Vozidlo slovenské ambasády v Moskvě

Vozidlo slovenské ambasády v Moskvě | foto: Profimedia.cz

Rusko proniká do státní správy, Čína jde po technologiích, varují Slováci

  • 96
Slovenská civilní tajná služba loni zaznamenala aktivity ruských zpravodajských služeb, které byly namířené proti zájmům Slovenska jako člena Evropské unie a NATO. Aktivity Číny se zase zaměřily na získávání informací z oblasti informačních a telekomunikačních technologií. Vyplývá to z odtajněné části zprávy o činnosti Slovenské informační služby (SIS) za rok 2019.

„Příslušníci ruských zpravodajských služeb, působící na území SR převážně pod diplomatickým krytím, usilovali o infiltraci do ústředních orgánů státní správy a bezpečnostních složek a o získávání spolupracovníků v energetické a vojenské oblasti,“ napsala SIS.

Zprávu zveřejnila v pátek po projednání materiálu v Národní radě. Podobné aktivity sledovala též předloni. Tajná služba také bez bližších podrobností uvedla, že ruští zpravodajci se snažili na odborných akcích kontaktovat osoby s přístupem k citlivým utajovaným informacím z prostředí EU a NATO a také osoby blízké slovenským ústavním činitelům.

Slovensko v srpnu oznámilo vyhoštění tří ruských diplomatů, což zdůvodnilo tím, že vykonávali činnost v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. Podle slovenských médií pracovali pro ruské tajné služby.

Působení čínských zpravodajců SIS zaznamenala především v souvislosti s představiteli významné čínské telekomunikační společnosti. Neuvedla, zda šlo o firmu Huawei, kterou například Spojené státy vyloučily z budování mobilní sítě páté generace.

V rámci propagandy a podobných aktivit Slovensko podle SIS čelilo kampani cizích mocností s cílem oslabit politickou soudržnost EU a NATO. 

„Zahraniční aktéři se zaměřovali na ovlivňování elit, odborné veřejnosti a obyvatelstva se záměrem vyvolávat nedůvěru v uvedené mezinárodní organizace a zpochybňovat ochotu spojenců naplňovat závazek solidarity vyplývající z členství v těchto organizacích,“ napsala slovenská tajná služba. 

Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty. Pravděpodobně kvůli špionáži

Doplnila, že hlavním zdrojem kampaní na diskreditaci EU a NATO byly ruské zdroje a že ruská propaganda do značné míry zneužívala proruské sympatizanty.

Za riziko čínských propagandistických aktivit zase označila SIS jejich propojení na čínské zpravodajské služby. Podle ní komunistická strana Číny využívá ke svým operacím v zahraničí rozsáhlou síť organizací, jejichž úkolem je vytváření pozitivního obrazu o Číně a jejím politickém zřízení.

SIS také upozornila příslušné úřady i na pašování cigaret a jiného zboží z Ukrajiny na Slovensko, na němž se patrně podíleli také uplacení příslušníci policie a finanční správy v obou zmíněných zemích. Větší část pašovaných cigaret byla následně vyvezena do jiných členských zemí EU.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video