Stav beztíže si vyzkouší už letos. V roce 2009 pak podnikne cestu do vesmíru se vším všudy. Astrofyzik Stephen Hawking.

Stav beztíže si vyzkouší už letos. V roce 2009 pak podnikne cestu do vesmíru se vším všudy. Astrofyzik Stephen Hawking. | foto: Profimedia.cz

Světoznámý astrofyzik zakusí stav beztíže

  • 21
Britský astrofyzik a matematik Stephen Hawking je ve svém oboru génius. Vážná nemoc ho však drží na invalidním vozíku. Přesto plánuje cestu do vesmíru, kterou by si chtěl splnit svůj dávný sen. A ve stavu beztíže si zároveň opět vychutnat možnost volného pohybu.

Světoznámý vědec, který si získal věhlas výzkumem černých děr a napsal téměř dvě stovky odborných i populárně-naučných publikací, chce podniknout cestu do kosmu, píše internetové zpravodajství CNN.

Už tento rok si hodlá vyzkoušet stav beztíže na palubě letadla. Do vesmíru by se mohl podívat v roce 2009, prozradil listu Daily Telegraph.

Letenka za 200 tisíc dolarů
Pětašedesátiletý Hawking doufá, že nad zemský povrch vycestuje se společností Virgin Galactic britského podnikatele Richarda Bransona. Firma si účtuje kolem 200 tisíc dolarů za dvouhodinový výlet do výšky 140 kilometrů nad Zemí.

"Pan Branson je nadšený při představě, že by vědci mohl pomoci zrealizovat jeho sen o vesmírném letu," řekl CNN mluvčí společnosti Stephen Attenborough. Zda by si musel Hawking cestu zaplatit, není jasné. Mluvčí pouze podotkl, že o úhradě letu firma zatím nejednala.

Jeden z nejznámějších teoretických fyziků své generace se proslavil knihou Stručná historie času (A Brief History of Time). Přežití lidské rasy podle něj závisí na schopnosti lidstva najít někde ve vesmíru nový domov, protože Zemi hrozí v budoucnosti katastrofa.

Hawking stále aktivní
Astrofyzik se narodil přesně 300 let po smrti Galilea Galileie v anglickém Oxfordu. Od mládí si přál studovat kosmologii a zajímal se o vesmír. Získal velké množství titulů a vědeckých ocenění, zastává například prestižní funkci profesora matematiky (tzv. Lukasiánský profesor na Univerzitě v Cambridgi), stejně jako kdysi Isaac Newton.

První příznaky amyotrofické laterální sklerózy, nemoci, která napadá nervový systém, se u něj začaly projevovat během studia na Oxfordu. Choroba vede k postupnému ochrnutí těla a Hawkinga tak uvrhla v roce 1985 na invalidní vozík. S okolím vědec komunikuje pomocí speciálního počítače.

I přes svůj těžký úděl vede astrofyzik spokojený rodinný život a neopouští ho ani smysl pro ironii a sarkasmus, když vystupuje v různých televizních pořadech a hrách.

Na palubě vesmírného korábu se už jednou v životě ocitl, když si jako nadšený fanoušek sci-fi literatury zahrál v seriálu Star Trek, připomíná CNN.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video