželi muže, který do volební místnosti vhodil zápalnou směs. Požár byl ihned uhašen, případ se obešel bez zranění. Na volby dohlíží téměř 2400 zahraničních pozorovatelů ze sedmnácti zemí a z několika mezinárodních organizací. Ruští pozorovatelé na Ukrajinu nesmějí, Kyjev je odmítl vpustit s tím, že jde o občany ze země agresora.

Moskvě Zelenskyj relativně vyhovuje, Bruselu méně

Hlasování se zřejmě nebudou moci zúčastnit Ukrajinci žijící v separatisty ovládané části Donbasu. Povstalci ho zde nehodlají připustit. Pro ukrajinské vojáky bylo na východě země zřízeno téměř osmdesát zvláštních volebních okrsků. Ruské úřady na anektovaném Krymu považují ukrajinské volby za záležitost „cizího státu“.

Podle některých moskevských komentátorů by Kremlu nejvíce vyhovoval pragmatismus expremiérky Tymošenkové, případně na nezkušenost Zelenského.  Ve zkratce je však pro Kreml bezmála každá alternativa lepší než dosavadní stav. „Porošenko v politice: žádné zásady, jen byznys,“ nadepsala státní agentura TASS svůj portrét současného ukrajinského prezidenta.

Bruselu záleží hlavně na vytrvale požadovaných, avšak dosud jen váhavě realizovaných hospodářských a legislativních reformách. Těmi Evropa podmiňuje další finanční podporu vratké ukrajinské ekonomiky. 

Ve voličských seznamech jsou desetitisíce „mrtvých duší“

Znepokojení na Západě vyvolává i stále viditelnější ukrajinská krajní pravice, která v předvolebním období dala najevo svůj vliv na politický život v zemi. Radikální nacionalisté se podíleli na zablokování postupu proruských vzbouřenců v Donbasu, ale jejich politický program je v rozporu s tradičními liberálně-demokratickými hodnotami. „Západ bude muset toto dilema řešit,“ napsala agentura AP.

Tři prezidenti pro Ukrajinu: komik z televize drtí těžké váhy

Stále naléhavěji padá otázka, zda bude volební proces férový. Ve voličských seznamech údajně figurují desetitisíce „mrtvých duší“ a nebožtík se prý objevil i v jedné kyjevské volební komisi. 

V řadě okrsků v Kyjevě, Oděse a Charkově se hlásí k registraci davy voličů, které nikdo nezná, na sociálních sítích se licituje o cenu volebních hlasů. Povstalecká agentura DNA obvinila ukrajinskou armádu, že navzdory březnovému příměří zdvojnásobila před volbami ostřelování vzbouřeneckých pozic. Podle kyjevské agentury Unian separatisté na frontě pálí ze všech zbraní.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

VIDEO: 16 tisíc tun oceli za 16 sekund. V Pensylvánii strhli kancelářský dům

Muž si na telefon fotí Martin Tower předtím, než bude 19. května srovnána se...

Pouhých šestnáct sekund zabrala demolice nevyužívané kancelářské budovy Martin Tower v Pensylvánii na severovýchodě...

Mladý youtuber rozcupoval německou CDU. Ta neví, jak má reagovat

Účastníci demonsrace za klima děkují německému youtuberovi Rezovi za podporu

Jakoby němečtí křesťanští demokraté potkali svou Nemesis. Video youtubera Reza ukázalo na zřejmě velkou generační...

VIDEO: Karaoke jako zbraň propagandy. Číňané oslavují obchodní válku s USA

Karaoke jako zbraň propagandy. V Číně vznikla píseň o obchodní válce s USA

V Číně vznikla propagandistická píseň o obchodní válce s USA. Tamní vláda ji využívá jako nástroj upevnění moci Číny a...

Najdete na iDNES.cz