Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (2. června 2023)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (2. června 2023) | foto: AP

Ne a ne a ne. Erdogan dává spojencům najevo, že Švédsko v NATO neprojde

  • 88
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se stále nechystá nechat schválit vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Naposledy to zmínil v rozhovoru s německým kancléřem Olafem Scholzem. O vstupu severské země do NATO nebude před prázdninami hlasovat ani maďarský parlament. Švédsko se tak i přes doporučení představitelů USA do summitu ve Vilniusu členem nestane.

Erdogan ve středu Scholzovi řekl, že Švédsko udělalo kroky správným směrem v potírání teroristických skupin. Těmi turecké úřady myslí Stranu kurdských pracujících (PKK) či jiné militantní kurdské skupiny. Podle Erdogana však Švédsko stále povoluje demonstrace a jiné aktivity sympatizantům těchto organizací, což je podle Erdogana nepřijatelné.

Uvedl to v den, kdy před největší mešitou ve Stockholmu muž roztrhal a spálil jeden výtisk koránu. Uspořádání, které švédská policie povolila ve středu, bylo svolané na první den muslimského svátku íd al-adhá. Policie na místě zatkla jednoho muže, který se pokoušel házet kameny.

Švédsko může rozšířit NATO do summitu, řekl po schůzce s Erdoganem Stoltenberg

O nepřijatelnosti členství Švédska v Severoatlantické alianci se turecký prezident vyjádřil i při nedávném telefonátu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

„Nastal čas, abychom Švédsko přivítali jako plnohodnotného člena NATO,“ řekl přesto ve středu Stoltenberg. O tureckých výhradách budou jednat příští týden představitelé Turecka, Švédska, Finska a NATO. Schůze v obdobném formátu se odehrála v polovině června v Ankaře, žádný průlom však nepřinesla.

Také maďarský parlament nebude před prázdninami hlasovat o ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. S odkazem na program nadcházející schůze parlamentu o tom informoval maďarský web hvg.hu. Informaci posléze potvrdila na Facebooku také opoziční poslankyně Ágnes Vadaiová.

Jestli chcete do NATO, chovejte se jinak, vzkázalo Maďarsko Švédům

Vláda premiéra Viktora Orbána avizované hlasování o vstupu Švédska do NATO už dříve několikrát odsunula, ačkoliv členové kabinetu tvrdí, že členství severské země v alianci podporují. Opozice Orbána kritizuje a obviňuje jej, že odsouvání ratifikace souvisí s jeho náklonností k Rusku a režimu prezidenta Vladimira Putina.

Maďarská prezidentka Katalin Nováková, která vzešla z Orbánovy vládní strany Fidesz, přitom na počátku března vybídla zákonodárce, aby ratifikovali vstup Švédska - a tehdy ještě i Finska - do Severoatlantické aliance „co nejdříve“.

Kvůli postoji Maďarska by se tak v parlamentu o švédském členství v alianci mohlo hlasovat nejdříve na podzim, píše agentura AP. Pokud se to potvrdí, Švédsko se nestane členem aliance před jejím červencovým summitem ve Vilniusu.

A to přesto, že k brzkému přijetí Švédska do NATO vyzval na začátku tohoto měsíce americký prezident Joe Biden, podle kterého by se severská země měla stát členem co nejdříve. Podobně se vyjádřili i další představitelé spojeneckých zemí. Vedle Turecka žádost o vstupu do aliance stále neratifikovalo také Maďarsko.

Požadavky jsme splnili, míní Švédové

Samotné Švédsko se domnívá, že splnilo turecké požadavky obsažené v memorandu, které bylo podepsáno na summitu NATO loni v červnu. Memorandum podepsalo i Finsko, které podalo žádost o vstup do aliance společně se sousední zemí. Finskou žádost ratifikoval i turecký parlament, takže země se stala členem vojenského paktu v dubnu.

Snad nás Turci pustí do NATO, doufají Švédi s novým zákonem proti terorismu

I po květnových volbách má Erdoganův blok v parlamentu většinu, vstup Švédska do NATO podporovala i část turecké opozice. Proces ratifikace v parlamentu tak může být relativně rychlý.

V případě Finska mezi prezidentovým oznámením, že Turecko dá svůj souhlas se vstupem země do aliance, a konečným hlasováním parlamentu uplynuly zhruba dva týdny. Někteří představitelé zemí NATO se netají tím, že by rádi uvítali Švédsko v řadách aliance na summitu ve Vilniusu, který se uskuteční 11. a 12. července.

Do NATO už oficiálně vstoupilo Finsko:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video