Terakotová armáda byla objevena náhodou v roce 1974.

Terakotová armáda byla objevena náhodou v roce 1974. | foto: ESO travel

Američan na večírku v muzeu ulomil palec terakotovému vojákovi, Čína zuří

  • 158
Americký večírek poblíž slavné čínské památky skončil skandálem. Mladý muž se snadno dostal přes nezamčené dveře do jednoho sálu muzea ve Filadelfii, kde bylo vystaveno několik soch Terakotové armády. S jednou si udělal selfie a na památku si vzal její palec. Zatímco americký soud ho propustil na kauci, čínské úřady žádají přísný trest.

Vánoční večírek se konal 21. prosince v dalších místnostech Franklinova institutu ve Filadelfii.

Jeden z jeho účastníků, 24letý Michael Rohana, se dlouho po zavíracích hodinách vydal podívat na deset soch z čínského osmého divu světa, válečníků Terakotové armády. Bez problémů prošel odemčenými dveřmi a ve tmě si na cestu svítil mobilem. Franklinův institut přiznal, že zaměstnanci nedodrželi standardní bezpečnostní postupy, uvedl deník USA Today.

Podle záznamu z videokamer pozval Rohana k soukromé prohlídce muzea také dva své přátele. Ti ze sálu brzy odešli.

Zato Rohana se soše válečníka v životní velikosti věnoval blíže. Nejdřív si s památkou starou 2 000 let, jejíž cena se odhaduje na 4,5 miliony dolarů, udělal selfie. A nakonec si na památku vzal její palec. Ulomil ho a strčil do kapsy, popisuje server BBC

Terakotová armáda

První stopy o existenci Terakotové armády objevili v Sianu náhodou v roce 1974 místní lidé při kopání studny. Každá socha bojovníka má vlastní tvář a celé pohřebiště bývá někdy označováno jako osmý div světa.

Celkem archeologové vykopali více než tisícovku figur, ovšem podle odhadů může být v dalších slojích až sedm tisíc dalších. Každý voják má jiný výraz a poslání.

Terakotová armáda byla rozdělena do 38 jednotek se zvláštním úkolem. Válečníci hlídají hrob prvního čínského císaře Čchin Š’-chuanga.

Toho, že soše chybí prst, si pracovníci muzea všimli až po dvou týdnech. Vyšetřování se ujalo speciální oddělení FBI zaměřené na krádeže památek a Rohanu brzy dopadli. I díky kamerovým záznamům. Prst čínského válečníka měl schovaný doma v šuplíku. 

K dopadení zloděje pomohli i jeho přátelé. Jeden z nich řekl vyšetřovatelům, že mu Rohana den po večírku poslal fotku prstu válečníka na sociální síť Snapchat.

Zatímco 24letý Američan odešel od soudu s obviněním z krádeže a zatajení uměleckého díla na kauci, čínské úřady žádají přísné potrestání. Hlavně Centrum pro propagaci čínského kulturního dědictví, které část Terakotové armády na výstavu Franklinovu institutu zapůjčilo.

„Žádáme Spojené státy, aby pachatele přísně potrestaly. Už jsme podali protest,“ uvedl ředitel centra Wu Chaj-jün. Do USA poslal dva odborníky, kteří mají škodu posoudit a poškozenou sochu opravit.

Terakotoví vojáci z Číny dorazili na Pražský hrad (srpen 2014):

5. srpna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video