Islamisté verbují i v uprchlických táborech. Cílí na děti, píše think-tank

  14:51aktualizováno  14:51
Extremistické skupiny jako aš-Šabáb, Taliban či Islámský stát se snaží podél uprchlických tras a v uprchlických táborech verbovat nové bojovníky. Tvrdí to londýnský think-tank Quilliam. V největším ohrožení jsou podle analytiků nezaopatřené děti, které se mohou snadno stát kořistí jak islamistů, tak zločineckých gangů.

Al-Káida trénuje novou generaci teroristů. Snímek pochází z videa, které bylo údajně natočeno v severním Vazíristánu na pákistánsko-afghánské hranici. | foto: Profimedia.cz

Think-tank Quilliam se v rámci boje s terorismem zaměřuje primárně na islamismus. Není to náhoda - v roce 2007 ho založili tři bývalí členové islamistické skupiny Hizb ut-Tahrír. Nyní se snaží upozorňovat na radikalizaci či extremismus a podporují šíření demokracie a lidských práv na Blízkém východě. Na Západě zase poukazují na to, že islamismus není to stejné jako islám.

Právě na islamismus, respektive na pět islamistických a fundamentalistických skupin se Quilliam ve své aktuální zprávě zaměřil. Zkoumal organizace aš-Šabáb, Boko Haram, Taliban, al-Káida a Islámský stát a jejich systém verbování nových lidí.

Fotogalerie

„Extremistické skupiny cílí na dočasnou zranitelnost a nedostatek základních potřeb lidí prchajících z míst konfliktů. Radikalizaci mohou podpořit i útrapy během cesty. Špatné zacházení a vyčerpání může vést k odcizení a frustraci,“ píší autoři zprávy Haras Rafiq a Nikita Maliková.

Think-tank ve zprávě identifikoval deset rizikových „hotspotů“, kde jsou uprchlíci a zejména mladí běženci nejzranitelnější a hrozí největší riziko jejich vstupu do řad extremistů. Jedním z takových míst je severní pobřeží Afriky, kde IS nabízí potenciálním rekrutům až tisíc dolarů (přibližně 25 tisíc korun).

Ženy v černém a zákaz filmů. O co jde milicím Šabáb v Africkém rohu?

Jiným rizikovým místem je jiholibyjské město al-Katrun. Odhaduje se, že se v okolním regionu pohybuje asi 4 - 6 tisíc bojovníků Islámského státu. Ti jsou ochotni převést migranty až k pobřeží Středozemního moře zadarmo, pokud jim ovšem slíbí oddanost. Lidé, kteří prchají před konflikty či hledají lepší život, se tak mohou vyhnout poplatku pašerákům, který může činit až 560 dolarů (přes 14 tisíc korun).

Verbování v uprchlických táborech

K přímému kontaktu mezi extremistickými skupinami a žadateli o azyl dochází i v uprchlických táborech. Islámský stát i Boko Haram se o verbování pokoušejí opět přes peníze. V táborech v Libanonu a Jordánsku například IS nabízel až 2 tisíce dolarů (tedy něco málo přes 50 tisíc korun). Jako platidlo může ovšem sloužit i jídlo, které bylo ovšem předtím ukradeno jiným obyvatelům tábora.

Není migrant jako uprchlík

Podle dat z prosince 2015 bylo po celém světě přibližně 21,3 milionu uprchlíků. Za posledních 20 let se jejich počet zdvojnásobil. Více než polovina z nich jsou děti a mladiství mladší 18 let. Dalších 34 milionů lidí bylo vnitřně vysídleno, stali se tedy uprchlíky ve své vlastní zemi.

Úmluva o právním postavení uprchlíků z roku 1951 definuje uprchlíka či běžence jako člověka, který migruje z důvodu opodstatněné obavy z pronásledování pro rasovou, národnostní nebo náboženskou příslušnost, pro příslušnost k určité sociální skupině nebo proto, že zastává určité politické názory.

V jordánských táborech neoperují pouze teroristické organizace, ale například i příslušníci Syrské svobodné armády (FSA), která bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada. Procházejí s tlampači uprchlickým táborem a nabízí možnost připojit se v bojích k nim. Podobným způsobem podle autorů zprávy verbuje protiasadovské bojovníky v táborech i Turecko.

Zda však naverbovaní extremisté míří s ostatními uprchlíky do Evropy není jasné. Na otázku iDNES.cz, jak poznat mezi uprchlíky radikála, odpověděla spoluautorka zprávy Nikita Maliková lakonicky: „Je to velmi obtížné.“ Podle ní je nutné zavést mechanismus SRE (Ochrana a odolnost vůči extremismu) pro všechny organizace a instituce zabývající se uprchlíky.

Děti Islámského státu

Zdaleka nejzranitelnější skupinou jsou ovšem nezletilí a nezaopatření uprchlíci. „Těch je v EU 88 300,“ upřesnila pro iDNES.cz Maliková.

Jen v roce 2015 navíc „zmizelo“ více než 10 tisíc dětských uprchlíků. Je velmi pravděpodobné, že se jich zmocnily zločinecké gangy. Podle Europolu je navíc počet 10 tisíc pohřešovaných dětí spíše opatrný odhad (více jsme psali zde).

„Mladí uchazeči o azyl jsou vůči indoktrinaci zranitelnější, proto na ně extremistické skupiny cílí. A netýká se to jen chlapců, zaměřují se i na dívky,“ řekla Maliková britskému deníku The Guardian.

V Sýrii se kšeftuje s džihádisty, za útěk z chalífátu platí čtvrt milionu

Jak uvedla Maliková pro iDNES.cz, IS je v porovnání například s Taliban v rekrutování mladých uprchlíků úspěšnější. Velmi dobře totiž využívá on-line média. Taliban naproti tomu pracuje spíše s indoktrinací ve výchově.

Islamisté také těží z nedostatečného vzdělání. Například jen v Libanonu je 500 tisíc mladých uprchlíků, kteří by měli navštěvovat školu. Polovina z nich ovšem vzdělávána není.

Radikalizace nezletilých migrantů může ovšem proběhnout i v cílové zemi. „Pokud neřešíme zranitelnost mladých uprchlíků a zároveň jejich integraci či přijetí nové národní identity, tak riziko radikalizace přetrvává a může hrozit i u další generace,“ sdělila Maliková.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Policie pátrala po útočníkovi. Dívka si však vpíchnutí látky vymyslela

Německo šokovala zpráva o tajemném muži v bílých rukavicích, který měl třináctileté školačce ve čtvrtek dopoledne ve...

Do dvou dnů budu zase sedět, chlubil se násilník. A napadl pětiletou dívku

V Anglii poslali do vězení muže, který před půl rokem sexuálně napadl pětiletou dívku. Násilník přitom brány věznice po...

V Benátkách zavřeli náměstí svatého Marka, stojí i hlavní dopravní tepna

Starosta italských Benátek Luigi Brugnaro v pátek z bezpečnostních důvodů nařídil zavřít náměstí svatého Marka. Voda ve...

Kamarád ho varoval. Francouz zemřel po pádu z vodopádu, fotil si selfie

Třiatřicetiletý Francouz Bastien Palmier zemřel ve čtvrtek v Thajsku poté, co si chtěl z místa odvést památku v podobě...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz