Tvůrce Melissy jde za mříže

  • 7
Počítačový svět si ještě dobře pamatuje, jak mu před třemi lety náhle přestala fungovat antivirová ochrana ve Wordu. V computerech se tehdy "zbláznil" Outlook. Červ, který dokumenty napadl, rozesílal lidem ze seznamu kontaktů desítky infikovaných e-mailů. Vir se ženským jménem Melissa poslal do světa čtyřiatřicetiletý David L. Smith.

O tom, co způsobil, bude mít dost času přemýšlet. Federální soud v newjerseyském Newarku ho totiž poslal na dvacet měsíců za mříže.

Jde o jeden z prvních případů, kdy se autora počítačového viru podařilo polapit a odsoudit.

Vyššímu trestu unikl spoluprací s policií
Smith, který se přiznal k autorství viru koncem roku 1999, unikl pětiletému vězení jen díky tomu, že policii pomohl bojovat s kolegy, kteří programují "škodlivé počítačové programy".

Programátor, jenž způsobil škodu přes osmdesát milionů dolarů, vytvořil vir ve svém bytě. Poté použil cizí uživatelské jméno a heslo, jímž se přihlásil k internetové síti America Online.

Zásady prevence

* Pravidelné zálohování
* Aktualizovaný antivirový program  
* Nespouštět programy s nejasným původem
* Divné emaily mazat

Muž byl zadržen prvního dubna 1999 poté, co provider America Online poskytl úřadům stopu, po níž se policie dostala až ke Smithovu telefonu. 

Melissa byl virus převlečený jako důležitý e-mailový vzkaz od přítele. Po otevření okamžitě našel e-mailové adresy napadeného počítače a vyslal padesát vzkazů.

Díky řetězové reakci se počítačové sítě zahltily. Melissa ale neútočila na data a systémové soubory uložené na pevném disku v paměti.

Druhy virů

Makroviry
Skrývají se v Makro programových kódech aplikací softwaru firmy Microsoft.

Bootviry
Sídlí v zaváděcím záznamu disku, z něhož startuje počítač. Některé dokáží zničit startovací kód, který je součástí BIOS (Basic Input Output System). 

Polymorfní viry
Mění své kódy a lze je najít jen algoritmickým hledáním.

Trojští koně
Špionážní programy nebo programy, jejichž cílem je vykonávat jinou činnost, než pro jakou se zdají být určeny. Většinou je jejich cílem poškodit či krást data. Vypadají jako software. Nedokáží se samostatně rozmnožovat.

Počítačoví červi
Programy, které se šíří onlinovým spojením do připojených počítačů. Podle chování se viry označují buď za neresistentní, nebo resistentní. Ty druhé se při startu infikovaného programu uloží do pracovní paměti počítače a připojují se na každý program, který je následně použit. Většina virů je resistentní. Neresistentní zůstávají v napadeném programu a aktivizují se vždy při jeho použití.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video