Americko-mexickou hranici zasáhlo silné zemětřesení. Na snímku přejíždí auto roztrženou silnici ve městě Mexicali v Mexiku (4. dubna 2010) | foto: AP

Silné zemětřesení na mexicko-americké hranici má dvě oběti

  • 21
Silné zemětřesení o síle 7,2 zasáhlo v neděli místního času (v noci na dnešek našeho času) Kalifornský poloostrov. Otřesy, který vyvolaly paniku v asi 200 km dlouhém pásu mezi mexickým městem Tijuana a americkým Los Angeles, pocítilo na 20 milionů lidí. Úřady hlásí dvě oběti a dvě stovky zraněných.

Podle agentur americké a mexické pobřeží Tichého oceánu později ještě zasáhla série silných následných otřesů.

První zprávy z postižených míst nehovořily o obětech ani o zásadních škodách na majetku. Živel postihl západní část Mexika a USA v době, kdy mnozí obyvatelé slaví Velikonoce.

Americko-mexickou hranici zasáhlo silné zemětřesení. Na snímku člen americké hraniční stráže ve městě Calexico v Kalifornii (4. dubna 2010)

Zemětřesení udeřilo asi 30 kilometrů na jihovýchod od města Mexicali, které je správním střediskem mexického státu Baja California Norte, upřesnila agentura AP. Mexicali leží u americko-mexické hranice.

Experti z americké geologické služby USGS původně naměřili sílu 6,9, později sílu otřesů přehodnotili na 7,2.

SÍLA ZEMĚTŘESENÍ

Síla zemětřesení (neboli magnitudo) zohledňuje energii, která se při otřesu uvolní. Platí, že magnitudo o dvě jednotky větší je 1000x silnější (například magnitudo 6 oproti magnitudu 4), síla o jednu jednotku vyšší tedy značí zhruba 31,6x více uvolněné energie.

Zemětřesení jako první pomocí magnituda měřil americký seismolog Richter. "Richterovo magnitudo" (nepřesně Richterova škála) nyní už seismologové ale prakticky neužívají.

Otřesy půdy byly znatelné na mexických územích poblíž hranic s USA, v celé jižní Kalifornii i v Arizoně. Oblast v posledním týdnu již postihla série slabších zemětřesení.

Americko-mexickou hranici zasáhlo silné zemětřesení. Na snímku popadané cihly ve městě Calexico v Kalifornii (4. dubna 2010)

Roztrhané silnice, popraskané budovy a pokácené sloupy elektrického vedení zůstaly silných otřesech na Kalifornském poloostrově.

Zemětřesení zabilo dva lidi. Oblast zůstala téměř bez elektřiny. Naštěstí otřesy neposlaly k zemi žádnou velkou budovu, mnoho jich je ale poškozených. Mají popraskané zdi, podlahy, rozbitá okna.

Americko-mexickou hranici zasáhlo silné zemětřesení. Na snímku uklízí prodavač sklo z rozbité výlohy ve městě Calexico v Kalifornii (4. dubna 2010)

"Pořád se to houpe," citovala agentura Reuters Nadiu Camachovou, recepční v hotelu v Mexicali. Kvůli zemětřesení se prý objevily trhliny ve zdech a podlaze budovy hotelu. "Jsme v pohotovosti, nikdo není v hotelu, každý je venku," dodala.

Poničená je i hlavní dálnice spojující město Mexicali s Tijuanou na pobřeží Tichého oceánu. Podle svědectví by měla mít až metr hluboké trhliny.

"Díky bohu, nic se nám nestalo. Teď jen musíme počkat, dokud nám policie nepřiveze benzín," svěřila se Maria Lopezová, která čekala čeká již čtyři hodiny na palivo, aby se mohla vrátit do Tijuany.

Kalifornie je protkána tektonickými zlomy považovanými za nejaktivnější na světě. K nejnebezpečnějším v této oblasti patří zlom San Andreas, který protíná San Francisko a táhne se severně od Los Angeles ve vzdálenosti 65 kilometrů. Právě tento zlom "spustil" ničivé zemětřesení a následné požáry v San Francisku v roce 1906.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video