Turci v Istanbulu oslavují zmaření vojenského převratu. (16. července 2016)

Turci v Istanbulu oslavují zmaření vojenského převratu. (16. července 2016) | foto: AP

Při pokusu o puč jste lidem dali zbraně, viní vlivný mafián Erdoganovu vládu

  • 3
Turecká vládní strana během pokusu části armády o převrat v roce 2016 rozdávala neregistrované zbraně civilistům, aby bojovali proti pučistům, tvrdí dlouholetý šéf tureckého podsvětí Sedat Peker. Jde o další z obvinění, která Peker od května vznáší ve videích na internetu. Popisuje v nich propojení bývalých i současných představitelů režimu na organizovaný zločin. Vláda veškerá obvinění odmítá.

Peker, který je na útěku před tureckou justicí zřejmě ve Spojených arabských emirátech, ve svých videích mimo jiné označil za „drogového bosse“ nynějšího tureckého ministra vnitra Süleymana Soylua, jemuž údajně v minulosti pomáhal ve vnitrostranickém boji. 

Soylu je od roku 2012 místopředsedou vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), ministrem vnitra je od srpna 2016, předtím byl necelý rok ministrem sociálních věcí.

Soylu i prezident Erdogan označili Pekerova videa za spiknutí, nicméně mnozí Turci obvinění považují za velmi závažná a největší turecká opoziční strana žádá ustavení parlamentní komise k vyšetření Pekerových tvrzení.

Ve čtvrtek o Soyluovi Peker podle opozičního serveru Ahval prohlásil, že během pokusu o převrat v červenci 2016 dal pokyn mládežnickým organizacím AKP, aby rozdávaly civilistům útočné pušky AK-47 (kalašnikov). S nimi měli lidé bojovat proti pučistům za prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

„Zbraně se nakládaly do černého passatu kolem jedné po půlnoci v postranní uličce nedaleko kostela svatého Štěpána v (istanbulské) čtvrti Balat,“ napsal Peker ve čtvrtek mimo jiné na Twitteru k noci z 15. na 16. července 2016. 

Turecké bezpečnostní složky tehdy puč potlačily během několika hodin, předtím však Erdogan vyzval Turky, aby vyšli na protest proti převratu do ulic, což tisíce z nich udělaly. Při pokusu o puč zemřelo tehdy na 250 lidí, z toho více než polovina byli civilisté, dalších 2 100 lidí utrpělo zranění.

Turecký nacionalista Peker nicméně také uvedl, že nemá nic proti ozbrojování civilistů. „Takové struktury by měly existovat, podporuji ducha Teşkilat-i Mahsusa,“ uvedl Peker s odkazem na polovojenskou organizaci Osmanské říše z počátku 20. století.

V červenci 2016 skupina pučistů obsadila i státní televizi TRT a uvedla, že přebírá moc v zemi kvůli sílící autokracii Erdoganova režimu a narušení sekulárních ústavních principů tehdejší vládou. Oznámili, že zemi bude vládnout „mírová rada“ a že bude připravena nová ústava. 

Erdoganova dlouhá ruka. Z celého světa potichu mizí domnělí pučisté

Pučisté s obrněnými vozy obsadili i istanbulské mezinárodní letiště a zadrželi náčelníka generálního štábu Hulusiho Akara a několik dalších důstojníků. 

Někteří účastníci puče posléze u soudu uvedli, že si mysleli, že jde o vojenské cvičení. Erdogan byl při vypuknutí puče v letovisku Marmaris a okamžitě se vrátil do Istanbulu, kde vyzval Turky, aby ho vyšli do ulic podpořit.

Ze zosnování puče vláda viní duchovního Fethullaha Gülena, který žije od roku 1999 v USA, a jehož příznivce Erdoganova vláda dlouhodobě viní ze snah ji svrhnout. Vláda je nazývá FETÖ (Fethullahova teroristická organizace) a své kritiky často posílá před soud s obviněním z terorismu, mnohdy jen kvůli údajnému napojení na toto hnutí. 

V souvislosti s pokusem o puč policie stíhá na 80 tisíc lidí a zhruba 150 tisíc státních zaměstnanců, soudců, policistů i učitelů přišlo kvůli údajnému napojení na Gülenovo hnutí o práci. V bezpečí nejsou ani lidé, kteří před Erdoganem uprchli do zahraničí. Jeho lidé je totiž unášejí zpět do Turecka a podle množství výpovědí pak i mučí.

16. července 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video