PONDĚLÍ 29. října
23:10
Rusko odmítá, aby v příští afghánské vládě byl jakýmkoli způsobem zastoupen i Taliban. "Hnutí Taliban nemá žádné morální anebo politické právo požadovat jakoukoli roli v příští vládě Afghánistánu," řekl ministr obrany Sergej Ivanov.
22:32
Prezident Bush se rozhodl zpřísnit systém pro udělování víz zahraničním studentům v rámci opatření, jež mají ztížit vstup do Spojených států lidem, kteří jsou spojeni s teroristickými organizacemi. Pověřil proto odborníky, aby systém víz pro zahraniční studenty prověřili a doporučili opatření na jeho zpřísnění.
22:31
Americký prezident George Bush uvedl, že při protiteroristické kampani v Afghánistánu bude zapotřebí trpělivosti a že bude "nějakou dobu" trvat, než Washington dosáhne svých cílů. "Jsem potěšen, že Američané jsou trpěliví... Bude trvat nějakou dobu, než splníme naše cíle, a já tu trpělivost oceňuji."
22:03
Upevnit bojovou morálku a připomenout důvody i cíle anglo-americké vojenské operace v Afghánistánu je záměrem projevu britského premiéra Tonyho Blaira, který je plánován na úterý ve Walesu. Premiérův mluvčí řekl, že Blair v projevu řekne, že nikdo nesmí zapomenout na pravé důvody nynější akce, na pocity, které měl, když sledoval, jak letadla vletěly do Světového obchodního střediska.
20:58
Stopy sněti slezinné byly nalezeny na třech místech v budově amerického ministerstva zahraničí ve Washingtonu a v diplomatické poště směřující do Peru. Oznámil to mluvčí ministerstva Richard Boucher, podle něhož však byly testy na antrax v klimatizaci ministerstva negativní.
19:38
České ministerstvo zahraničí zveřejnilo na své internetové stránce www.mzv.cz seznam organizací a osob, na něž se vztahují sankce Rady bezpečnosti OSN uvalené na afghánské vládní hnutí Taliban.
19:36
Americké bombardování v Afghánistánu usmrtilo několik předáků teroristické sítě Al-Kajda, ale ne ty nejvyšší, uvedl americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Údery podle něj způsobily škody ozbrojeným silám Talibanu a organizaci radikála Usámy bin Ládina.
19:21
Britský ministr obrany Hoon zdůraznil, že neexistují důkazy spojující Irák s teroristickými útoky v USA. "Myslím, že je důležité tyto věci zdůraznit." Spekulace o možné irácké spojce posílily zprávy, podle nichž Muhammad Atta podezřelý z unesení jednoho z letadel, se sešel v Praze s členem irácké zpravodajské služby.
18:26
Testy potvrdily, že v místnosti, kde se zpracovávala pošta pro americký Nejvyšší soud, jsou bakterie antraxu. Naopak test neměl pozitivní nikdo ze zaměstnanců soudu.
Americká ponorka Hartford
18:12
Britský ministr obrany Geoff Hoon v Londýně zdůraznil, že neexistují důkazy spojující Irák s teroristickými útoky ani antraxovými útoky v USA. Spekulace o možné irácké spojce posílily informace, podle nichž Muhammad Atta podezřelý z unesení jednoho z letadel při teroristických útocích, se sešel v Praze s členem irácké zpravodajské služby.
17:18
Předseda krajně pravicového Národně sociálního bloku Jan Kopal vysvětloval policii své výroky o teroristických útocích na USA. "Odsuzuji terorismus, vážím si civilních obětí, ale příčiny útoku spatřuji ve špatné zahraniční politice USA minulých desítiletí," hájil se Kopal proti obvinění ze schvalování trestného činu. Zlehčil tak svůj výrok, který pronesl na shromáždění stoupenců svého hnutí 15. září v Mostě o hlavním podezřelém z útoků. Tvrdil, že slova "naše děti mají po letech opět nový vzor, není to tentokrát Kajínek (vrah odsouzený na doživotí), ale je to Usáma bin Ládin", mínil ironicky.
17:17
Americká vojenská letadla se dnes při náletech na Afghánistán zaměřovala především na jeskyně a podzemní tunely, kde by se mohlo skrývat vedení a příslušníci Talibanu a Al- Kajdy včetně bin Ládina. Informoval o tom Pentagon.
16:25
Čtyři americké válečné lodě propluly Suezským kanálem a přidají se k silám, které se účastí bojů v Afghánistánu. Do egyptského přístavu Ismáílíja dorazila letadlová loď Vella Gulf, ponorka Hartford, torpédoborec Peterson a zásobovací loď Saturn. Všechna plavidla patří k bojové skupině Theodore Roosevelt, z níž dva křižníky a tanková loď Suezským kanálem propluly před několika dny a jsou nyní v Arabském moři.
15:22
Z použití chemických zbraní při bombardování Afghánistánu obvinilo dnes Spojené státy afghánské vládní hnutí Taliban, a to již podruhé od začátku náletů. Zároveň vyzvalo zahraniční odborníky, aby jeho tvrzení ověřili, neboť samo k tomu nemá dostupné prostředky. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Demonstrace v Pákistánu
14:02
Americká letadla dnes bombardovala jihoafghánské město Kandahár, kde je hlavní stan vládního hnutí Taliban. Oznámil to mluvčí talibanských úřadů. Taliban dnes také oznámil, že zadržel blíže neurčený počet Američanů. Letouny svrhly na Kandahár tři pumy, řekl představitel talibanské informační agentury Bachtár Vakíl Umari. Podle něj jde o jediný americký útok, který byl dnes hlášen z území kontrolovaného Talibanem.
13:45
Podezřelou obálku adresovanou moravskoslezskému hejtmanovi Evženu Tošenovskému (ODS) našla v neděli při třídění dopisů pracovnice pošty v Ostravě-Přívoze. "V uzavřené obálce nahmatala neznámý prášek," řekla dnes ČTK severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková. Hasičům zásilku odvezli v neprodyšném kontejneru. "Obdobných zásilek jsme už pár zaznamenali," řekl vedoucí oddělení pro řešení mimořádných situací při krajském úřadu Vilém Adamec.
13:07
Výjimečná bezpečnostní opatření platí v ruské metropoli v souvislosti s výjezdním zasedáním Světového ekonomického fóra. V okolí moskevského hotelu Marriott Grand Hotel, kde se bude jednat, stojí stovky policistů s obušky, štíty a plynovými maskami. Chodníky jsou uzavřeny. I akreditovaní novináři se po centru mohou pohybovat jen v doprovodu policistů.
13:01
Zhruba 10 tisíc lidí se ve východopákistánském městě Bahávalpur zúčastnilo pohřbu 17 lidí, kteří se v neděli stali oběťmi útoku na katolický kostel svatého Dominika. Podle některých zdrojů je kostel tradičně spojován z americkými misionáři, proto je podle některých hypotéz útok spojován s odvetnou akcí USA v Afghánistánu.
12:46
Neudělal jsem nic jiného, než že jsem bránil svůj lid před terorismem, řekl dnes před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič. Před tribunálem stanul už potřetí, tentokrát aby vyslechl obžalobu související se svou rolí ve válce v Chorvatsku (1991-1995). "Byl jsem obviněn, protože jsem bránil svůj národ. Bránil jsem svůj národ proti terorismu, zatímco Clintonova administrativa s teroristy úzce spolupracovala," citovala Miloševiče agentura AFP.
12:00
Boj proti terorismu vedený Spojenými státy a situace na Blízkém východě patří k hlavním bodům schůzky ministrů zahraničí EU v Lucembursku. Očekává se, že ministři při půldenním jednání potvrdí solidaritu svých zemí s vojenskou odvetou v Afghánistánu. A to přesto, že mnozí místní komentátoři stále více zpochybňují efektivnost úderů a upozorňují na zvyšující se počet civilních obětí.
11:32
Před moskevským hotelem Rossija
10:59
Dvě stě příslušníků zvláštních jednotek britského námořnictva, kteří byli v pátek určeni pro účast v nadcházející pozemní operaci v Afghánistánu, stále ještě není úplně připraveno ujmout se tohoto úkolu. V rozhovoru pro londýnský list Daily Telegraph to oznámil generál Roger Lane, velitel těchto elitních jednotek. Budeme připraveni tehdy, až opravdu budeme připraveni, řekl. "Chci si být naprosto jist tím, že tato vojenská síla je připravena dokonale," prohlásil generál.
10:32
Britský ministr zahraničí Jack Straw zdvořile odmítl pákistánskou výzvu k přestávce v bojích během islámského postního měsíce ramadánu, který začne kolem 17.listopadu. V rozhovoru pro BBC řekl, že tento návrh je předmětem úvah, nicméně je nutno zvážit, zda by přestávka v bojích prospěla věci míru, nebo věci teroristů.
10:26
Neznámý útočník vstříkl v neděli kolem poledne dráždivý plyn do vozu pražského metra. Na místě zasahovali hasiči. Řidič soupravy a jedna cestující byli kvůli podráždění sliznice hospitalizováni.
10:24
Itálie plánuje, že vyčlení 600 agentů na prověření podezřelých finančních toků teroristické organizace Al-Kajda Usámy bin Ládina na italském území. Řekl to ministr financí Giulio Tremonti v rozhovoru pro list International Herald Tribune.
10:12
Rusko zpřísní bezpečnostní opatření na kosmodromu Bajkonur, který má pronajatý od Kazachstánu. Bajkonur bude střežit 300 příslušníků vojsk ministerstva vnitra. Ti nahradí nynější ostrahu patřící k bezpečnostnímu personálu kosmických projekčních a konstrukčních společností, řekl mluvčí střediska.
09:41
Nejméně dvacetkrát se za poslední tři roky sešli představitelé afghánského vládního hnutí Taliban se zástupci americké vlády, aby jednali o vydání saúdskoarabského radikála Usámy bin Ládina do Spojených států. Napsal to list The Washington Post. Deník citoval zdroje blízké rozhovorům, podle nichž se poslední schůzka uskutečnila několik dnů před 11. zářím.