ČTVRTEK 11. ŘÍJNA
23:34
Útok na Afghánský rozhlas
23:09
Evropští a afričtí ministři, kteří zastupují 70 zemí, na setkání v Bruselu odsoudili teroristické útoky, které byly spáchány 11. září v USA.
22:36
Italský premiér Silvio Berlusconi prohlásil, že je připraven nabídnout Spojeným státům a jejich spojencům v boji proti teroristům v Afghánistánu jakoukoliv formu vojenské pomoci, včetně pozemních jednotek. "Nabídnu Washingtonu připravenost Itálie k intervenci," řekl Berlusconi.
22:27
Představitelé FBI prohlásili, že americká vláda má informace o hrozbě dalších teroristických útoků na USA, které by mohly přijít v nadcházejících dnech. Úřad neprozradil, o jaké informace jde. Federální úřad pro vyšetřování všechny místní orgány vyzval, aby udržovaly nejvyšší pohotovost a občany požádal, aby FBI a tyto orgány informovali o jakékoli neobvyklé nebo podezřelé činnosti.
22:09
Pákistánci protestují poti útokům na Afghánistán
21:36
Spojené státy zmrazily 24 milionů dolarů, které patří afghánskému vládnímu hnutí Taliban a organizaci Al-Kajda, kterou vede Usáma bin Ládin, prohlásil Bílý dům.
21:28
Skupina prominentních islámských učenců potvrdila, že američtí vojáci muslimského vyznání nemusejí mít v nynějším konfliktu v Afghánistánu výčitky náboženského svědomí a mohou ve válce bojovat proti jiným muslimům. Dotaz položil učencům první muslimský duchovní v americké armádě Abdal Rašíd Muhammad před několika měsíci.
20:55
V Paříži večer demonstrovalo "proti terorismu a válečné logice" několik tisíc lidí. První pacifistické shromáždění po teroristických útocích v USA z 11. září svolala komunistická strana, organizace ATTAC, která sdružuje odpůrce globalizace, a také odbory.
20:53
Vzdor moderním zbraním je vojenská operace Američanů v Afghánistánu špatně vedená, řekl na tiskové konferenci bývalý hrdina sovětské války v Afghánistánu generálporučík Ruslan Aušev. Akce s sebou nesou značná rizika a jen stěží se jí podaří zlikvidovat Usámu bin Ládina a jeho stoupence z Talibanu, dodal.
20:30
Pět z 17 průzkumných letounů NATO typu AWACS začne od pátku střežit americký vzdušný prostor s cílem zabránit dalším teroristickým útokům. Řekl to nejmenovaný činitel z ministerstva vnitra. Nejméně tři letouny přiletěly ze základny v Geilenkirchene poblíž německo-belgické hranice. Ostatní jsou umístěny v Turecku a dalších základnách aliance.
20:22
Rumunská policie zadržela v přístavu Konstanca Palestince, který je podezřelý ze spojení s mezinárodním islámským terorismem. 31letý Attala Mohammed Attala je studentem místní lékařské fakulty. Attala obvinění odmítá s tím, že od roku 1993 Rumunsko vůbec neopustil.
20:08
Ministr obrany USA Rumsfeld popřel pravdivost zpráv, podle nichž Američani úmyslně v Afghánistánu bombardovali civilní cíle. Současně vyjádřil politování nad ztrátami životů nevinných lidí. Podle agentury AFP rovněž řekl, že Američany v Afghánistánu stále ohrožuje protiletecká obrana Talibanu. - Taliban vzdušný prostor stále brání
19:58
Lékárny a drugstory v turistickém středisku Boca Raton na Floridě zažívají prodejní boom, který by možná raději neviděly. Po nahlášení druhého a třetího případu nákazy snětí slezinnou nakupují totiž tisíce obyvatel antibiotika, která jsou proti antraxu účinná. "Včerejšek, to byla panika a panika," prohlásil lékarník Joshua Lubitz. Za běžného provozu prodá prý týdně 200 tablet protiantraxového antibiotika Cipro. Minulé pondělí to však bylo mnohonásobně víc a mezi zákazníky bylo i pět lékařů, kteří si dělali zásoby do ordinací a pro své rodiny.
19:45
Přímo u trosek Světového obchodního střediska na Manhattanu si dnes připomněli hasiči, záchranáři a Newyorčané krátkým obřadem zářijové události a uctili památku obětí. "Někdy má člověk pocit, že se to stalo včera, jindy zase, že už je to rok či déle," řekl newyorský starosta Giuliani. "Teroristé se pokusili zničit našeho ducha, ale místo toho ho jenom posílili," prohlásil.
19:40
NASA připravuje kampaň k uctění památky obětí teroristických útoků. Raketoplán Endeavour, který poletí do vesmíru 29. listopadu, bude mít na palubě 10 tisíc malých amerických vlajek o rozměru 10 x13 cm. Tyto vlaječky budou potom umístěny na speciální certifikáty, které chce NASA věnovat pozůstalým obětí. Kampaň se jmenuje "Prapory pro hrdiny a jejich rodiny."
Afghánská opozice
19:23
Americké letouny opět bombardují Kábul. Bomby zasáhly podle svědků talibanské skladiště munice. Každých deset sekund je slyšet exploze. Nad městem krouží čtyři až pět letadel.
19:13
Neznámý útočník hrozil v úterý pumovým útokem na brněnskou mešitu. Do kanceláře primátora Petra Duchoně zaslal nepodepsanou pohlednici, na kterou napsal, že v islámském svatostánku je uložena bomba. Policisté mešitu prohledali, ale žádnou nálož nenalezli, řekl jejich mluvčí Zdeněk Lubas. Pisateli, pokud bude dopaden, hrozí obvinění z šíření poplašné zprávy.
19:06
Palestinský vůdce Jásir Arafat prohlásil, že ho potěšilo nedávné prohlášení amerického prezidenta Bushe ve prospěch řešení palestinské otázky. Zároveň vyzval "OSN, EU, Rusko, Čínu a Austrálii i asijské a africké státy, aby nalezly spravedlivé řešení palestinského problému".
18:48
Odvetnými útoky se Američanům asi podařilo Taliban, který poslední dobou ztrácel podporu lidí, stmelit. Řekl to Abdul Hak, bývalý vůdce afghánských mudžáhidínů, který nyní žije v exilu v Dubaji a v 80. letech byl jedním z velitelů v boji proti sovětské okupaci. Uvnitř hnutí vždycky byly silné tlaky mezi tvrdým jádrem a těmi, kteří chtěli udělat změny, řekl Hak s tím, že před útoky měli navrch právě ti umírněnější. Hak rovněž upozornil, že je třeba vynaložit opatrnosti, kolik podpory se dostane Severnímu spojenectví, což je skupina složená z menšin Tádžiků, Uzbeků a dalších, kterým prý paštúnští vůdci na jihu a východě Afghánistánu příliš nevěří. "Pokud je USA a jejich spojenci příliš dobře vybaví (zbraněmi) a budou je tlačit směrem na Kábul, přinese to další násilí," varoval.
18:29
Americký prezident Bush slíbil americké armádě, že jí zajistí "jakékoli prostředky a zbraně, které potřebuje, aby válku proti terorismu vyhrála". Řekl to v Pentagonu, kde proběhl obřad k uctění památky obětí zářijových teroristických útoků.
18:27
Dnešních útoků v Afghánistánu se účastní pouze Američané, britské jednotky zajišťují logistickou podporu.
18:26
Bezpečnostní opatření v Česku zůstávají beze změny. Armáda stále přísněji hlídá vojenské objekty, americké budovy v Česku a některá strategická místa jako například jaderné elektrárny.
18:16
Íránský ministr zahraničí Kamál Charrazí oznámil, že Teherán souhlasí s potrestáním viníků, kteří stojí za teroristickými útoky v USA, odvetné akce USA v Afghánistánu ale označil za zbytečné. vyjádřil se tak v telefonickém rozhovoru se svým britským protějškem Jackem Strawem.
17:44
Pákistán oznámil, že Američanům poskytne dvě svá letiště, ale pouze pro pátrací či záchranářské akce, bude-li třeba. "Zatím používají pouze náš vzdušný prostor. Na naší půdě není jediný americký voják," řekl pákistánský ministr vnitra.
17:32
Indie oznámila, že nová přechodná vláda v Afghánistánu by měla zahrnovat etnickou většinu afghánských Paštúnů a menšinu Severního spojenectví ve stejném poměru. Podle ministra zahraničí Džasvanta Singha Indie k tomuto závěru dospěla po konzultacích s vůdci několika dalších zemí; s rivalským Pákistánem, který léta Taliban podporoval, prý ale tuto otázku nekonzultovala. Severní spojenectví prý s paritním zastoupením ve vládě souhlasí.
17:17
Více než 140 lidí zahynulo za posledních 24 hodin při amerických útocích na Afghánistán. Informovala o tom Afghánská islámská agentura (AIP), která má vazby na Taliban. Podle AIP si útoky od jejich zahájení v neděli dosud vyžádaly přes 220 obětí. Washington zatím počet mrtvých nekomentoval.
17:17
Za přísných bezpečnostních opatření se na pražském Staroměstském náměstí sešlo asi tisíc lidí. Ti přišli na benefiční koncert proti terorismu. Pražský primátor Jan Kasl před produkcí promluvil o atentátech. "Svobodu si nenecháme vzít", řekl. Poté následovala minuta ticha. Deset minut po sedmnácté hodině na pódium vystoupila zpěvačka Lucie Bílá a Michael Kocáb. Více.
Kábul po náletech