ilustrační snímek | foto: AP

Pandemie přitížila závislým. V Americe na předávkování umírá více lidí

  • 23
Spojené státy americké se v průběhu pandemie koronaviru potýkají s nárůstem počtu předávkovaných lidí. Závislost na drogách si v zemi vyžádala nejvíce obětí za jeden rok. Obětmi jsou často lidé z ekonomicky nestabilního prostředí, pravidelně umírají až při několikátém nadměrném užití drog.

Koronavirus připravil o život více než půl milionu Američanů. Pomohl ale také odhalit jeden z problémů ohrožujících americkou společnost – závislost.

Larrecsa Coxová byla před několika dny svědkem zhroucení mladého muže. Stříkačku, kterou používal k aplikaci heroinu, stále svíral v ruce. Záchranáři ho oživili, pro Coxovou v tomto okamžiku začala práce, aby se závislý nedostal do obdobné situace znovu, popsala agentura AP

Podle odhadů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemřelo na předávkování drogami během 12 měsíců končících v loňském srpnu více než 88 000 lidí. To je nejvyšší počet úmrtí na předávkování zaznamenaný za jeden rok. V celé zemi se počet úmrtí zvýšil o téměř 27 %. V Západní Virginii toto číslo vzrostlo o více než 38 %.

Huntington, město v západní Virginii ve Spojených státech amerických, bylo před pandemií na dobré cestě k prevenci závislosti. Před několika lety zde vytvořili tým Quick Response Team Cox, jehož heslem bylo „Tváří v tvář závislosti? Můžeme pomoct“.

Opakované předávkování

Ke vzniku tohoto týmu došlo po událostech v roce 2016, kdy se v jednom dni předávkovalo 28 lidí za pouhé čtyři hodiny. Téměř každý, kdo se toho odpoledne předávkoval, byl zachráněn.

Nikomu ale nebyla nabídnuta pomoc s vysvětlením, jak fungovat v matoucím léčebném systému. Jedna z předávkovaných, 21letá žena, si o 41 dnů později vzala nadměrnou dávku drog, tehdy ale zemřela.

Bylo to žít, nebo umřít, říká bývalý narkoman. Dnes přednáší o závislostech

Do roku 2017 evidovala oblast města průměrně šest předávkování denně. Záchranáři byli unavení z toho, že znovu a znovu oživují stejné lidi. Kraj dostal dva granty a vybral zdravotnici Coxovou, aby vedla tým specialistů na závislost. Skupina pátrala po lidech, kteří se v minulosti předávkovali a posílala je na léčení.

Po dvou letech klesly počty předávkování v kraji o více než 50 procent, závislí pocítili naději. Jejich úsilí ale přerušila pandemie koronaviru, která zhoršila situaci ekonomicky nestabilních lidí. Narušení zdravotní péče pak přispělo ke zviditelnění negativních vedlejších účinků užívání drog, jakými jsou HIV, hepatitida nebo smrtící bakteriální infekce.

Smrt ze zoufalství

Prvních pár měsíců pandemie bylo klidných, v květnu se ale situace dramaticky zhoršila. Tým řešil 142 hovorů za jediný měsíc, téměř tolik jako v nejhorším období jejich krize.

Problém nastal nejen v Huntingtonu, ale i v celé Americe. Drogy měly na svědomí desítky tisíc lidí ročně. Očekávaná délka života se začala poprvé za celé století snižovat, a to především kvůli tomu, co vědci nazývají jako „smrt ze zoufalství“.

V jednom dni dostala Coxová pět hlášení o případech předávkování. Jeden z nich podrobně popisoval, jak se 33letý Steven Ash propadl mezi hromady ojetých pneumatik za obchodem, který vlastní jeho rodina po generace.

Ashovi bylo 19 let, když si vzal svou první pilulku OxyContin. Jeho život se poté rozpadl, mladík skončil v mnoha vězeňských zařízeních. Zejména poslední rok byl pro tohoto muže tragický. Jeho bratranec zemřel na předávkování, jeho dvacetiletá kamarádka skončila v nemocnici na operaci srdce kvůli používání špinavých jehel k aplikaci drog.

On sám absolvoval tři operace kvůli infekcím souvisejícím s drogami. Na tlumení bolesti pak používal další léky, které ale vše jen zhoršily. „Každý den bojuji sám se sebou. Je to, jako bych měl na jednom rameni dva ďábly a na druhém anděla,“ řekl.

Podobnými případy se zabývá Coxová se svým týmem denně. Pandemie ale stále zvyšuje počet lidí, kteří potřebují pomoct.

Ve své kanceláři kartotéku, první tři zásuvky stolu jsou plné tisíců zpráv o jejích sousedech bojujících se závislostí. Spodní šuplík je pak označený jako „mrtví“. Ten se podle ní plní rychleji než kdy předtím.

26. března 2021


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video