Barmská disidentka Su Ťij

Barmská disidentka Su Ťij | foto: Profimedia.cz

Su Ťij je naposledy u soudu, argumenty obžaloby diplomaté vyslechnout nesmí

  • 3
Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij stanula při závěrečném přelíčení před tribunálem v rangúnské věznici Insein. Proslovy obhajoby si mohli vyslechnout i západním diplomaté. Klíčové argumenty obžaloby ale zazní zítra za zavřenými dveřmi. Rozsudek by mohl padnout za dva až tři týdny. Su Ťij hrozí až pět let za mřížemi.

Na začátek posledního jednacího dne dostali slovo obhájci dvou společnic Su Ťij a také Američana Johna Yettawa, který na začátku května bez pozvání připlaval do domu disidentky a strávil tam dva dny. - více si přečtěte zde

John YettawPrávě kvůli jeho tajemné návštěvě postavil vojenský režim držitelku Nobelovy ceny míru před soud. Tvrdí, že porušila podmínky domácího vězení. Návštěva třiapadesátiletého muže z Missouri je opředena tajemstvím. V průběhu procesu prohlásil, že do vily připlaval, protože chtěl Su Ťij varovat, že jí hrozí nebezpečí.

Za porušení několika zákonů hrozí Yettawovi stejný trest jako Su Ťij, tedy pět let za mřížemi. "Budu argumentovat tím, že jeho čin byl pouze přestupkem, a pokusím se pro něj získat nižší trest," vysvětlil Yettawův právník Khin Maung Oo s tím, že za přestupek může dostat maximálně tři měsíce za mřížemi.

Diplomaté si argumenty obžaloby neposlechnou

Při čtení argumentů obhajoby mohli do soudní místnosti výjimečně i diplomaté, stalo se tak teprve počtvrté během procesu, který běží za zdmi věznice Insein už déle než dva měsíce. Svoji závěrečnou řeč dnes měli přednést i žalobci, ale požádali tribunál o více času. Ten jim vyhověl a u soudu ji tak přečtou až zítra.

Před rangúnskou věznicí panují přísná bezpečnostní opatření. I tak před ní i dnes přišly desítky stoupenců Su Ťij (27. července 2009)

Před rangúnskou věznicí panují přísná bezpečnostní opatření. Přesto před ni i dnes přišly desítky stoupenců Su Ťij. (27. července 2009)

Při klíčové části procesu ale budou chybět diplomaté. V soudní místnosti bude moct na základě rozhodnutí tribunálu zůstat jen americký velvyslanec Colin Furst, protože jedním z obžalovaných je občan Spojených států.

Právník Su Ťij Nyan Win zároveň vyloučil, že by zítra padl verdikt. Podle barmského práva totiž nesmí rozsudek zaznít ve stejný den jako závěrečné řeči. Pozorovatelé ho očekávají za dva až tři týdny.

Vyloučení velvyslanců ze zítřejšího stání opět vrhá stín na proces, který má podle stoupenců Su Ťij pouze zaručit, aby se disidentka nemohla zúčastnit voleb, které generálové naplánovali na příští rok.

Podle pozorovatelů nejznámější disidentku světa, která v domácím vězení strávila 14 z posledních dvaceti let, trest nemine. A to i přesto, že v pátek obhajoba argumentovala tím, že je disidentka souzena podle části ústavy, která už 25 let neplatí. - o pátečním slyšení si přečtěte zde

AMNESTY INTERNATIONAL DALA SU ŤIJ NEJVYŠŠÍ OCENĚNÍ

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij- Mezinárodní organizace na obranu lidských práv Amnesty International (AI) udělila barmské disidentce a držitelce Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij nejvyšší vyznamenání, titul Velvyslankyně svědomí. AI si myslí, že ocenění pomůže odvrátit barmskou vojenskou vládu od toho, aby jí udělila další drastický trest.

- Název ocenění Velvyslanec svědomí je odvozen od básně Republika svědomí, kterou pro Amnesty International napsal irský nositel Nobelovy ceny za literaturu Seamus Heaney. Prvním Velvyslancem svědomí AI se v roce 2003 stal bývalý československý a český prezident Václav Havel.                                                      autor: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video