Thajci truchlí i několik měsíců po smrti milovaného krále Pchúmipchona...

Thajci truchlí i několik měsíců po smrti milovaného krále Pchúmipchona Adundéta. (27.února 2017) | foto: Reuters

Thajsko truchlí i půl roku po smrti krále, junta buduje obří pomník

  • 10
Bangkok (od zpravodajky iDNES.cz) - Thajci nadále drží smutek za zesnulého panovníka Pchúmipchona Adundéta, který zemřel loni v říjnu. Denně se jich před královským palácem v Bangkoku scházejí desítky tisíc, aby vzdaly poslední hold oblíbenému králi, jehož tělo je zde vystaveno. V pondělí byla navíc zahájena stavba pomníku, v němž se rok po smrti uskuteční kremace monarchy.

Kde jindy proudí davy turistů, srocují se dnes Thajci zahalení do černé barvy. Asijská země drží smutek od 13. října, kdy skonal král Pchúmipchon Adundét. V nekonečných frontách před královským palácem čekají lidé až tři hodiny, aby mohli spatřit tělo panovníka, které je zde vystaveno.

„Přijela jsem, protože zemřel náš milovaný král a já mu chtěla ukázat úctu a respekt a vyjádřit, jak moc pro nás znamenal,“ vysvětluje asi třicetiletá Sudarat. Thajka přitom neváhala strávit dlouhé hodiny na cestě.

Uctít zesnulého panovníka se totiž vydala z města Čiang Mai ležícího téměř sedm set kilometrů severně od hlavního města. Na klopě černého sáčka má Sudarat připíchnutou podobiznu krále stejně jako mnoho dalších lidí v okolí.

Před palácem je pro truchlící připraveno sezení a bezpečnostní složky pouští dovnitř zájemce po skupinách. „Dovnitř mohou jen Thajci a jejich příbuzní. Nechceme, aby se z něj stala atrakce pro turisty, to by nebylo uctivé,“ řekl člen ostrahy Itivat Sesavei. Jsou tu tací, kteří se vrací uctít krále každý den.

Po celém Bangkoku je na každém rohu vidět černobílá smuteční kombinace barev. Všude visí obrazy panovníka a jsou vyvěšené šerpy. U královského paláce se podává jídlo zdarma, které se nabízí i turistům jako vzpomínka na milovaného krále.

Na podzim proběhne kremace

Thajská junta v pondělí slavnostně zahájila výstavbu obrovského pomníku pro kremaci krále. Smuteční obřad se uskuteční krátce po ukončení ročního oficiálního smutku. Ceremoniálu, při kterém byly vztyčeny první pilíře objektu, předsedali generálové, kteří jsou v Thajsku u moci od puče z května 2014. Akce se zúčastnili buddhističtí mniši, kteří zpívali mantry, i tradiční tanečnice.

Cenu stavby, v jejímž středu se bude tyčit do výšky více než padesáti metrů symbolické ztvárnění buddhistické posvátné hory Méru, thajské úřady nesdělily. Podle AFP se však počítá s náklady v řádu milionů dolarů.

Adundét byl nejdéle vládnoucím monarchou na světě, mezi Thajci se těšil velké úctě a oblibě. Na trůn zasedl v roce 1946 a pro mnohé se stal „otcem národa“. Většina obyvatel jiného panovníka ani nezažila. Značnou autoritu měl král i mezi politiky, ačkoli zákon mu nepřiznával téměř žádné pravomoce. Králův zdravotní stav se prudce zhoršil loni na podzim, v půlce října ve věku 88 let zemřel (psali jsme zde).

V zemi, kde se za jeho panování vystřídalo dvacet šest vlád, byl Adundét považován za záruku stability a jednoty. Po otci nastoupil začátkem prosince na trůn thajský korunní princ Mahá Vatčirálongkón jako král Ráma X.

Čtyřiašedesátiletý král strávil část života v cizině a doma není příliš známý. Pověstné jsou spíše jeho skandály a životní styl playboye, jako státník se zatím moc neprojevoval (profil nového krále čtěte zde). Převzetí trůnu je prozatím formální, korunovace se bude konat až po ukončení oficiálního smutku a kremaci zesnulého panovníka.

Král Pchúmipchon Adundét skonal 13. října 2016:

14. října 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video