Taliban verbuje sebevrahy proti USA

  • 36
Zatímco USA stupňují v Afghánistánu útoky na pozice Talibanu, afghánské vládní hnutí hledá nové taktiky boje. Podle britského listu The Guardian dal Taliban souhlas k sebevražedným útokům na cíle USA a opozičního Severního spojenectví. Afghánské vládní hnutí, které vykládá islám velmi puristicky, povolilo tyto útoky navzdory tomu, že islám sebevraždy zakazuje.

Sebevražední útočníci v řadách Talibanu
V poslední době začínají mít podle uprchlíků v Pákistánu ve vedení bojů Talibanu významné slovo arabští a pákistánští radikálové.

Do Afghánistánu údajně přeběhlo mnoho bojovníků pákistánské fundamentalistické skupiny Džajš-e-Muhammad, která minulý měsíc spáchala atentát v budově parlamentu indického státu Džammú a Kašmír a zabila přitom 38 lidí.

"Bojují proti Indii a budou bojovat i proti Američanům. Převeleli jsme své členy z Kašmíru do Afghánistánu," prohlásil Muhammad Gul, který cvičí dobrovolníky - sebevrahy. Po výcviku budou komanda vyslána přes hranici s úkolem útočit na americká stanoviště a zásobovací základny. Jedním z cílů bude Tádžikistán.

Útočník, který jde v boji s nepřítelem na jistou smrt, nepáchá sebevraždu, ale vydává se na cestu mučedníka, hlásá Taliban.

Mluvčí Severního spojenectví řekl, že vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar mobilizoval minulý týden v Kandaháru fidáiny (ty, co se obětují).

Pákistánský list Frontier Post ve středu napsal, že sebevrahové se zelenými páskami popsanými verši koránu kolem těla a vyzbrojení puškami AK-83 už operují v několika oblastech Afghánistánu. Jejich velitel je prý Maročan, který je napojen na palestinská sebevražedná komanda operující proti Izraeli.

USA pokračují v bombardování
Ve čtvrtek hned za úsvitu obnovily americké letouny bombardování talibanských pozic na severovýchodní frontě u hranic s Tádžikistánem. Tlakovou vlnu explozí bylo cítit v okruhu třiceti kilometrů.

Pokračující nálety amerických bombardérů v severním Afghánistánu připravily o život 85 bojovníků militantní skupiny Harkat al-džiháde islámí, která má svou základnu v Pákistánu a je napojená na Taliban. Řekl to mluvčí skupiny Kamál Azfar.

Přistály americké letouny v Afghánistánu?
Muhammad Muhakík z opoziční afghánské šíitské frakce Strana jednoty (Hezbe vahadat) pro íránskou tiskovou agenturu IRNA uvedl, že americké letouny přistály na vojenském letišti v Baghrámu severně od Kábulu.

Tyto informace naopak popřelo velení opozičního Severního spojenectví i prostí bojovníci. Letiště je podle nich v důsledku mnohaletých bojů nepoužitelné.

Informační válka
Mezi Talibanem a afghánskou opozicí zuří naplno kromě bojů na bitevním poli i informační válka.

Opoziční Severní spojenectví oznámilo, že po měsíci americké vzdušné podpory značně postoupilo ke strategickému městu Mazáre Šaríf v severním Afghánistánu. V posledních dnech také dobylo v této oblasti čtyři okresy, což mu otevřelo cestu na Mazáre Šaríf. Podle mluvčího opozice se frontová linie nyní nachází v Šišmae Šifa asi 22 kilometrů od Mazáre Šarífu.

Taliban však popírá, že by opozice s výjimkou jednoho okresu podnikla úspěšné ofenzivy a měla otevřenou cestu na Mazáre Šaríf. Tvrdí, že jeho vojáci odrazili tři ofenzivy a nepřítel se nachází od města velmi daleko.

Vysílání do Afghánistánu pokročilo

Na Taliban prší bomby

Taliban má nového spojence
Bývalý povstalecký velitel Gulbuddín Hekmatjár, který byl Talibanem poražen v roce 1996, vyzval talibanské vládce k vytvoření aliance pro boj proti USA s tím, že on a jeho oddíly jsou připraveny se k takové alianci připojit. "Jsem připraven na džihád (svatou válku) proti Americe," řekl Hekmatjár z Teheránu, kde žije v exilu.

USA chystají posily
Americké ministerstvo obrany vyšle do vod v oblasti bojových operací proti Afghánistánu další síly, v jejichž čele bude letadlová loď Stennis. Nové jednotky se do oblasti mohou vydat ještě tento týden, informoval s odvoláním na vládní zdroj list The Washington Post. Pokud se Stennis do oblasti vydá, přiřadí se ke třem letadlovým lodím, jež už v oblasti operují, a to k Carl Vinson, Theodore Roosevelt a Kitty Hawk.

Pentagon tyto informace zatím oficiálně nepotvrdil.

USA obrátí svou pozornost na Irák a jeho zbrojní program hned poté, co skoncují s teroristickou organizací Al Kajda a Talibanem v Afghánistánu. Prohlásil to v noci na čtvrtek americký ministr zahraničí Colin Powell po setkání s kuvajtským vicepremiérem Sabahem.

Blair s Bushem: Zvítězíme
"Je třeba jen trpělivosti, a té máme dost. Zvítězíme," řekli ve středu britský premiér Tony Blair a americký prezident George Bush na společné tiskové konferenci ve Washingtonu.

Blair, který přiletěl na jednání do USA Concordem British Airways, označil škody způsobené talibanské vládě bombardováním za enormní. "Doslova jsme zničili všechny výcvikové tábory Al- Kajdy a vojenské struktury Talibanu. Jejich letecké síly, pokud existovaly, jsou zcela vymazány," řekl.

Archivní snímek z roku 1991 z vojenského skladu u Tooele v americkém státě Utah ukazuje vůbec největší známou konvenční pumu Daisy Cutter (sekačka sedmikrásek) o hmotnosti 6750 kilogramů. USA bombu použily při protiteroristické misi v Afghánistánu. (7. listopadu 2001)

Série výbuchů po americkém náletu na pozice Talibanu 7. listopadu u obce Kuruk na severu Afghánistánu. (8. llistopadu 2001)

Technici odpočívají na letounech F/A-18C Hornet na palubě americké letadlové lodě Theodore Roosevelt, odkud byly 8. listopadu opět podniknuty odvetné útoky v protiteroristické kampani na cíle v Afghánistánu. (8. listopadu 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video