Spirit může být na Marsu až půl roku

  • 34
Úspěšně nastartovaný průzkum Marsu přináší optimistická prohlášení ze strany NASA. Manažeři projektu Spirit připustili, že by americký robot mohl na rudé planetě působit až šest měsíců. Délka mise by se tak oproti původním plánům zdvojnásobila.

INFOGRAFIKA
Průzkum Marsu

Většina zařízení sondy Spirit prošla na Zemi testováním v délce 270 marťanských dní. "Myslím, že existuje reálná šance na dvojnásobné prodloužení mise," uvedl manažer projektu Pete Theisinger.

Experti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) rozhodnou o prodloužení mise po přistání další sondy, nazvané Opportunity, která dosedne na opačnou stranu rudé planety než Spirit 24. ledna.

Bude třeba zvážit řadu věcí, zejména dosavadní funkčnost obou strojů a jejich energetické možnosti. Bude záležet i na dvou stovkách vědců, kteří projektu přizpůsobili svůj osobní život a žijí podle marťanského času.

Spirit už si ušpinil všechna kola
Americká sonda Spirit zahájila ve čtvrtek 15. ledna další fázi výzkumu Marsu. Robotické vozítko sjelo z přistávacího modulu a všemi šesti koly se dotklo povrchu planety. Potřebné tři metry zdolalo za necelé dvě minuty.

"Je to velká úleva. Jsme na Marsu. Spirit přistál a jeho kola jsou konečně špinavá," prohlásil Rob Manning, manažer přistávací části mise.

"Mars je teď naše pískoviště a my jsme připraveni si na něm hrát a učit se," podotkl vedoucí laboratoře NASA Charles Elachi.

Riskantní fáze bez potíží
Sonda ihned poslala černobílé snímky zachycující dvě zadní kola na povrchu rudé planety a stopy směrem od přistávacího modulu, který je vidět v pozadí.

Řídící středisko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír vyslalo povel k sjezdu průzkumného vozítka v 9:21 SEČ. Poté bylo nutné čekat. O sto minut později se experti NASA roztleskali. Zpětný signál potvrdil, že se robot úspěšně dotkl povrchu Marsu.

NASA musela před výjezdem dokončit otočku vozítka o 115 stupňů a navést ho kvůli
překážejícímu vzduchovému polštáři, který tlumil jeho přistání, na náhradní rampu. Odborníci tento krok označili za nejriskantnější od přistání.

Adirondack nebo Sašimi?
Sonda dosedla na Marsu  v noci z 3. na 4. ledna. Přistála v kráteru Gusev, kde má při hledání stop života najezdit během následujících 78 dnů celkem 248 metrů.

Nyní je jedním z prvních úkolů Spiritu najít s pomocí panoramatických kamer Slunce, zaměřit Zemi a nastavit správným směrem antény.

Vědci z NASA si mezitím musejí vybrat, kam robota vyšlou. Dva až tři metry od Spiritu leží pyramidový kámen zvaný "Adirondack" či obdélníkový kámen přezdívaný "Sašimi".

Vzhůru do Ospalé díry
Poté by se výzkumné vozítko mělo vydat směrem k 300 metrů vzdálené proláklině "Ospalá díra". Vědci z NASA tak přezdívají prašné prohlubni, která podle nich může být "oknem do nitra" rudé planety. - plány a předchozí vývoj

Než Spirit sjel na povrch Marsu, posílal na Zemi černobílé i barevné trojrozměrné panoramatické fotografie nevídané kvality. Dosud jich poslal skoro čtyři tisíce. - doplňovaná fotogalerie

Po dvojici sond Viking ze 70. let a misi Pathfinder z roku 1997 je Spirit čtvrtým robotem v historii lidstva, kterému se podařilo úspěšně přistát na Marsu. - historie dobývání Marsu

Robotické vozítko americké sondy Spirit sjelo z přistávacího modulu a poprvé se všemi šesti koly dotklo povrchu Marsu (pohled ze zadních kamer vozítka). (15. ledna 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video