V Británii bují moderní otroctví. Nová statistika všem vyrazila dech

  16:05aktualizováno  16:05
Rozsah moderního otroctví je ve Velké Británii mnohem větší, než se doposud vědělo. Podle studie tamního Ministerstva vnitra žije v zemi až 13 tisíc moderních otroků. Pocházejí z rozvojových zemí, ale také ze sousedního Irska. Nejčastěji jsou obětí nucené prostituce či práce v nelidských podmínkách.

V Británii bují moderní otroctví. Kladivem na otrokáře má být nový zákon. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je to vůbec poprvé, co si samo britské Ministerstvo vnitra nechalo vypracovat vlastní studii k této problematice. Až dosud se vždy vyjadřovalo ke statistikám jiných organizací. Ty uváděly, že například loni na území Spojeného království žilo v podmínkách moderního otroctví 2 744 lidí, uvádí server BBC. Aktuální čísla, která se podle studie pohybují v rozmezí 10 až 13 tisíc lidí, tak jsou podle mnohých obrovským a nečekaným nárůstem.

Britové brojí proti imigrantům

Otázka přistěhovalců je ve Velké Británii již mnoho měsíců diskutovaným tématem. Lednový průzkum veřejného mínění například odhalil, že pro omezení imigrace se vyslovilo 77 procent Britů. Za 30 let pravidelného dotazování britských občanů bylo tak vysoké hodnoty dosaženo jen v roce 2008 (více se dočtete zde). Britský premiér David Cameron pak v pátek zveřejnil návrh, jak omezit příliv imigrantů ze zemí Evropské unie. Přistěhovalci si nejméně čtyři roky počkají na některé sociální příspěvky. Po půl roce bez práce pak budou muset opustit zemi (více zde).

Podle nejnovější analýzy ministerstva moderní otroci pochází z více než stovky zemí z celého světa. Nejčastěji se jedná o obyvatele z Albánie, Nigérie, Vietnamu a Rumunska. Překvapením pak je, že mnozí pocházejí přímo z Velké Británie. Jsou mezi nimi také děti a mladiství, kteří nejčastěji končí na ulici a pod nátlakem se živí prostitucí.

Zřejmě nejznámějším případem moderního otroctví v Británii je případ trojice žen z Malajsie, Irska a Anglie, které po třicet let věznil maoistický pár, připomíná server The Independent. Jednou z vězněných byla Josephine Herivelová, dcera klíčového vědce, který se za druhé světové války podílel na dešifrování německé Enigmy (více o tomto případu se dočtete zde).

Problematiku moderního otroctví dlouhodobě sleduje také organizace Anti-Slavery International. Podle jejích zkušeností lidé do spárů moderního otroctví zapadnou většinou s vidinou nového života a lukrativní práce.

To potvrzuje i 26letá Litevka, která se se svým příběhem o pádu do moderního otroctví svěřila právě pracovníkům Anti-Slavery International. Na internetu prý viděla reklamu, která nabízela zajímavou práci číšnice a uklízečky v jednom z podniků ve Velké Británii. Z Litvy vycestovala za podpory „muže z pracovní agentury“. Když dorazila do Británie, sen o novém životě se jí rázem rozpadl. „Když jsem dorazila, sebrali mi cestovní pas a řekli mi, že pro ně budu pracovat jako prostitutka. Řekli mi, že jim dlužím peníze za cestu a tímhle způsobem jim je splatím,“ svěřila se žena, která si přála zůstat v anonymitě.

Spásou pro moderní otroky má být nový zákon

Podobných příběhů je jen v Británii tisíce. Své by o tom mohla říct 32letá Ellie z Ugandy, která si daleko od své domoviny prošla mnoha lety utrpení na ulici a marného dovolávání spravedlnosti u úřadů. Nakonec byla jednou z mála žen, kterým se podařilo ze začarovaného kruhu vystoupit a v Británii je nyní legálně (více o jejím příběhu se dočtete zde).

Statistika OSN

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu upozornil tento týden na nárůst počtu dětských obětí v mezinárodních obchodech s lidmi. Zatímco mezi dětmi si únosci vybírají hlavně holčičky, mezi dospělými počet unesených žen dlouhodobě klesá. I tak tvoří všechny ženské oběti více než sedmdesát procent všech obchodů (více o zprávě OSN se dočtete zde).

Obětem moderního otroctví snad začne svítat na lepší časy. Sněmovnou lordů před pár dny prošel zákon o moderním otroctví, který dlouhodobě prosazovala současná ministryně vnitra Theresa Mayová. Zákonodárným orgánům dává mnohem větší pravomoci při postihu novodobých otrokářů, uvádí The Independent. Zároveň pak umožňuje kvalitnější a rychlejší pomoc obětem. Zavádí také možnost doživotních trestů pro pachatele obviněné z moderního otroctví. Schválením zákona dochází i k založení funkce komisaře pro moderní otroctví. Tuto funkci bude zastávat Kevin Hyland, který v minulosti působil jako šéf oddělení Metropolitní policie Londýn pro obchod s lidmi.

Mayová se nechala slyšet, že moderní otroctví je podle ní „otřesným zločinem“, který nemá ve společnosti místo ve Velké Británii, ani v celém světě. „Moderní otroctví je komplexním problémem a legislativa je pouze částí řešení. Vyžaduje také neúnavnou a koordinovanou snahu napříč vládou a vymahateli práva či spolupráci s ostatními státy při odhalování zdrojů problémů (...),“ uvedla britská ministryně vnitra.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Přes šedesát zraněných. Do ulic Barcelony vyšly demonstrovat statisíce lidí

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Premium

Poprvé od války o Falklandy. O směřování brexitu rozhodne mimořádné hlasování

Je to situace stejně mimořádná jako během války o Falklandy v roce 1982. Tehdy naposledy se britští poslanci sešli k...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Na Sardinii jsou turisté v koncích a volají záchranku. Kvůli Google mapám

Ne vždy mapy na Googlu pomohou najít hledané místo. Na vlastní kůži se o tom přesvědčily desítky turistů na italském...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz