Firmy šlechtí superodolnou kukuřici, roste na dohled polárnímu kruhu

  20:03aktualizováno  20:03
Kukuřice je jednou z nejpěstovanějších plodin na světě. Zemědělské firmy se však stále snaží zvýšit produkci a v laboratořích šlechtí odolnější variety, které snesou i podmínky u severního polárního kruhu. Potravinoví experti se však ptají, zda je zvyšování produkce potřeba. Kukuřice je totiž nejvíce v historii.

Polím v kanadské Prérijní provincii až do nedávná dominovala řepka a pšenice. Kukuřice se sem nikdy ve větším rozsahu nedostala. Kanadské léto je krátké a žluté klasy zde během něj nestačí dozrát. Tomu však může být brzy konec. Společnost Monsanto vyvíjí nový druh kukuřice, který bude rychlostí růstu vhodný i pro relativně nehostinné oblasti.

Lidé nechtějí GMO, protože potraviny se podle nich vyrábí v supermarketu

Kanadská produkce kukuřice se tak může do roku 2025 zvýšit až dvacetkrát. Výsadba nového druhu kukuřice může být posléze využita i v dalších zemích s horšími klimatickými podmínkami.

Potravinoví experti se však ptají, zda je vývoj odolnějších druhů kukuřice potřeba. Už nyní je produkce na historickém maximu a ve skladech každoročně po veškerém prodeji zůstává 638 milionů tun kukuřice. Pole devastují pouze jednorázové katastrofy jako záplavy či extrémní vlny veder. Díky rychlému růstu se však u kukuřice jedná o zanedbatelný zásah do produkce.

Trend odolné kukuřice

Problémem je však její distribuce do regionů, kde je nedostatek potravin. Z části kvůli slabé ekonomické síle cílových států i bující korupci. Větší produkce paradoxně nepomůže ani menším farmářům. Nadbytek kukuřice na trhu tlačí dolů její cenu.

Všechny sladké brambory jsou geneticky modifikované. A bez schválení EU

Mluvčí společnosti Monsanto Trish Jordanová vývoj odolnějšího druhu kukuřice nepřekvapivě obhajuje. Její zaměstnavatel prý pouze reaguje na poptávku trhu. Trend potvrzuje i konkurenční společnost DowDuPont, která nyní produkuje nejrychleji rostoucí druh kukuřice v Severní Americe. Plodina vyroste během 70 dnů. 

Ještě v šedesátých letech minulého století kukuřice rostla minimálně 120 dnů, nyní je to u běžnějších variant lehce přes sto.

Kukuřice u polárního kruhu

V experimentální fázi je rovněž vývoj ještě odolnějších plodin. Výzkumníci na Aljašce šlechtí kukuřici, která dokáže vyrůst dokonce za 60 dnů. Veškerou energii přitom vynakládá na vývoj klasu. Je proto výrazně menší než běžné druhy a chybí ji také většina listů. Zdejším vědcům se jí podařilo vypěstovat na polích, která leží 190 kilometrů od severního polárního kruhu.

Blíží se nová zelená revoluce? Ta poslední prakticky vymýtila hladomory

Produkce kukuřice roste také v regionu okolo Černého moře. Rusko například plánuje do roku 2030 produkovat na 150 milionů tun kukuřice ročně. Loni to přitom bylo 117 milionů. Podobně je na tom Ukrajina či Kazachstán.

Ani potravinový nadbytek však podle expertů nezabrání tomu, že po celém světě hladoví stovky milionů lidí. Nejhorší je situace v Africe. Kvůli nekončícím bojům na hranici hladomoru balancuje také Jemen (více o tamním nedostatku potravin zde)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Modrá a bílá. Netanjahu má po letech konkurenci, rivalové spojili síly

Bývalý velitel izraelské armády Benny Ganc (vlevo) a předseda strany Ješ Atid...

Proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi se před dubnovými parlamentními volbami zformovala silná koalice...

Vatikán má tajné pokyny pro kněží, kterým se i přes celibát narodily děti

Papež František při modlitbě na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. (17. února...

Vatikán poprvé za svou mnohasetletou historii uznal existenci přísně tajných pokynů pro kněze, kterým se navzdory slibu...

Najdete na iDNES.cz