Jedna jachta a více letenek. Plavba Grety přes Atlantik ekologická nebude

  10:00aktualizováno  13:06
Kapitán jachty vezoucí do New Yorku ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou se do Evropy vrátí letecky. Tento způsob přepravy chce přitom aktivistka omezit. S jachtou popluje zpět nový možná až pětičlenný tým, který dorazí do Spojených států rovněž vzdušnou cestou. Navíc není vyloučeno, že zpět poletí i sama Thunbergová.

Aktivistka Greta Thunbergová míří na konferenci do USA, kvůli emisím pluje na jachtě. (14. srpna 2019) | foto: Profimedia.cz

Šestnáctiletá Švédka Thunbergová se letadlům vyhýbá, jelikož svými emisemi přispívají k oteplování planety. Po Evropě proto jezdí vlakem a na zářijovou klimatickou konferenci do New Yorku symbolicky vyjela na závodní jachtě. Cestu zahájila ve středu z britského Plymouthu. 

Fotogalerie

Německý kapitán plavidla Boris Hermann se ale z USA vrátí letecky, napsal německý magazín Focus. Dodal, že stále není jasné, jak se dostane zpět Greta a její otec Svante. S nimi a Hermannem jsou na jachtě ještě další dva lidé. 

Osmnáct metrů dlouhé plavidlo se solárními panely a podvodními turbínami jim zapůjčil německý realitní magnát Gerhard Senft. Do Evropy mu jej převeze nová, asi pětičlenná posádka, která se do USA dopraví vzdušnou cestou, doplnil Focus. 

„Následkem plachtění tak bude šest letů přes Atlantik. Kdyby Thunbergová a její otec letěli, bylo by jich méně,“ uvedl list. Podle něj tak celý podnik bude mít nakonec na svědomí více škodlivých emisí oxidu uhličitého, než kdyby se jachta nepoužila. 

Greta a její doprovod si to uvědomují, řekl mluvčí Hermanna Andreas Kling. Podle něj se posádka samotnou plavbou nesnaží klima zachránit, ale přitáhnout pozornost k jeho ohrožení. Cílem je povzbudit úvahy o tom, že bychom mohli létat méně. 

PR katastrofa

Manažerka týmu Thunbergové Holly Covaová popřela, že do USA přiletí nová pětičlenná posádka. Zdůraznila, že pro cestu Thunbergové na summit bude potřeba vykonat pouze čtyři lety. „Plavbu do New Yorku jsme do našeho plánu zahrnuli na poslední chvíli, v důsledku čehož museli do USA letět dva lidé, aby dostali loď zpět,“ poznamenala pro týdeník Der Spiegel. 

Matka operní diva, prapředek nobelista. Greta Thunbergová má slávu v genech

Účast na konferenci OSN by podle Covaové vyšla také na čtyři lety, kdyby Thunbergová spolu s otcem do New Yorku letěla rovnou. Tým navíc u všech letů platí kompenzační poplatky za vyprodukovaný CO2, což sice „není ideální“ řešení, ale přispívá tak alespoň zčásti k ochraně klimatu. 

Podle Spiegelu je případ pro Thunbergovou PR katastrofou. Sice neplatí, že by její cesta jachtou způsobila více emisí, než kdyby rovnou letěla, o deklarovaném zcela bezemisním podniku však nemůže být řeč. Na internetu se aktivistce vysmívají kvůli údajně „katastrofální bilanci CO2“. V kruzích, kde Thunbergovou již nyní nenávidí, je zpráva o tomto lapsu nadšeně sdílena. 

Plavbu Grety kritizoval i český mořeplavec Rudolf Krautschneider. „Přes Atlantik lítá spousta lidí ročně a kdyby všichni jeli na té lodi, na které jede ona, zničili by tisíckrát víc přírody než když letí letadlem. Kdyby sedla do dřevěné veslice a plula na druhou stranu, tak ještě budiž,“ řekl iDNES.cz

„Než uděláte plachetnici, vyrobíte daleko víc emisí než při výrobě auta sériovou výrobou. Už výroba dakronových plachet je naprosto neekologická. Jachta navíc musí mít motor, bez něj byste ani nevypluli z přístavu. A jakmile máte motor, máte odpad,“ doplnil. 

Jednala v dobré víře

Thunbergová jednala v dobré víře, ale celou věc zřejmě „dobře nepromyslela“. Myslí si to přední němečtí aktivisté hnutí Pátky pro budoucnost, které se zasazuje za důslednější boj proti změnám klimatu a v jehož čele Švédka stojí. 

Studenti celého světa vyšli demonstrovat za klima

„Přijde mi směšné, že se nyní půlka německých médií zabývá Gretiným cestovatelským chováním, než aby informovala o nadcházejícím světovém klimatickém summitu, kde se budou činit nejdůležitější rozhodnutí pro naši budoucnost,“ uvedl 19letý maturant Jakob Blasel z Kielu. 

Podle aktivistky Carly Reemtsmaové svědčí mediální reakce na plavbu Thunbergové spíše o „bláznivé fixaci některých lidí na Gretu namísto na její apel k ochraně naší planety před klimatickou katastrofou“.

Thunbergová vyrazila na jachtě z Británie do New Yorku (14.8.2019): 

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Miliony dětí jdou po vzoru Grety za školu, aby bojovaly za ochranu klimatu

Demonstrace za klima v australském Melbournu (20. 9. 2019)

Miliony dětí ve světě si v pátek berou za vzor ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou a místo školní výuky se...

Protivzdušnou obranu v Kaliningradu zničíme dle potřeby, řekl generál USA

Rozsáhlé vojenské manévry obou zemí odstartovaly při pobřeží Baltského moře...

Rusko v pátek obvinilo Spojené státy z nepřijatelného vyhrožování poté, co vysoce postavený americký generál ve...

Války o pomníky. Vášně budí rudoarmějci, Franco i Kryštof Kolumbus

Pomník sovětské armády na Náměstí svobody v Budapešti

Češi se hádají o maršála Koněva či Mariánský sloup, kontroverze kolem památníků však panují i za hranicemi. Ve východní...

Trump vyšle vojáky do Saúdské Arábie, je to reakce na útoky dronů

Americký prezident Donald Trump (16. září 2019)

Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz