Tokio do čtyř let zasáhne obří ničivé zemětřesení, vypočítali vědci

  8:12aktualizováno  8:12
Japonští vědci přišli s mrazivou předpovědí. Pravděpodobnost, že metropoli Tokio do roku 2016 zasáhne silné zemětřesení, je podle nejnovější studie 70 procent. Naznačují to série drobných otřesů, které vědci pozorují po ničivém zemětřesení z loňského března.

Japonsko se z březnového řádění živlů stále nevzpamatovalo. | foto: AP

Vědci z ústavu pro výzkum zemětřesení Tokijské univerzity své propočty zveřejnili v pondělí. Podle studie existuje sedmdesátiprocentní pravděpodobnost, že oblast Kanto s Tokiem zasáhne dlouho obávané "velké zemětřesení" už letos či v příštích čtyřech letech.

Vědci Tokijské univerzity tvrdí, že neustávající série otřesů v měsících po zemětřesení z 11. března 2011 jsou matematickým "zlým znamením", které signalizuje, že silné zemětřesení přijde mnohem dříve.

Zkáza Tokia

Poslední velké zemětřesení, které Tokio zasáhlo, bylo v září 1923, kdy otřesy v okolí měst Jokohama a Tokio o síle 7,9 stupně a následné záplavy pohřbily 143 tisíc lidí (podle neoficiálních zpráv si katastrofa vyžádala 300 tisíc obětí).

Velká zemětřesení podle vědců přicházejí úměrně počtu malých otřesů o síle tří až pěti stupňů v dané oblasti. Jinými slovy: čím vyšší je počet malých otřesů, tím větší je pravděpodobnost silného, ničivého zemětřesení. Pravděpodobnost silného zemětřesení v Tokiu během následujících 30 let výzkumníci zvýšili na 98 procent.

Vědci na základě pozorování japonského meteorologického úřadu uvedli, že v oblasti japonské metropole se počet zemětřesení slabších než šest stupňů od 11. března loňského roku zvýšil více než pětinásobně. Od 11. března do konce roku 2011 bylo v Japonsku celkem 577 zemětřesení o síle pěti stupňů či více. To je čtyřnásobek průměrného ročního počtu z let 1996 až 2005.

Vládní agentura studující zemětřesení dosud uváděla, že existuje sedmdesátiprocentní pravděpodobnost otřesů o síle vyšší než sedm stupňů v oblasti Tokia během následujících tří desítek let.

Nejnovější předpověď neušla pozornosti obyvatel země vycházejícího slunce. Japonci vnímají velké zemětřesení jako trvalou hrozbu a nejnovější výpočty považují za varování, že se musí na další velkou katastrofu připravit.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

Izrael zaútočil na významnou lokalitu na jihu Sýrie, uvedla Sýrie

Smoke raises in the background following an Israeli airstrike hits a...

Izraelská armáda podnikla útok v jižní provincii Dará. V této lokalitě mají být podle informací západních špionážních...

V 90 letech zemřel čínský expremiér Li Pcheng, „řezník“ z protestů 1989

Bývalý čínský premiér Li Pcheng na snímku z roku 2012

Ve věku 90 let zemřel v pondělí bývalý čínský premiér Li Pcheng, podlehl neupřesněné nemoci. Informovala o tom v úterý...

Prcek Guzmán sedí, ale hon pokračuje. Jeho peníze chtějí USA i Mexiko

Snímek Joaquína Guzmána před útěkem z vězení v roce 2001.

Mexický drogový boss Joaquín Guzmán zvaný „Prcek“ sice už minulý týden u soudu v New Yorku dostal doživotní trest, celý...

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

Najdete na iDNES.cz