Češi zadržení v Turecku Markéta Všelichová a Miroslav Farkas.

Češi zadržení v Turecku Markéta Všelichová a Miroslav Farkas. | foto: koláž iDNES.cz

Šest let a tři měsíce pro dva Čechy za spolupráci s Kurdy, potvrdil soud

  • 315
Turecký nejvyšší soud potvrdil trest vězení na šest let a tři měsíce pro dva Čechy. Ti už v Turecku nemají možnost odvolání, uvedlo české ministerstvo zahraničních věcí. Soud dvojici odsoudil za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci.

„Nejvyšší soud v Ankaře v tomto případu rozhodl a potvrdil rozsudek soudu nižší instance, což znamená šest let a tři měsíce odnětí svobody pro oba dva Čechy,“ uvedla pro iDNES.cz Irena Valentová z tiskového oddělení MZV. Turecká strana o rozsudku informovala české velvyslanectví v Ankaře v pondělí.

Češi už v Turecku nemají další možnost odvolání, mohou však podle Valentové podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. „Ale nelze předjímat, zda soud případ přijme,“ doplnila Valentová.

„Co se týká dalších kroků, tak my se o ten případ i nadále zajímáme. Konkrétně náš náměstek pro sekci právní a konzulární již zažádal o schůzku s tureckými partnery. Konkrétně se zástupci tureckého ministerstva zahraničí a spravedlnosti, aby o tomto případu dále jednal,“ nastínila Valentová.

O zapojení české diplomacie se zmínil i premiér. Chce se nejdřív poradit s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, který řídí i resort zahraničí. „Určitě se budeme snažit angažovat přes nějaké naše kanály. V této chvíli ale nejsem schopen říct, jakým způsobem,“ řekl Babiš.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas zůstávají ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka. Jejich fyzický stav je dobrý a jejich rodiny jsou v kontaktu s českou konzulkou, řekla Valentová.

Spolupráce s kurdskými milicemi

Šest let a tři měsíce za spolupráci s kurdskými milicemi už dvojici Čechů v prosinci potvrdil odvolací soud (informovali jsme zde). Advokáti odsouzených Čechů však podali dovolání, trest teď potvrdil i turecký nejvyšší soud. 

O zadržení Čechů na hranicích Sýrie informoval turecký tisk 17. listopadu 2016. Podle něj se Všelichová a Farkas připojili ke kurdským milicím YPG. Ty bojují na severu Sýrie a Ankara je považuje za teroristickou organizaci. 

Češi se obhajovali tím, že jsou humanitární aktivisté. Do Iráku prý mířili proto, aby tam zřídili polní nemocnici. Uškodily jim však fotografie, na kterých pózovali se zbraněmi a kurdské pseudonymy, pod kterými vystupovali na sociálních sítích.

Všelichové je 26 let, pochází z Brandýsa nad Labem a studovala Českou zemědělskou univerzitu (rozhovor s Všelichovou čtěte zde). Farkasovi je 32 let a pochází ze Slavkova u Brna.

Vývoj případu

  • 17. listopadu 2016 - O zadržení českých občanů s několikadenním zpožděním informovala turecká a později i česká média. 
  • 13. prosince 2016 - Turecko navštívil tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, mimo jiné jednal o zadržených Češích. 
  • 8. února 2017 - Prokuratura ve městě Şirnak na jihovýchodě Turecka obžalovala Všelichovou a Farkase z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci. Požadovala pro ně trest v rozmezí sedmi a půl až 15 let vězení. 
  • 2. srpna 2017 - Všelichová a Farkas byli odsouzeni na šest let a tři měsíce do vězení za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG. Obhajoba se odvolala.
  • Listopad 2017 - Turecký soud potvrdil Čechům trest šest let a tři měsíce vězení. Jejich advokáti podali koncem listopadu dovolání k tureckému nejvyššímu soudu. Všelichová a Farkas nadále zůstali ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka.
  • 23. července 2018 - Turecký nejvyšší soud potvrdil trest, který uložil soud nižší instance (75 měsíců vězení). Češi už v Turecku nemají další možnost odvolání, mohou ale podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video