Smrt imperialistům, lepší zažívání zvířat. Co prozrazují plakáty z KLDR?

  12:00aktualizováno  12:00
Pestrobarevné plakáty jsou nedílnou součástí severokorejské propagandy. Některé hrozí americkým imperialistům raketovým úderem, jiné vyzývají k lepší produkci obilí. A expertům také pomáhají sledovat měnící se politickou linii totalitního státu.

Severokorejský propagandistický plakát oslavující moc armády KLDR | foto: Profimedia.cz

Jsou všudypřítomné. 

Ovšem dokážou být také velice nebezpečné. Amerického studenta Otto Wambiera, který jeden propagandistický plakát strhl z nástěnky v pchjongjangském hotelu, aby si ho ponechal na památku, to loni stálo život. Zemřel na následky severokorejského věznění.

Fotogalerie

Když jsem před lety na pár dnů Severní Koreu navštívil, obří plakáty vykukující na každém rohu mi svou bizarností učarovaly. V jejich případě se umění stalo nástrojem propagandy s dokonalostí přímo goebbelsovskou. 

Průvodkyně tenkrát na moje všelijaké všetečné otázky odpovídala spíše vyhýbavě, když jsem ji však žádal, aby mi přeložila text na některém obzvlášť podařeném plakátě, činila tak se zjevným nadšením.

Kromě obligátního „Vyhlaďme americké imperialisty“, tam byly vyložené perly. Vzpomínám si na slogan, který se zvláštní rafinovaností podporoval výuku angličtiny: „Cizí jazyk je zbraň pro život i pro boj.“

Zakladatel komunistické Severní Koreji, velký vůdce Kim Ir-sen, jehož citáty plakáty stále hojně zdobí, na jednom z nich hlásal: „Čučche (místní ideologie) nezakazuje obchodovat s imperialisty. Je špatné mít zavřené dveře, pokud se naučíme zahraniční technologii, rychleji pokročíme vpřed.“

Jeho syn a nástupce Kim Čong-il pak přispěl svým oblíbeným: „Náš socialismus je neotřesitelný, jakkoliv silná je bouře.“ A jeden slogan z poslední doby, týkající se japonských imperialistů: „Jsme připraveni na dialog i konfrontaci. Japonské ostrovy včetně Tokia nejsou mimo náš dohled.“

Jak oslovit lid

Zdaleka ne všechny plakáty jsou věnovány zahraničním nepřátelům, byť dnes je prý obzvlášť oblíbený jeden, který zobrazuje zkarikovaného Donalda Trumpa napadeného sekerou a raketami, symbolicky mířícími na budovu Kapitolu. 

Řada textů oslavuje úspěchy dělníků, rolníků a vědců a vyzývá k ještě soustředěnějšímu úsilí. Například: „Rozjasněme náš rok zvýšenou produkcí obilí“, případně „Zlepšeme zažívání zvířat“. Těmto ztvárněním často dominují postavy žen zářících optimistickými úsměvy.

Severokorejský propagandistický plakát oslavující hospodářské úspěchy KLDR
Severokorejský propagandistický plakát oslavující hospodářské úspěchy KLDR
Nikdy nezapomeňte na zvěrstva amerických imperialistů! Propagandistický plakát...

Vedle speciální estetiky sehrávají propagandistické výtvory i jednu nečekanou roli: mohou být použity ke sledování změn v zemi. Věrně totiž kopírují priority vedení v dané době. „Při sledování těchto propagandistických děl si můžeme dobře uvědomit, jak režim mění důraz na různé aspekty své politiky,“ říká CNN Florian Knothe, ředitel Muzea hongkongské univerzity.

Poselství plakátů bývají hodně přímočará, někdo by řekl až tupě primitivní, na Severokorejce ale evidentně působí. Prý i díky barvám, jež převládají – červená, barva socialismu, a zlatá, barva prosperity, případně modrá, barva míru. Černá, představující tmu a zlo, se často užívá na protiamerických vyobrazeních.

Vedení používá plakáty také jako kanál pro šíření veřejných informací. S omezeným přístupem k televizi a internetu je to jeden z nejúčinnějších způsobů, jak oslovit lid. Například v roce 2008 vznikl plakát pro sčítání lidu. Polepili jím města i venkov a všichni pak věděli, že v určitý den musejí být doma.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Tání arktického permafrostu nabírá na obrátkách, přišlo o 70 let dříve

Tým vědců působících v Grónsku zveřejnil snímek, na kterém se  psí spřežení...

Na vzdálených místech kanadské Arktidy začal permafrost tát o sedmdesát let dříve, než se předpokládalo. Podle nového...

Vyšetřovatelé obvinili čtyři separatisty z útoku na malajsijské letadlo MH17

Malajský vyšetřovatel u trosek sestřeleného letu MH17 na Ukrajině (22. července...

Z odpovědnosti za sestřelení malajsijského letounu na lince MH17 na východě Ukrajiny budou souzeni Rusové Igor Girkin,...

Neposlušnou ženu můžete uhodit, ale ne moc, kázal imám z mešity v Detroitu

Šíitský imám z Iráku Basim Širá, který vede kázání v americkém Detroitu.

Žena je jako dítě a občas je nezbytné ji uhodit, pokud předchozí slovní domluva nepomůže. Nemělo by se ale s tím...

Najdete na iDNES.cz