Igor Matovič jako slovenský premiér (3. března 2021)

Igor Matovič jako slovenský premiér (3. března 2021) | foto: Profimedia.cz

Slovenský premiér Matovič je ochoten odstoupit, stáhnout chce však i Sulíka

  • 207
Slovenský premiér Igor Matovič vyjádřil ochotu odstoupit v zájmu řešení vládní krize. Pro svou demisi však požaduje splnění několika požadavků vůči ostatním vládním stranám. Jako nezbytnou považuje například rezignaci ministra hospodářství Richarda Sulíka, který ho dlouhodobě kritizuje. Menší vládní strana Svoboda a solidarita odmítla některé z požadavků premiéra Matoviče.

Matovič zároveň žádá přerozdělení míst ve vládě striktně podle výsledků voleb. To znamená, že Sulíkova strana Svoboda a Solidarita (SaS) se má vzdát jednoho ministerstva.

„Uvědomujeme si i svůj vlastní podíl zodpovědnosti za současnou krizi v koalici a rovněž vážnost situace. Mnohem důležitější než jakékoliv místo jednotlivce v této vládě je budoucnost Slovenska a další působení demokratické vlády,“ řekl slovenský premiér.

SaS se v reakci na Matovičovo prohlášení odmítla vzdát vedení jednoho z ministerstev a Sulík zase odmítl svůj odchod z vlády v případě, že v ní zůstane Matovič. V prohlášení zaslaném ČTK SaS také uvedla, že nebude souhlasit s takovými návrhy, jejichž hlavním motivem je osobní msta Matoviče. V případě nedohody do nejbližší středy ministři za SaS podají demisi a strana odejde z vlády. SaS nominovala kromě ministra hospodářství i ministry školství a zahraničí.

Kromě SaS vyzývala k Matovičově demisi také strana Za lidi. Čtvrtá koaliční strana Jsme rodina, kterou vede předseda parlamentu Boris Kollár, se od konfliktu zatím drží stranou.

Matovič řekl v neděli večer, na kdy spadá první výročí jmenování jeho kabinetu, že stávající čtyřčlenná koalice má pokračovat v práci. Všechny koaliční strany se nicméně shodují, že jsou proti předčasným volbám.

Matovič rovněž zároveň přijal demisi ministryně spravedlnosti Marie Kolíkové a místopředsedy parlamentu Juraje Šeligy.

Matovič už dříve naznačil, že by se na čas stáhl do ústraní.

Slovenská koaliční vláda je dlouhodobé krizi, za kterou může ztráta sympatií lidí kvůli protahující se koronavirové epidemii, která navzdory ostrým a nepopulárním opatřením stále nemá konce. Země je navíc v evropském i světovém měřítku označována za poměrně neúspěšnou co do zmírňování lidských ztrát, podobně jako Česká republika.

Napětí pak živily rozepře mezi exponovanými členy vlády.  To vyvrcholilo před více než dvěma týdny tím, že Matovič bez vědomí koaličních partnerů z Ruska objednal dva miliony dávek vakcíny Sputnik V. Kvůli tomu už například rezignoval ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Velké rozpaky vyvolalo i to, když Matovič a Krajčí osobně byli u přijetí Sputniku V:

Slovensko zkušenosti s výměnou premiéra během volebního období a bez vypsání nových voleb už má. V roce 2018 podal demisi předseda vlády Robert Fico v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Tehdejší koalice se pak dohodla na novém kabinetu Petera Pellegriniho, ve kterém pokračovala většina ministrů Ficovy vlády.

OLaNO po přesvědčivém volebním vítězství obsadilo v nové vládě polovinu křesel. Matovičovo hnutí vytvořilo koalici se stranami SaS, Za lidi a s hnutím Jsme rodina nynějšího šéfa parlamentu Borise Kollára. Čtyři vládní strany mají ve sněmovně až ústavní většinu, byť na znamení nesouhlasu s Matovičovou politikou dříve opustili stranu Za lidi dva poslanci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video