Svět je znechucen masakrem v Kosovu a obává se války

  9:56aktualizováno  9:56
W a s h i n g t o n (ptp, ČTK, Reuters) - Páteční masakr nejméně pětačtyřiceti albánských vesničanů šokoval svět, ten se ale zatím nechystá k žádné odvetě. Zabíjení jen vyvolalo obavy, že krvavá operace srbských sil znamená konec křehkého příměří a vyvolá válku v Kosovu.
"Co nejdůrazněji odsuzuji masakr civilistů provedený srbskými ozbrojenými silami," uvedl prezident Spojených států Bill Clinton. "Byl to promyšlený a nevybíravý vražedný akt, jehož cílem je vyvolat strach mezi kosovským lidem. Je to očividné porušení závazků, jež srbské úřady NATO slíbily splnit," dodal.
"Do aféry kolem Račaku je zapletena americká CIA," snažil se naopak srbský ultranacionalista Vojislav Šešelj svalit vinut za masakr na USA.
Jugoslávci také tvrdí, že vládní síly jen vedly boj s ozbrojenými Albánci. To ale odmítl britský ministr zahraničí Robin Cook. "Zcela jasně to nebyl boj. Albánci byli z blízkosti střeleni do hlavy. Pozorovatelé neviděli žádné důkazy boje," zdůraznil.
Bývalý albánský prezident Sali Berisha vyzval Albánce, aby se připravili na válku, zatímco politický představitel kosovských Albánců Ibrahim Rugova požadoval okamžitou intervenci sil NATO v Kosovu.
Clinton uvedl, že je v kontaktu s šéfem NATO Javierem Solanou a že bude pracovat na zastavení represí v Kosovu. "Je naléhavě nutné, aby tyto vraždy nevyvolaly spirálu odvetných akcí," vyzval Clinton.
Z popudu ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové se včera v Bruselu situací zabývali velvyslanci zemí NATO. Rozhodně odsoudili masakr v kosovské obci Račak, ale o vojenské intervenci nerozhodli. Zřejmě se drží scénáře, který před jednáním nastínil Cook, který řekl: "Společně předložíme Bělehradu protest a budeme žádat, aby byli suspendováni důstojníci, kteří v pátek v Račaku byli." Cook také zdůraznil, že Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii musí být povoleno, aby zločin vyšetřil.
V pondělí odjede do Bělehradu vrchní velitel ozbrojených sil NATO v Evropě generál Wesley Clark a předseda Vojenského výboru generál Klaus Naumann, kteří mají Miloševičovi připomenout jeho říjnové sliby a varovat ho.
Aliance totiž udržuje v platnosti aktivační rozkaz, který umožňuje kdykoli provést letecké údery proti vojenským cílům v Jugoslávii, pokud ta poruší říjnovou dohodu o příměří v Kosovu.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Americký lékař konzervoval lidské plody, po bytě jich měl přes 2000

Ulrich Klopfer na snímku z roku 2015

Více než dva tisíce pozůstatků lidských plodů se našlo v obydlí nedávno zesnulého amerického lékaře z okresu Will,...

Víra nebo smrt. Církev je jedinou cestou, jak při odchodu z kartelu nezemřít

Člen gangu MS-13 navštěvuje program ve věznici Chalatenango, který má zločince...

Opustit jihoamerický drogový kartel není nic jednoduchého. Odpadlictví se obvykle trestá smrtí. Gangsteři, kteří chtějí...

Ozbrojené komando na nevěstu. V Rusku jsou hitem extrémní žádosti o ruku

Žádost o ruku a kalašnikov. Rusové si oblíbili extrémní zážitky (archivní...

Některým Rusům připadají tradičně pojaté žádosti o ruku nudné, proto v posledních letech stále častěji využívají služeb...

Najdete na iDNES.cz