Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sonda Odyssey vyfotografovala Mars

  8:09
Americká vesmírná sonda Mars Odyssey pořídila první infračervené fotografie povrchu rudé planety. Oznámil to Národní úřad pro letectví a vesmír v Pasadeně. Snímky jižní části Marsu byly pořízeny ze vzdálenosti 22 tisíc kilometrů. Zařízení obíhá kolem rudé planety od konce října, kdy se po šesti měsících letu dostalo na její oběžnou dráhu. Sonda tam bude létat dva a půl roku.

Vědci doufají, že pomocí podrobných snímků, které pořídily speciální pozorovací systémy THEMIS, GRS a MARIE, najdou vhodná místa pro přistání příští automatické sondy.

Zajímá je také rozložení surovin a vhodných minerálů na povrchu rudé planety. Zejména případný nález zdroje vody by usnadnil přípravu lidské expedice na Mars.

Sonda obíhá Mars od konce října
Po šesti měsících letu se 24. října ve 04:26 SELČ přiblížila k severnímu pólu rudé planety rychlostí jednadvacet tisíc kilometrů v hodině sonda Mars Odyssey 2001.

Když se zažehl hlavní motor, který objekt zbrzdil, ztratili jí vědci asi na půl hodiny z radarů. Teprve po třiceti minutách mohli specialisté Národního úřadu pro letectví a vesmír v Pasadeně říct: manévr se podařil. Jen přenos informací mezi Marsem a Zemí, které dělí 150 milionů kilometrů, přitom trvá osm a půl minuty.

První sonda shořela, druhé vypnul počítač motory
Je to poprvé za posledních několik let, kdy se sondě podařilo k Marsu přiblížit. V září 1999 poslala chyba ve výpočtu trajektorie Climate Orbiter příliš blízko k povrchu planety. Sonda pak v atmosféře shořela.

O tři měsíce později se Polar Lander zřítil na povrch Marsu - zřejmě kvůli chybě v softwaru. Ten totiž předčasně vypnul motory. Selhaly i dvě třetiny sond vyslaných k této planetě.

V případě nezdaru zaplatí NASA vysokou cenu
Úspěch projektu rozhodne do značné míry i o dalším osudu "marťanského" programu NASA. Pokud bude pouť k rudé planetě neúspěšná, mohl by někdo navrhnout, aby byly další mise odloženy až po skončení války s terorismem, tvrdí profesor American University Howard McCurdy.

Už před startem někteří odborníci NASA upozorňovali na obtížnost letů na Mars řízených automaty.

Měli jsme několik výrazných nezdarů, ale tato mise bude úspěšná, oponuje její šéf David Spencer v Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně.

Mise, na které se podílí stočlenný tým, zatím přišla na 297 milionů dolarů.

Odyssey rudou planetu popíše
Odyssey, pojmenovaná podle knihy a filmu "2001: vesmírná odysea", by měla zpočátku obíhat Mars asi jednou za dvacet hodin. Tento interval se bude postupně zkracovat, jak bude sonda vstupovat do atmosféry. Koncem ledna 2002 by měl objekt planetu oběhnout ve výšce 400 kilometrech za dvě hodiny.

Teprve potom namíří k Marsu všechny tři pozorovací přístroje a začne naostro mapovat. Připojí se tak k sondě Global Surveyor, která Mars sleduje od roku 1997. Na Zem už poslala na 78 tisíc snímků.

Mars vždy překvapí
Vědci doufají, že pomocí podrobných snímků najdou vhodná místa pro přistání příští automatické sondy. Přístroje Odyssey by měly také do větších detailů odhalit, jak se povrch planety vyvíjel.

Na Odyssey budou nejvíce vzrušující věci, které nemůžeme předpovídat, domnívá se šéf vědeckých programů NASA Ed Weiler. "To je krása Marsu - vždy nás překvapí."

NEÚSPĚCHY NASA 

Od roku 1960 skončila úspěchem jen asi třetina letů k rudé planetě. Některé sondy se o povrch Marsu rozbily, jiné se ztratily už po cestě. Naposledy selhaly před dvěma lety mise Climate Orbiter a Polar Lander. Neúspěch přiměl NASA program letů přepracovat. Úřad tak mimo jiné zrušil vyslání sondy, která měla letět současně s Odyssey a pak na Marsu přistát.

Poprvé se život na Marsu pokoušely hledat sondy Viking a automat Pathfinder s ze země řízeným vozítkem Sojourner. Američané zatím chystají sondy asi do roku 2015. Pokud program nic nenaruší, mohli by se v roce 2018 k Marsu vydat první lidé.

Vědec Jim Garvin, který se v NASA zabývá programem výzkumu planety Mars odpovídá v Pasadeně na otázky ohledně mise Odyssey. Sonda, která by měla přinést informace o geologickém složení Marsu a možné přítomnosti vody, se k rudé planetě přiblíží v úterý, 18. října 2001

Americké vesmírné sondě Mars Odyssey 2001 (na kresbě NASA) se podařilo po šesti měsících letu a 460 milionech kilometrů dostat na oběžnou dráhu Marsu. Sonda bude kolem rudé planety létat dva a půl roku a zkoumat geologické a chemické složení Marsu, 24. října 2001

Manažer projektu Mars Odyssey 2001 Dave Spencer (vpravo) a operátor letu Jim McClure se radují v řídícím středisku NASA v Pasadeně poté, co se americké vesmírné sondě Mars Odyssey 2001 podařilo dostat na oběžnou dráhu Marsu, 24. října 2001

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Doba míru je pryč, říká poradce premiéra Pojar

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Steinmeier si v Praze může zlepšit reputaci. Poškodil mu ji döner v Turecku

29. dubna 2024  16:05

Pondělní dvoudenní návštěva Česka s fotkami od Vltavy je pro německého prezidenta Franka-Waltera...

Člověk v tísni poprvé sbírá peníze na Palestince. Hamásu nepůjdou, slibuje

29. dubna 2024  15:35

Největší a nejznámější česká humanitární organizace se odhodlala k bezprecedentnímu kroku. Poprvé...

Exprezident Klaus nepovažuje dvacet let Česka v EU za úspěšné období

29. dubna 2024  11:35,  aktualizováno  15:30

Exprezident Václav Klaus vystoupil silně kriticky ke dvacátému výročí vstupu České republiky do...

OBRAZEM: Dvě různá řešení příkladu s cukrovím. Řešte hlavolamy přijímaček

29. dubna 2024  15:28

Na vyhodnocení jednotné přijímací zkoušky budou uchazeči o střední školy a víceletá gymnázia čekat...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...