"To, že je na Slunci minimum, nás nemusí trápit. Nemusíme se bát, že i my budeme v útlumu. Jen jak Slunce občas chrlí částice, může to občas rušit komunikační technologie," poznamenala.
Sluneční minimum se pozná tak, že je na povrchu hvězdy jen málo slunečních skvrn a je i méně protuberancí, desetitisíce kilometrů dlouhých gejzírů sluneční hmoty.
Útlum přichází podle odborníků jen pozvolna, čeká nás až za 20 až 30 měsíců.
Navíc se podle posledních výsledků výzkumu Max Planck Institute for Solar System Research zdá, že je Slunce nejaktivnější za posledních několik tisíc let.
Před spánkem poslalo Slunce polární zář
Slunce se sice chystá k odpočinku, ale v posledních dnech se projevuje spíš opačně. Posílá k Zemi totiž polární záři, což se děje mnohem častěji v době slunečního maxima.
"Tu a tam se stane, že naše mateřská hvězda vyvrhne hustší oblak, který po několika dnech letu dorazí k Zemi," poznamenali astronomové na webu. Slunce totiž Zemi zásobuje nejen zářením ale i proudem nabitých částic, takzvaným slunečním větrem.
Částice padají podél magnetických siločar a sráží se s atomy a molekulami zemské atmosféry, která pak začne zářit. Polární záře se odehrávají ve výškách sto až tisíc kilometrů a vyskytují se nejčastěji kolem severního a jižního magnetického pólu.
Zatímco v oblastech blíže k pólům je mohou lidé spatřit až několikrát za měsíc a pro tamní pozorovatele vykreslují rozmanité tvary, v Česku na první pohled vypadají spíše jako světlá oblaka nebo nebe nad vzdáleným městem.
Občas ale i u nás předvedou barevné divadlo "nazelenalých závěsů" či proměnlivých červených skvrn. "Za poslední rok jsme dostali šanci spatřit je třikrát. Dvakrát loni na podzim a potřetí v těchto dnech," připomíná web hvězdárny. - více zde
Slunce totiž vychrlilo směrem k nám několik spršek nabitých částic, a tak někteří šťastlivci mohli vidět záři i tento týden. "Viděli jsme ji, ale nebyla nic moc, loni byla mnohem hezčí," řekl ČTK Miloš Tichý z observatoře na Kleti.
V západu Slunce se rýsuje postava běžce z německé metropole. Mnoho obyvatel Berlína vylákalo ven současné teplé počasí, kdy rtuť teploměrů šplhá až k deseti stupňům Celsia, 27. února 2003 |