Tornádo zabilo v Oklahomě desítky lidí, smetlo i školy plné dětí

  2:41aktualizováno  15:31
Předměstí Oklahoma City zasáhlo ničivé tornádo. Původní informace hovořily až o 91 obětech, nakonec se ustálily na 24 mrtvých, z toho bylo devět dětí. Tornádo zničilo několik škol, oblast kolem města Moore je úplně zpustošená. Prezident Barack Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy.

Tornádo, které podle údajů meteorologů dosahovalo v některých místech šířky až 3 kilometrů, zasáhlo oblast padesátitisícového města Moore jižně od Oklahoma City, kde během 45 minut zcela zničilo desítky domů, v pondělí odpoledne. Poté se větrný vír přesunul směrem k předměstím Oklahoma City, kde napáchal další škody.

Je to nejničivější tornádo na území USA za poslední dva roky. Mezi mrtvými je devět dětí, zraněních je 240, z toho třetinu tvoří děti. A původní bilance byla ještě děsivější, záchranáři uváděli 51 potvrzených obětí, dalších nejméně 40 těl se mělo skrývat pod troskami. Později se však pochmurná statistika zlepšila.

"Máme dobré zprávy. Bilance je nyní 24 (mrtvých)," prohlásila oklahomská soudní lékařka Amy Elliottová. Původní oficiální údaj je podle ní zřejmě následek opakovaného započítání nalezených těl do úředních statistik.

"Byl zde značný chaos," vysvětlila Elliottová. Zároveň ale varovala, že bilance nemusí být konečná, protože záchranáři mohou v troskách najít další mrtvé. Úřadům se prozatím podařilo s výjimkou tří těl identifikovat všechny mrtvé, ostatky tak mohou převzít pozůstalí.

Fotogalerie

Tornádo přímo zasáhlo nejméně dvě školy, z nichž záchranáři vyprošťovali žáky a pedagogy. Základní škole Plaza Towers vítr utrhl střechu a zbořil zdi.

Záchranáři a dobrovolníci si podávali vyproštěné děti v živém řetězu, řadu z nich se podařilo zachránit bez zranění. Podle místní televizní stanice KFOR se však více než 20 dětí stále pohřešuje a záchranáři se obávají, že jsou mrtvé pod troskami.

Ke školám rychle přispěchali rodiče a začali hledat své potomky. Otec jednoho třeťáka jen tiše seděl před školou a po tváři se mu kutálely slzy. Jeho syn se stále pohřešoval. "Nemůžu mluvit. Jak se to jen mohlo stát? Proč?" řekla CNN Norma Bautistová, jejíž syn přežil. "Jak tohle vysvětlíme dětem, až se ráno probudí a zjistí, že o všechno přišly? Zmizela škola, domy i kamarádi," ptá se.

Přišlo to bez varování. Vzduchem létali koně i domy

Zranění nemohli být ošetřeni v jedné z místních nemocnic, kterou živel rovněž zasáhl. "Zdá se, že jsme přišli o nemocnici. Projížděl jsem kolem ní před chvilkou a je celkem dost zničená," řekl starosta Moore Glenn Lewis.

"Zavřeli jsme se ve sklepě, když jsme viděli, že to přichází. Bylo to však příliš silné. Dveře se rozletěly na kousky a na nás se vyvalilo sklo a trosky domu. V tu chvíli jsem si myslel, že jsme mrtví," vylíčil hrůzný zážitek Ricky Stover BBC.

"Naše nejhorší představy se vyplnily dnes odpoledne," řekl Bill Buntng z Národního informačního centra pro předpovídání bouří. "Doufali jsme, že se naše varování dostane ke všem, ale je to velmi zalidněná oblast a zřejmě ne všichni varování zachytili," uvedl.

Americká vládní meteorologická služba nejdřív ohodnotila tornádo stupněm EF4, což je na Fujitově stupnici síly tornád druhý nejvyšší stupeň. Později ale své stanovisko přehodnotila a stupeň zvýšila na nejvyšší možný, tedy EF5. Meteorologové posílali varování před tornádem 16 minut před tím, než udeřilo. Obvykle je to tak deset minut. Zpráva o vysokém nebezpečí přišla pět minut před tím, než tornádo přišlo.

Takovéto rychlosti dosáhne podle AP méně než jedno procento ze všech tornád. Město Oklahoma City zasáhlo v minulosti podle webových stránek místní samosprávy více tornád než kterékoli jiné město USA. Stejná oblast byla v roce 1999 zasažena větrnou bouří nejvyššího stupně intenzity, jejíž větry dosahovaly až 486 kilometrů za hodinu. Komentátoři místních televizních stanic se však shodují, že dopad této bouře je nejhorší, jaký kdy viděli.

Nejhorší tornádo, které jsme viděli, říkají reportéři z Oklahomy

Prezident Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy. Ten umožní úřadům rychlejší rozhodování a postižené oblasti efektivnější čerpání státní pomoci. Bílý dům zároveň informoval, že vládní pomoc může zahrnovat například finanční podporu dočasného bydlení, oprav domů, náhradu ztrát nepojištěného majetku či podporu dalších aktivit směřujících k obnově regionu. V telefonátu s oklahomskou guvernérkou Mary Fallinovou Obama vyjádřil svou účast obyvatelům postiženým tragédií.

Federální úřady již vyslaly do oblasti speciální krizový tým. Komentátoři místních televizních stanic se shodují, že dopad nynější bouře je nejhorší, jaký kdy viděli. "Za těch osmnáct let, co dělám zprávy o tornádech v Oklahoma City, jsem nic podobného neviděl. Tohle je bez debat to nejhorší," prohlásil reportér stanice KFOR Lance West.

Už o víkendu zničilo tornádo v Oklahomě 300 domů, dva lidé zemřeli. Přes státy Oklahoma, Kansas, Illinois a Iowa se přehnalo podle meteorologů 28 tornád. Nejvíc zasáhlo právě Oklahomu a Kansas (více čtěte zde).

Meteorologové v Oklahomě vydávali po celé nedělní odpoledne a večer sérii stále naléhavějších varování před ničivými větrnými víry. Poslední den týdne se mimořádně rozsáhlý bouřkový systém táhl od severního Texasu a na severu dosahoval až do Minnesoty.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Rekordní vedro v Izraeli. Naměřili tu 49,9 stupně, nejvíc v historii státu

Děti si v parném podvečeru hrají ve vodní fontáně v Jeruzalémě (17. července...

Izrael trápí nezvyklá vedra. Meteorologové tu ve středu na jižním pobřeží Mrtvého moře naměřili 49,9 stupně Celsia -...

Český turista v Tatrách utíkal před medvědem, zranil si kotník

Ilustrační snímek

Český turista si dnes odpoledne v Západních Tatrách na Slovensku způsobil poranění kotníku, když spolu s partnerkou...

Žhář z Kjóta tvrdí, že mu studio animovaného filmu ukradlo nápad

Budova vyhořelého studia animovaných filmů v japonském městě Kjótó (19....

Jednačtyřicetiletý muž, podezřelý ze čtvrtečního podpálení studia animovaného filmu v japonském městě Kjótó tvrdí, že...

Najdete na iDNES.cz