Politik Po Si-laj dostal doživotí, strana se bála z něj udělat mučedníka

  5:42aktualizováno  18:59
Čínský tribunál vyslovil očekávaný verdikt nad bývalým vysokým komunistickým funkcionářem Po Si-lajem: je vinen. Samotný Po do poslední chvíle odmítal, že by přijímal úplatky či zneužíval svou moc, nebylo mu to ale nic platné. Zbytek života stráví ve vězení. Ve hře byl přitom i trest smrti.

Případ Po Si-laje býval označován za nejhorší skandál čínské komunistické strany za posledních dvacet let. | foto: AP

Po Si-laj se z přijímání úplatků a zneužitím moci zpovídal v ostře sledovaném procesu, označovaném za nejhorší skandál čínské komunistické strany za posledních 20 let.

Muži, který vinu odmítá a tvrdí, že se stal obětí politicky motivované kampaně, hrozil až trest smrti. Čtyřiašedesátiletý ambiciózní funkcionář Po, který si kdysi dělal naděje, že stane v nejužším vedení vládnoucí komunistické strany, je podle soudu vinen ve všech bodech obžaloby. Soud také nařídil, aby se odsouzenému zabavil veškerý majetek, mezi kterým je i vila na francouzské riviéře, uvedla agentura Reuters.

Soudce Wang Sü-kuang předčítá rozsudek. Po Si-lajovi hrozil trest smrti, ale

Soudce Wang Sü-kuang předčítá rozsudek.

Po má nyní deset dní na odvolání a podle médií se zřejmě odvolá. Všechny soudy v zemi však kontroluje vládní komunistická strana, a není tak pravděpodobné, že by odvolací soud rozsudek změnil. Řízení u odvolacího soudu by se mohlo konat do dvou měsíců.

Na závěr pětidenního procesu, který skončil 26. srpna, žalobce pro obžalovaného požadoval "přísný trest" a zdůvodnil svůj požadavek tím, že Po se "odmítá přiznat a neprojevuje dostatečnou lítost". 

Proces byl ostře sledovaný - krom mnoha účastníků v soudní síni také na internetu. Mikroblog soudu měl na 582 tisíc odběratelů novinek, uvedl webový server China Daily.

Komunisté se zřejmě báli mučednické smrti

Aféru rozpoutalo loňské obvinění jeho manželky Ku Kchaj-laj z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda, za niž byla později odsouzena k podmíněnému trestu smrti s dvouletým odkladem.

Trest smrti hrozil také Poovi, který podle obžaloby přijal od dvou podnikatelů úplatky ve výši 3,27 milionu dolarů (téměř 63 milionů korun), zpronevěřil dalších 800 000 dolarů (asi 16 milionů korun) z vládních fondů ze stavebního projektu a zneužíval moc coby tajemník komunistické strany v třicetimilionovém městě Čchung-čching, aby zablokoval vyšetřování vraždy Brita, k níž se nakonec jeho žena přiznala.Naplnila se ale předpověď politologů, že Po nakonec trest smrti nedostane, protože strana nebude chtít dělat mučedníka z charismatického muže, jenž si v minulosti získal mezi lidmi velkou oblibu a před soudem se neohroženě hájil.

Fotogalerie

Podle některých odborníků mu však jeho obhajoba částečně i uškodila. "Předpokládal jsem kratší (vězení)," řekl agentuře Reuters profesor pekingské univerzity Čang Ming. "Jeho popírání viny však způsobilo delší trest," dodal.

Po u soudu veškerá obvinění popíral a obviňoval z korupce jiné. V Číně je běžné, že soudy jsou shovívavější, pokud obžalovaný vyjádří lítost. Soudní proces doprovázela silná bezpečnostní opatření a kolem soudní budovy byly umístěné zátarasy. Mezi lidmi stojícími za zátarasy však tentokrát nebyli vidět žádní Poovi sympatizanti. Na rozdíl od začátku procesu, kdy mu přišlo vyjádřit podporu množství lidí.

Po je stále oblíbený v regionech, ve kterých působil, zvláště ve městě Čchung-čching. Po vedl kampaň proti organizovanému zločinu a nechal postavit cenově dostupné bydlení. Pro zvýšení své popularity využíval rovněž maoistické písně a masová shromáždění.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Léčba dětí z homosexuality v Utahu v USA zřejmě skončí. Včetně elektrošoků

Nejvyšší soud USA rozhodl, že homosexuálové ve všech 50 státech mají právo na...

Parlament konzervativního amerického státu Utah bude projednávat zákon, který má zakázat „terapii“ nezletilých gayů a...

Najdete na iDNES.cz