Pochod za práva LGBT ve Švýcarském Curychu (4. září 2021)

Pochod za práva LGBT ve Švýcarském Curychu (4. září 2021) | foto: AP

Švýcaři chtějí sňatky homosexuálů, v referendu to podpořily všechny kantony

  • 434
Švýcaři se v nedělním referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury DPA to vyplývá z konečných výsledků hlasování. S "manželstvím pro všechny" souhlasilo 64,1 procenta Švýcarů, přičemž nadpoloviční podporu návrh získal ve všech 26 kantonech. Výsledek podle agentury AFP není překvapením, průzkumy připisovaly většinu zastáncům sňatků homosexuálů.

Parlament sňatky párů stejného pohlaví schválil už loni, nesouhlasí s nimi ovšem trojice nacionalistických a křesťansko-konzervativních stran, které sesbíraly dostatek podpisů k uspořádání plebiscitu.

Dolní komora švýcarského parlamentu jasně podpořila manželství homosexuálů

Podle zastánců manželství pro všechny přijetí zákona zrovnoprávní partnery stejného pohlaví s heterosexuálními dvojicemi. Umožní jim adoptovat společně děti, získat občanství po uzavření sňatku a lesbické dvojice by mohly využívat regulované dárcovství spermatu, napsala agentura AP.

Odpůrci se domnívají, že pokud by registrované partnerství nahradily plnohodnotné sňatky, narušilo by to tradiční rodinu, tedy svazek muže a ženy.

Hlavními odpůrci jsou nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), národně-konzervativní Konfederační demokratická unie (EDU) a konzervativní křesťanská strana Střed. Podle nich není třeba měnit stávající pravidla, která umožňují od roku 2007 registrované partnerství.

Podle zastánců nicméně může trvat ještě několik měsíců, než budou moci páry stejného pohlaví sňatky uzavírat, a to především kvůli administrativním a legislativním procedurám.

Většina zemí v západní Evropě manželství lidí stejného pohlaví umožnila, zatímco většina států ve střední a východní části kontinentu nikoliv, připomíná AP.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video