Americká fotografka Lee Millerová v mnichovském bytě Adolfa Hitlera

Americká fotografka Lee Millerová v mnichovském bytě Adolfa Hitlera | foto: David Scherma/Lee Miller Archives

Pach Dachau smyla v Hitlerově vaně. Jak se z modelky stala válečná fotografka

  • 3
Slávu a obdiv si vysloužila jako modelka, do historie se však zapsala jako fotografka nacistických koncentračních táborů. A také snímkem, na kterém pózuje ve vaně Adolfa Hitlera v jeho starém mnichovském bytě. Příběh Lee Millerové si přečtěte v dalším díle seriálu Slavné fotografie.

Bylo jasné, že vše je ztraceno. Rudá armáda nezastavitelně pronikala do centra Berlína, třetí říše byla v troskách. Adolf Hitler si se svojí dlouholetou družkou Evou Braunovou řekl ano a pak společně v berlínském bunkru spáchali sebevraždu.

Ten samý den přijela do čerstvě osvobozeného Mnichova dvojice amerických reportérů. Lee Millerová ve službách módního magazínu Vogue a její přítel, fotograf časopisu Life David Scherman. Americká armáda jim povolila usídlit se na Prinzregentenplatz 16. Tedy v bytě, kde od konce dvacátých let bydlel nacistický vůdce.

Slavné fotografie

„Myslela jsem, že to bude nóbl rezidence, ale ten byt byl úplně obyčejný. Jako kdyby v něm bydlel nějaký úředníček,“ vyprávěla později Millerová. Utrmácení novináři nicméně nečekanou příležitost naplno využili a v bytě pořídili sérii podivuhodných fotek – například se navzájem vyfotili při koupeli v Hitlerově vaně.

„Lee se v klidu koupala v Hitlerově vaně, zatímco rozzuřený poručík 45. divize s mýdlem v ruce bušil na zamčené dveře zvenčí,“ vzpomínal později Scherman. Jeho snímku dominují boty špinavé od hlíny a popela z koncentračního tábora Dachau, který dvojice navštívila téhož dne ráno. Napravo je socha Venuše, již z rohu vany pozoruje zarámovaný Führer. Takový oficiální portrét měla doma téměř každá německá rodina.

Historici tvrdí, že novináři v době focení nemohli vědět, že je vůdce třetí říše už po smrti. Zpráva se začala šířit až navečer. „Nikdy pro mě nebyl živý, až dnes. Po všechny ty roky byl pro mě monstrem, dokud jsem nenavštívila místa, která proslavil, nepromluvila si s lidmi, kteří ho znali, nepronikla do zákulisních drbů a nejedla a nespala v jeho domě. Stal se méně pohádkovým, a proto strašidelnějším,“ vzpomínala Millerová.

Dvojice reportérů se později přemístila do nedalekého bytu Evy Braunové, Hitlerovy dlouholeté tajné milenky a na několik hodin i manželky. Podobnou „hru“ si zahráli i v její ložnici. Millerová si lehla do její postele, zapálila si cigaretu, nalila si drink a zmáčkla samospoušť.

Co se dá fotit po Dachau?

Millerovou s fotoaparátem poprvé seznámil její otec, jenž si ze své milované dcerky udělal modelku. V devatenácti ji potkal osudový zvrat, když ji na Manhattanu na poslední chvíli před projíždějícím automobilem zachránil Condé Nast, vydavatel magazínu Vogue. Ten v ní okamžitě rozeznal tvář moderní americké dívky, a odstartoval tak její kariéru modelky.

Dva roky pózovala největším mistrům módní fotografie, ale pak přišel náhlý konec. Firma Kotex její tvář bez povolení použila v reklamě na vložky a to v módním byznysu znamenalo šmytec. Koncem dvacátých let se proto přesunula do Paříže, kde se stala múzou surrealistů. Kamarádila se s Pablem Picassem a prožila vášnivý románek s Manem Rayem, který ji také naučil fotit.

Vyfotila děti ve finském koncentráku. Proč se neradují? seřval ji šéf

Začátek druhé světové ji zastihl v Londýně. Millerová se stala jednou z pěti válečných zpravodajek akreditovaných americkou armádou a dokumentovala hrůzy v Buchenwaldu nebo Dachau, bombardování Londýna či osvobozování Paříže. „Její fotky těl v Buchenwaldu leží jen pár stran od rozkošných receptů připravovaných krásnými ženami oblečenými v honosných šatech,“ komentoval fotky pro Vogue její jediný syn Antony Penrose.

Po konci války se vrátila do Londýna a vše, co během ní nafotila, schovala do krabice od bot. Fotografovala už jen příležitostně. „Co se dá fotit po Dachau?“ říkala. Některé negativy z koncentračního tábora dokonce zničila.

„Nechci, aby někdo musel vidět, čeho jsem byla svědkem. Nechávám ale dostatek, aby nebylo pochyb o tom, co se stalo,“ svěřila se kolegyni. O válce jinak nemluvila, trpěla depresemi a začala pít. Mezi Židy měla mnoho přátel a po osvobození poznala, že hodně z nich zmizelo. Nejen Židé, ale i básníci, novináři, surrealističtí umělci.

Lee Miller: Masky

Lee Miller: Dozorce SS.

„Doufala, že až se Američané dostanou do Německa, její přátelé se objeví v pracovních táborech. Ale pak obcházela jeden tábor za druhým a uvědomila si, že naděje je marná. Domnívám se, že si myslela, že v Dachau najde pár živých kamarádů, ale nikdo tam nebyl. Bylo to pro ni zničující,“ řekl její syn.

S manželem se odstěhovala na anglický venkov. Dům v Chiddingly se stal mekkou umělecké smetánky, kde Millerová hostům servírovala surrealistické večeře s růžovým květákem a modrým hráškem. Zemřela v roce 1977 na rakovinu ve věku sedmdesáti let.

Její syn později na půdě našel krabici jejích fotek z války a obrovské množství textů, fotografií a negativů. „Díky tomu jsem svou matku poznal,“ přiznal. Letos v září měl světovou premiéru životopisný film Lee, ve kterém známou fotografku ztvárňuje britská herečka Kate Winsletová. Jako předloha posloužila biografie z roku 1985 The Lives of Lee Miller, kterou publikoval její syn. Ten také spolupracuje se světovými galeriemi na prezentaci matčina díla.

Slavné fotografie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Slavné fotografie

Video