Edward Snowden, údajný strůjce úniku informací z prostředí amerických tajných...

Edward Snowden, údajný strůjce úniku informací z prostředí amerických tajných služeb | foto: Profimedia.cz

Snowden nemůže podle ruských médií z moskevského letiště. Nemá „papíry“

  • 61
Bývalý konzultant amerických tajných služeb Edward Snowden, stíhaný v USA za vyzrazení tajných informací, se podle ruských médií na moskevském letišti dostal do potíží. Kvůli pasovým nesrovnalostem nemůže vstoupit na ruské území a nemůže se ani registrovat k dalšímu letu do zámoří.

Snowden přiletěl z Hongkongu do Moskvy v neděli a údajně se prokázal ekvádorským uprchlickým pasem. Jeho americký pas neplatí: už v pátek jej anulovalo ministerstvo zahraničí USA poté, co byl Snowden obviněn ze špionáže (více o obvinění Snowdena si přečtěte zde).

Ruská média však teď s odvoláním na lidi ze Snowdenova okolí tvrdí, že žádný jiný dokument než neplatný pas Spojených států Američan nemá. Nemůže proto nastoupit další cestu do Havany a nemůže ani vstoupit na ruské území, protože by musel projít pasovou kontrolou.

Tranzitní prostor, v němž Snowden momentálně přebývá, je sice podle agentury Reuters fakticky ruským územím, ale formálně je považován za neutrální půdu.

Proti vydání Snowdena k potrestání do USA se v úterý postavil prezident Vladimir Putin. Neochotu vydat stíhaného muže americké spravedlnosti odůvodnil faktem, že mezi Ruskem a USA neexistuje dohoda o vzájemném vydávání lidí (prohlášení Putina najdete zde).

Putin je svobodný, může kam chce, řekl šéf ruské diplomacie

Putin naznačil, že Rusko z aféry nemůže mnoho vytěžit, a přirovnal ji ke stříhání čuníka; ryku mnoho, ale vlny (nebo spíš štětin) málo. Někteří američtí činitelé toto Putinovo vyjádření podle listu The New York Times vyhodnotili jako pozitivní signál. Údajně očekávají, že Rusko Snowdena nakonec pošle do třetí země, která ho pak do USA vydá.

V rozhovoru pro agenturu ITAR-TASS, zveřejněném na webu ministerstva, však šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na otázky ohledně Snowdena, odpověděl, že nemá co dodat k Putinovým vyjádřením: "(...) Snowden je svobodný člověk. Nemáme vůči němu právní námitky. Neporušil ruské zákony, nepřekročil hranice, nachází se v tranzitní zóně letiště a má právo odletět kamkoli, kam se mu zlíbí. Čím dříve se tak stane, tím lépe."

Kde se momentálně "šeremeťjevský zajatec" před novináři skrývá, je podle serveru newsru.com záhadou, protože hotel v tranzitu podle recepce "už dávno" opustil, ale z letiště neodletěl, i když si už dvakrát rezervoval sedadlo v letadle do Havany a další let má následovat ve čtvrtek.

Snowden jako nový disident

Osud Snowdena pak vzali do svých rukou i ruští poslanci. Rada federace, horní komora ruského parlamentu, totiž vytvořila speciální pracovní skupinu, která má konfliktní informace o Snowdenově osudu vyjasnit. Podle poslanců je Snowden "novým disidentem".

Čeljabinský zákonodárce Ruslan Gattarov navrhl vytvořit zvláštní poslanecký tým, který by se měl v nepřehledné situaci zorientovat. "Snowden se dostal do kouta. Naší povinností je zjistit fakta a výsledky předložit parlamentu," řekl Gattarov. Předsedkyně horní komory Valentina Matvijenková jeho návrh podpořila a nařídila, aby se pracovní skupina pustila do práce.

Podporu má Snowden i v ruské Státní dumě, dolní parlamentní komoře. Předseda jejího zahraničního výboru Alexej Puškov Američana na útěku označil za "bojovníka proti systému" a "nového disidenta".

Azyl v Ekvádoru?

Ekvádor, který Snowden požádal o azyl a jenž by mohl být onou zmiňovanou "třetí zemí", má podle amerického listu mnoho důvodu svůj postoj pečlivě zvážit. Objem jeho vývozu do USA, zejména růží, tuňáků a mražené brokolice, není zanedbatelný.

Ekvádor je jediná latinskoamerická země, která v obchodu s USA využívá preferenční doložku. Díky ní se loni příjmy ekvádorské státní pokladny zvýšily o 429 milionů dolarů (8,5 miliardy korun). Její platnost koncem července vyprší, pokud ji americký Kongres neprodlouží.

Britský list The Guardian napsal, že tajné dokumenty o sledování internetové a telefonické komunikace, které během svého špionážního angažmá získal, zajistil Snowden na bezpečném místě. Zašifrované elektronické soubory předal prý do úschovy spolehlivým lidem pro případ, že by se s ním "cokoli stalo". Stovky spisů navíc v otevřené formě předal svým spolupracovníkům, kteří je studují.

Edward Snowden vysvětluje, proč pouští informace na veřejnost: