Taliban: zemřelo víc lidí než ve válce se SSSR

  • 43
Útoky USA na Afghánistán pokračují. Spojené státy v noci opět těžce bombardovaly pozice Talibanu na bojové frontě severně od Kábulu. Afghánské vládní hnutí se však nevzdává. Talibanský ministr školství Ámir Chán Mutakí tvrdí, že při spojeneckých útocích už zahynulo víc lidí než ve válce se SSSR. Zároveň ujistil, že Taliban bude bojovat do posledního muže.

Mutakí také řekl, že Taliban vyzbrojuje dobrovolníky ve vesnicích, aby mohli bojovat proti americkým vojákům. Zároveň připustil, že americké nálety způsobily škody na radarových zařízeních a letištích kontrolovaných Talibanem. Shodně s velvyslancem v Pákistánu Abdasem Salámem Zaífem pak prohlašoval, že se Afghánci nikdy nevzdají. Zaíf dodal, že bin Ládin nebude nikdy vydán, i kdyby měl být vyvražděn celý Afghánistán.

Podle afghánské vládní agentury Báchtar letadla USA zaměnila vesnici v kopcích za výcvikový tábor. Nejméně 12 lidí podle ní při útoku zemřelo.

On-line zpravodajství

Amerika spojuje antrax se zářijovými útoky

Pumy padaly na talibanské milicionáře u Čarikaru a letecké základny v Baghrámu. Náletů nebyla ušetřena ani aghánská metropole, na niž americké letouny večer shodily v pěti vlnách devět bomb. Taliban několikrát odpověděl protiletadlovou palbou.

Podle agentury Bachtár ale nálet na pozice Talibanu nenapáchal větší škody. Dvě bomby prý spadly na stranu Talibanu a dvě na stranu opoziční Severní aliance. Další pumy dopadly do volného prostoru jižně od talibanských pozic.

AFP uvádí, že pět pum dopadlo na horu Kúhe Safí pod kontrolou Talibanu a dvě na přední linie Talibanu v přilehlém údolí Šomalí.

Zřejmě nejúspěšnější zásah proti stoupencům radikála Usámy bin Ládina na afghánském území se americkému letectvu zdařil v úterý zničením domu v Kábulu, kde bylo ubytováno 22 pákistánských islamistů. Smrt svých členů potvrdila pákistánská extremistická skupina Harkat al-mudžáhidín.

Afghánští exiloví politici na setkání v Pákistánu vyzvali USA k ukončení náletů a umírněné členy Talibanu ke spolupráci na budoucím politickém uspořádání země.

Opozice ztrácí
Spojené státy se snaží usnadnit afghánské opozici postup na hlavních frontách. Navzdory silné podpoře amerických bombardérů ale opozice na severu země naráží na silný odpor talibanských jednotek.

Jeden z hlavních válečných velitelů Severní aliance připustil, že jeho muži museli postoupit Talibanu území, které za pomoci amerického letectva dobyli v oblasti Mazáre Šaríf, klíčového města na severu země.

USA zabily dalších 52 lidí, tvrdí Taliban
Agentura Afghan Islamic Press, blízká Talibanu, v pákistánském Islámábádu oznámila, že americké bomby v úterý usmrtily 52 lidí ve vesnici Čákor Karíz poblíž Kandaháru na jihu Afghánistánu. Většina obětí prý byli kočovníci.

Tuto informaci zatím nebylo možné potvrdit z jiných zdrojů. Nálety vedené Spojenými státy si ale od 7. října vyžádaly také civilní oběti, i když údaje o jejich počtu se značně rozcházejí, píše Reuters. Pentagon v úterý připustil, že omylem bombardoval starobinec u Hérátu.

Antrax se objevil v poštovním úřadě Bílého domu
Spojené státy se v noci pustily do dalšího bombardování Afghánistánu krátce poté, co  Washington oznámil, že spory antraxu byly nově objeveny v úřadě kontrolujícím poštu pro Bílý dům. Americký prezident Bush veřejnost ujistil, že je zdráv a nákaza mu nehrozí. Na poštovním úřadě, který třídí zásilky pro Kapitol, podlehli před několika dny antraxu dva zaměstnanci.

Zastaví ramadán bomby?
"Víme dobře, že přichází ramadán (začíná 17. listopadu) a situaci posoudíme, až se toto datum přiblíží. Bude záležet také na tom, zda Taliban bin Ládina a jeho spojence vydá," řekl v úterý mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher. "Mohou to udělat, když budou chtít," dodal.

Americké vojenské operace v Afghánistánu by měly do měsíce skončit, řekl v úterý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. Upozornil, že pokračování útoků by mělo negativní dopad na muslimský svět.

Američtí představitelé mezitím připravují veřejnost na dlouhý a bolestný konflikt. "V rámci kampaně proti terorismu budeme poprvé v naší historii mít zřejmě více obětí doma než v našich silách rozmístěných v zahraničí," řekl viceprezident Dick Cheney a varoval před rizikem nových atentátů. Od zahájení náletů na Afghánistán ztratily USA dva muže, kteří zahynuli při nehodě vrtulníku.

Co je ramadán?

Měsíc ramadán - devátý měsíc lunárního islámského kalendáře - je pro 1,2 miliardy muslimů na celém světě měsícem půstu. Právě tento měsíc, zvaný "sultán měsíců", je pro muslimy nejdůležitější, neboť právě v době ramadánu se prorokovi Mohamedovi zjevil Korán, svatá kniha islámského náboženství.

Ramadán zásadně mění na 30 dní rytmus života věřících muslimů. Je to čas zkoušky, sebezapření i zápasu s vlastní slabostí, ale i radostí, která vyplňuje jeho noci a vrcholí v posledních dnech o třídenních svátcích (íd al-fitr či Svátek ukončení půstu), jimiž muslimové často bouřlivě oslavují ukončení ramadánu. Je to též čas víry, kdy musí věřící před každým postním dnem či na začátku ramadánu vyslovit zbožné předsevzetí (níja). Ramadán ma také podpořit mírumilovnost a snášenlivost. V posledních letech nicméně dochází právě během ramadánu v řadě muslimských zemí k násilnostem.

 

Americká pátrací helikoptéra CH-46 Sea Knight přelétává před letadlovou lodí Carl Vinson v Arabském moři. Loď Carl vinson má na své palubě především bojová letadla F-18 Hornets a F-14 Tomcats, která hodinu co hodinu startují k bombardování Afghánistánu. V pozadí je vidět doprovodný křižník Princeton (24. října 2001).

Padesátiletý afghánský uprchlík se svým synem vnášejí svůj majetek do azylového domu v pákistánské Kvétě, kam dorazili z jihoafghánského Kandaháru. (24. října 2001)

Afghánští mladíci si prohlížejí část letecké pumy, která dopadla na vesnici vzdálenou asi deset kilometrů od Kábulu. Americká letadla v noci na 24. října těžce bombardovala pozice Talibanu na bojové linii severně od Kábulu. (24. října 2001)