Tornádo zabilo v Oklahomě desítky lidí, smetlo i školy plné dětí

  2:41aktualizováno  15:31
Předměstí Oklahoma City zasáhlo ničivé tornádo. Původní informace hovořily až o 91 obětech, nakonec se ustálily na 24 mrtvých, z toho bylo devět dětí. Tornádo zničilo několik škol, oblast kolem města Moore je úplně zpustošená. Prezident Barack Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy.

Tornádo, které podle údajů meteorologů dosahovalo v některých místech šířky až 3 kilometrů, zasáhlo oblast padesátitisícového města Moore jižně od Oklahoma City, kde během 45 minut zcela zničilo desítky domů, v pondělí odpoledne. Poté se větrný vír přesunul směrem k předměstím Oklahoma City, kde napáchal další škody.

Je to nejničivější tornádo na území USA za poslední dva roky. Mezi mrtvými je devět dětí, zraněních je 240, z toho třetinu tvoří děti. A původní bilance byla ještě děsivější, záchranáři uváděli 51 potvrzených obětí, dalších nejméně 40 těl se mělo skrývat pod troskami. Později se však pochmurná statistika zlepšila.

"Máme dobré zprávy. Bilance je nyní 24 (mrtvých)," prohlásila oklahomská soudní lékařka Amy Elliottová. Původní oficiální údaj je podle ní zřejmě následek opakovaného započítání nalezených těl do úředních statistik.

"Byl zde značný chaos," vysvětlila Elliottová. Zároveň ale varovala, že bilance nemusí být konečná, protože záchranáři mohou v troskách najít další mrtvé. Úřadům se prozatím podařilo s výjimkou tří těl identifikovat všechny mrtvé, ostatky tak mohou převzít pozůstalí.

Fotogalerie

Tornádo přímo zasáhlo nejméně dvě školy, z nichž záchranáři vyprošťovali žáky a pedagogy. Základní škole Plaza Towers vítr utrhl střechu a zbořil zdi.

Záchranáři a dobrovolníci si podávali vyproštěné děti v živém řetězu, řadu z nich se podařilo zachránit bez zranění. Podle místní televizní stanice KFOR se však více než 20 dětí stále pohřešuje a záchranáři se obávají, že jsou mrtvé pod troskami.

Ke školám rychle přispěchali rodiče a začali hledat své potomky. Otec jednoho třeťáka jen tiše seděl před školou a po tváři se mu kutálely slzy. Jeho syn se stále pohřešoval. "Nemůžu mluvit. Jak se to jen mohlo stát? Proč?" řekla CNN Norma Bautistová, jejíž syn přežil. "Jak tohle vysvětlíme dětem, až se ráno probudí a zjistí, že o všechno přišly? Zmizela škola, domy i kamarádi," ptá se.

Přišlo to bez varování. Vzduchem létali koně i domy

Zranění nemohli být ošetřeni v jedné z místních nemocnic, kterou živel rovněž zasáhl. "Zdá se, že jsme přišli o nemocnici. Projížděl jsem kolem ní před chvilkou a je celkem dost zničená," řekl starosta Moore Glenn Lewis.

"Zavřeli jsme se ve sklepě, když jsme viděli, že to přichází. Bylo to však příliš silné. Dveře se rozletěly na kousky a na nás se vyvalilo sklo a trosky domu. V tu chvíli jsem si myslel, že jsme mrtví," vylíčil hrůzný zážitek Ricky Stover BBC.

"Naše nejhorší představy se vyplnily dnes odpoledne," řekl Bill Buntng z Národního informačního centra pro předpovídání bouří. "Doufali jsme, že se naše varování dostane ke všem, ale je to velmi zalidněná oblast a zřejmě ne všichni varování zachytili," uvedl.

Americká vládní meteorologická služba nejdřív ohodnotila tornádo stupněm EF4, což je na Fujitově stupnici síly tornád druhý nejvyšší stupeň. Později ale své stanovisko přehodnotila a stupeň zvýšila na nejvyšší možný, tedy EF5. Meteorologové posílali varování před tornádem 16 minut před tím, než udeřilo. Obvykle je to tak deset minut. Zpráva o vysokém nebezpečí přišla pět minut před tím, než tornádo přišlo.

Takovéto rychlosti dosáhne podle AP méně než jedno procento ze všech tornád. Město Oklahoma City zasáhlo v minulosti podle webových stránek místní samosprávy více tornád než kterékoli jiné město USA. Stejná oblast byla v roce 1999 zasažena větrnou bouří nejvyššího stupně intenzity, jejíž větry dosahovaly až 486 kilometrů za hodinu. Komentátoři místních televizních stanic se však shodují, že dopad této bouře je nejhorší, jaký kdy viděli.

Nejhorší tornádo, které jsme viděli, říkají reportéři z Oklahomy

Prezident Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy. Ten umožní úřadům rychlejší rozhodování a postižené oblasti efektivnější čerpání státní pomoci. Bílý dům zároveň informoval, že vládní pomoc může zahrnovat například finanční podporu dočasného bydlení, oprav domů, náhradu ztrát nepojištěného majetku či podporu dalších aktivit směřujících k obnově regionu. V telefonátu s oklahomskou guvernérkou Mary Fallinovou Obama vyjádřil svou účast obyvatelům postiženým tragédií.

Federální úřady již vyslaly do oblasti speciální krizový tým. Komentátoři místních televizních stanic se shodují, že dopad nynější bouře je nejhorší, jaký kdy viděli. "Za těch osmnáct let, co dělám zprávy o tornádech v Oklahoma City, jsem nic podobného neviděl. Tohle je bez debat to nejhorší," prohlásil reportér stanice KFOR Lance West.

Už o víkendu zničilo tornádo v Oklahomě 300 domů, dva lidé zemřeli. Přes státy Oklahoma, Kansas, Illinois a Iowa se přehnalo podle meteorologů 28 tornád. Nejvíc zasáhlo právě Oklahomu a Kansas (více čtěte zde).

Meteorologové v Oklahomě vydávali po celé nedělní odpoledne a večer sérii stále naléhavějších varování před ničivými větrnými víry. Poslední den týdne se mimořádně rozsáhlý bouřkový systém táhl od severního Texasu a na severu dosahoval až do Minnesoty.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

Nejdřív si spočítejte dolet našich zbraní, pohrozil Putin Západu

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu přednesl tradiční poselství federálnímu shromáždění. V něm adresoval otázky...

Najdete na iDNES.cz