Záběr z pohřbu obětí útoku na istanbulské třídě Istiklal Caddesi (14. listopadu...

Záběr z pohřbu obětí útoku na istanbulské třídě Istiklal Caddesi (14. listopadu 2022) | foto: Profimedia.cz

PKK, či FSA? Útok v Istanbulu může jít za povstalci, které Erdogan podporuje

  • 7
Atentátnice, která 13. listopadu na rušné třídě v Istanbulu nastraženou bombou zabila šest lidí, měla vazby na syrskou povstaleckou skupinu FSA. Tu podporuje turecký režim. Informovala o tom turecká nezávislá agentura Bianet. Ankara přitom už krátce po útoku ukázala na Kurdskou stranu pracujících (PKK), aby pak začala ostřelovat její pozice v Sýrii a Iráku.

„Můj starší bratr Muhammad je vysoce postavený velitel v Svobodné syrské armádě (FSA). Byl zraněn při útoku organizace ISIS a přišel o obě nohy,“ řekla Syřanka Ahlam Albašírová vyšetřovatelům podle agentury Bianet, která citovala deník Sabah. Albašírová také uvedla, že před několika lety ji zatkli členové syrských kurdských milicí YPG, kteří ji považovali za špionku FSA.

Turecká vláda už krátce po atentátu v Istanbulu připsala útok organizaci PKK, kterou Ankara i USA považují za teroristickou. Zodpovědnost za něj přičetla i syrským kurdským milicím YPG, které podle turecké vlády s PKK spolupracují a poskytují jejím členům útočiště na severu Sýrie.

Erdogan zvažuje nový útok na Kurdy v Sýrii. Nedělejte to, varují USA i Rusko

Jak YPG, které pomohly mezinárodní koalici v čele s USA porazit Islámský stát, tak PKK zodpovědnost za atentát v Istanbulu odmítly. „Byl to teroristický útok, který odsuzujeme jako všichni ostatní,“ řekl minulý týden jeden z lídrů kurdské Sjednocené demokratické strany (PYD) v Sýrii Sálih Muslim.

Ten také nyní promluvil o tom, že atentátnice patří spíš k FSA než PKK. „Nikdo u nás v regionu osobu odpovědnou za útok nezná. Její účty na sociálních sítích nicméně naznačují, že má vazby na skupiny, jako je FSA. Jsou tam fotky, jak stojí u vlajek Brigády sultána Murada. Není to Kurdka a nemá nic společného s autonomní správou Rožava,“ řekl podle Turkish minute.

Brigáda sultána Murada je syrská opoziční skupina, která se zformovala kolem syrsko-turkmenské identity a kterou podporuje právě turecký režim.

Nucené stěhování pokračuje

Někteří analytici v souvislosti s reakcí Ankary na atentát v Istanbulu připomněli, že zemi už za sedm měsíců čekají prezidentské a parlamentní volby. A v době, kdy se Turecko potýká s obrovskou inflací a dalšími ekonomickými problémy, může být boj proti terorismu pro prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana hlavním tématem, s nímž má šanci u voličů zabodovat.

Turecká vláda o víkendu ostřelovala pozice kurdských milicí a PKK na severu Sýrie a Iráku, který je jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s vlastní správou. Na severu Sýrie působí turecká armáda už od roku 2016 a spolu s místní povstaleckou FSA tam ovládla některá území v oblastech, kde za občanské války vznikla de facto kurdská autonomie.

Tureckem placení rebelové zabavují Kurdům domy, stěhují si tam příbuzné

Tu však Damašek neuznává. V těchto regionech, z nichž turecké jednotky podle nevládních organizací vyhnaly několik desítek tisíc kurdských obyvatel, Ankara buduje takzvané bezpečné zóny. Do nich chce přemístit větší množství syrských uprchlíků, jichž v Turecku žije na 3,6 milionu.

V říjnu turecké ministerstvo vnitra informovalo, že do „bezpečných oblastí“ na severu Sýrie se dobrovolně vrátilo na 527 tisíc Syřanů. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) týž měsíc uvedla, že Ankara za půl roku deportovala do Sýrie stovky syrských migrantů nedobrovolně i za použití násilí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video