Markéta Všelichová

Markéta Všelichová | foto: Josef Hora, 5plus2.cz

Turci zadrželi dva Čechy z kurdských milic YPG, obvinili je z terorismu

  • 862
Turecké úřady zadržely Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase, kteří se údajně pokusili nelegálně přejít z Turecka na území Iráku. Prokuratura je obvinila z členství v teroristické organizaci. Oba čeští občané bojují proti hnutí Islámský stát v kurdských milicích YPG.

O zatčení dvojice českých občanů ve čtvrtek informoval deník Daily Sabah. Farkas podle něj pro Kurdy pracoval jako odstřelovač, Všelichová se starala o logistiku. Zároveň „koordinovala příjezd nových teroristických dobrovolníků“ z Evropy, píše turecký list.

Česká vláda o jejich zatčení ví od 13. listopadu. Všelichovou a Farkase podle ní turecká policie zadržela na přísně střeženém hraničním přechodu Chabur mezi Tureckem a Irákem. Daily Sabah psal, že mířili ze Sýrie do Turecka.

„Našli u nich materiály, které zmiňovaly YPG, která je v Turecku považována za teroristickou organizaci. Na tomto základě byli převezeni do města Şirnak, kde jsou v tuto chvíli zadrženi. Vyslechl je prokurátor a byli obviněni z příslušnosti k teroristické organizaci,“ řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Česko usiluje o vyhoštění, jednání však nebudou snadná

Oba Češi, kteří podle citovaného deníku prošli výcvikem německých speciálních jednotek, na příkaz soudu skončili ve vazbě. Turecké úřady pak médiím poskytly fotografie jejich cestovních pasů, které totožnost zadržených potvrzují.

Lidová obranná jednotka známá pod zkratkou YPG bojuje v Sýrii proti teroristickému hnutí Islámský stát.

Z pohledu Turků se však jedná o teroristy. YPG totiž v Sýrii spolupracuje s kurdskými separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara viní z teroristických útoků na tureckém území.

PKK figuruje i na seznamu teroristických organizací z pohledu USA či Evropy, v případě milic YPG se však západní pohled s tím tureckým zcela rozchází.

„V Turecku platí poměrně přísné teroristické zákony, které nám znemožňují okamžitý kontakt s obviněnými,“ řekla iDNES.cz mluvčí české diplomacie. Praha tak může komunikovat jen s jejich tureckým právníkem.

„Snažíme se získat k případu maximum informací a budeme usilovat o to, aby se oba dostali co nejdříve do České republiky - budeme se tedy snažit o deportaci,“ dodala Lagronová. Obvinění z terorismu je však v Turecku velmi závažné a ministerstvo počítá s tím, že jednání nebude snadné.

Všelichová má dobrodružnou povahu, zatkli ji už v létě

Čtyřiadvacetiletá studentka České zemědělské univerzity z Brandýsa nad Labem o své účasti v syrském konfliktu v srpnu hovořila s reportérem týdeníku 5plus2. „Mezi kurdskými vojáky je teď asi dvacet Čechů, z nich jsem jediná holka. Češi prý bohužel bojují i na straně IS,“ uvedla v létě Všelichová. V Kurdistánu chtěla točit i dokument (celý rozhovor najdete zde).

Podle informací iDNES.cz to není poprvé, kdy se Markéta Všelichová dostala na Blízkém východě do potíží s úřady. V létě byla zadržena v severním Iráku a čeští diplomaté museli rovněž jednat o jejím vyhoštění.

Farkasovi je 30 let a pochází ze Slavkova u Brna. Na sociálních sítích vystupoval pod pseudonymem Serxwebun Botan a psal zejména o projektu výstavby polních nemocnic v Kurdistánu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video