Ženy v černém a zákaz filmů. O co jde milicím Šabáb v Africkém rohu?

  14:59aktualizováno  14:59
Somálské milice Šabáb byly až do soboty západnímu světu téměř neznámé. Po útocích v obchodním centru v keňském Nairobi se to však zřejmě změní. Kde se milice Šabáb vzaly a jaká byla jejich cesta až k útoku v Keni?

Členové somálských milicí Šabáb na archivním snímku z roku 2008. | foto: AP

1Kde a jak se zrodily milice Šabáb?

Kořeny hnutí Šabáb (arabsky mládí, pozn. red.) sahají až do konce 90. let, kdy se v anarchii zmítaném Somálsku zrodilo jako vojenská součást islamistického Svazu islámských soudů (ICU). Ten do konce roku 2006 ovládl značnou část této východoafrické země. ICU ale o moc přišel, když do této východoafrické země koncem roku 2006 vstoupily etiopské jednotky bojující na straně vládních sil a islamisty vytlačily.

Po rozpadu ICU hnutí Šabáb nepřestalo bojovat za vytvoření islámského státu a postupně se stalo nejsilnějším odpůrcem tehdejší dočasné somálské vlády. Do roku 2011 hnutí ovládalo na 80 procent somálského území včetně většiny metropole Mogadiša. Během posledních dvou let je však jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, loni v září ztratilo hnutí Šabáb poslední velké sídlo, přístav Kismayo na jihu země (více čtěte zde). Nyní tak mají stoupenci tohoto hnutí vliv zejména ve venkovských oblastech.

2Jaký je cíl milicí Šabáb?

Hlavním cílem hnutí Šabáb je vytvoření islámského státu v takzvaném Africkém rohu. Na jím ovládaném území prosazuje striktní výklad práva šaría. Potírá "západní mravy" včetně promítaní filmů nebo provozování hudby, muži mají nosit plnovous a ženy nemohou opustit domovy bez předepsaného černého oděvu a bez doprovodu.

Lidi, kteří se protiví nařízením, trestá Šabáb bičováním nebo kamenováním. Výjimkou není ani stínání rukou při usvědčení z krádeže, píše server washingtonpost.com.

3Kdo za Šabáb bojuje?

Informace o počtu bojovníků hlásících se k Šabábu se různí. Některé zdroje uvádějí jen neurčité číslo několik tisíc. Podle jiných bojuje za Šabáb asi pět tisíc lidí, z toho tisícovka pochází ze zahraničí. Šabáb působí také v USA, odkud často odcházejí mladí muslimové, aby se připojili k bojům v Somálsku.

Fotogalerie

Federální úřady už v roce 2008 varovaly, že jen z amerického Minneapolisu, kde žije početná komunita Somálců, odešly do boje desítky mladých lidí. Z napojení na Šabáb je podezřelý třeba Michael Adebolajo, který se letos v květnu podílel na brutální vraždě britského vojáka v Londýně (více o útoku zde).

Rekruti Šabábu musí projít tak zvaným procesem resocializace. Ten se zaměřuje i na sirotky nebo odložené děti z islámských škol.

Současným vůdcem Šabábu je Mohamed Mukhtar Abdirahman. Organizace má pak několik dalších vůdců, kteří mají na starosti menší geografické regiony domovského Somálska.

4Jak jsou milice Šabáb financovány?

Před tím, než na sklonku roku 2006 do Somálska vstoupily zahraniční vojenské jednotky, pravidelný příjem Šábábu pocházel hlavně z daní, poplatků a cla vybíraného v přístavech a na letištích. Nezanedbatelnou část rozpočtu této organizace pak tvořily také "příspěvky lidu na džihád", jak v dobovém rozhovoru uváděli vůdci Šabábu.

Ještě v roce 2011 Organizace spojených národů odhadovala, že roční příjem milicí se pohybuje v rozmezí 70 až 100 milionů dolarů (1,3 až 1,9 miliardy korun). Po vytlačení z hlavního města Somálska Mogadišu nyní Šabáb spoléhá pouze na pomoc z afrického státu Eritrea.

5Je milice Šabáb napojena na al-Káidu?

Vůdce Šabábu Mohamed Mukhtar Abdirahman v únoru roku 2012 oznámil, že jeho milice navázaly spolupráci s teroristickou organizací al-Káida a spouští "globální teroristické hnutí". Al-Káida navíc už v roce 2002 zaútočila na Izraelci vlastněný rezort v somálské Mombase a pokusila se také realizovat útok na letoun přepravující izraelské turisty. Americké tajné služby pak uvádějí, že Somálsko poskytlo úkryt strůjcům bombových útoků na americké ambasády v Keni a Tanzánii v roce 1998.

6Proč milice Šabáb zaútočily v Keni?

Již před dvěma lety vedení této organizace varovalo keňskou vládu, že zaplatí za vyslání svých vojáků do Somálska v roce 2011. Keňa hrála v tehdejším potlačení Šabábu jednu z největších rolí. Sobotní útoky na obchodní centrum v keňském Nairobi tak mohou být splněním dávných slibů extremistů (více o útoku v Nairobi čtěte zde).

Spekuluje se také o tom, že za útokem může stát osobní msta Britky Samanthy Lewthwaitové, jedné ze zahraničních členek Šabábu. Lewthwaitová se podle některých ohlasů mstila za dopadení londýnského rodáka Jermainea Granta. S ním údajně plánovala provést pumové útoky v keňských přímořských letoviscích. Policie však dopadla dvojici v jejich bytě v Mombase v prosinci 2011.

Jednatřicetiletý Grant měl být od pondělka souzen v Mombase, ale proces byl odložen kvůli incidentu v Nairobi, který svým načasováním zřejmě s chystaným procesem souvisí.

Keňa zažila útok somálských teroristů:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Narkobaron Guzmán dostal doživotí. Plánoval vraždy, drogy pašoval po tunách

Mexický drogový boss Joaquín Guzmán přezdívaný El Chapo (Mexico City, 8. ledna...

Soud ve Spojených státech podle očekávání poslal ve středu mexického narkobarona Joaquína Guzmána na doživotí do...

Vezl minerálku, ale pil alkohol. Český řidič kamionu havaroval na Slovensku

Ilustrační snímek

Opilý český řidič kamionu havaroval v úterý odpoledne na slovenské dálnici D1 na západě země. Policisté mu v dechu...

Z Česka do Německa přešlo loni více migrantů, než kdy předtím

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil. Zatímco v roce 2017 jich...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz