Trump vymetá prokuraturu, vyhodil téměř pět desítek státních zástupců

  11:33aktualizováno  11:33
Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo na pokyn prezidenta Donalda Trumpa čistku ve státním zastupitelství. Ministr Jeff Sessions požádal v pátek 46 zbývajících prokurátorů z éry Baracka Obamy, aby ještě během dne rezignovali.

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions. (8.2. 2017) | foto: Reuters

Ačkoli mají státní zástupci mandát na čtyři roky a jsou jmenováni prezidentem, současný krok ministerstva spravedlnosti je překvapením, komentuje situaci agentura Reuters. Ne každá nová administrativa totiž nahradí všechny státní zástupce naráz. Podle zdrojů televize CNN nebyli někteří prokurátoři nijak formálně varováni. Někteří se o tom, že musí během dne rezignovat, dozvěděli až z médií.

Fotogalerie

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Sarah Isgur Floresová uvedla, že jde o „zajištění jednotného předání moci“. Většina státních zástupců, které dosadil do funkce Barack Obama, už úřad opustila, zůstalo však 46, které nyní Sessions požádal, aby odstoupili.

Mezi jmenovanými je přitom i v USA známý státní zástupce Preet Bharara, kterého Donald Trump loni v listopadu požádal, aby v úřadu zůstal. S novým prezidentem se Bharara sešel v Trump Tower 30. listopadu, tedy tři týdny po jeho zvolení. „Souhlasil jsem, že zůstanu,“ řekl Bharara po schůzce novinářům, uvedl tehdy list The New York Times.

Trump v čele USA

Newyorský státní zástupce se proslavil případy postihujícími zločiny bílých límečků. V minulosti šel po zkorumpovaných politicích i velkých jménech na Wall Street. Když se ho v pátek ptali na rezignaci, nebyl si Bharara jistý, zda člověk, který mu kvůli tomu volal, o jeho dohodě s Trumpem věděl.

Někdo bude moci zůstat

Zatím jsou jasná jen dvě jména státních zástupců, kteří si svůj post udrží i v administrativě Donalda Trumpa. Prokurátor ze státu Virginie Dana Boente, který je zároveň zástupcem ministra, a Rod Rosenstein, státní zástupce z Marylandu, kterého jmenoval do funkce už George W. Bush. O jejich setrvání ve funkcích informoval v prohlášení mluvčí ministerstva spravedlnosti Peter Carr. Je možné, že Donald Trump některé rezignace nepřijme.

Je běžnou praxí, ačkoli to není automatický proces, že nový prezident nahradí 93 státních zástupců svými kandidáty. Prezident Bill Clinton vyhodil desítky státních zástupců během prvního roku v úřadě. Ministr spravedlnosti v Bushově administrativě zase v půlce března 2001 oznámil, že nahradí většinu prokurátorů do června stejného roku. Prezidentu Ronaldu Reaganovi však trvalo celé dva roky, než většinu státních zástupců nahradil.

Předchozí prezident Barack Obama nechal prokurátory na jejich postech, dokud za ně nebyla nalezená a schválená náhrada. Státní zástupce jmenuje prezident na návrh senátora příslušného státu.

100 dnů Donalda Trumpa
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Nejsme Rusové. Před 30 lety se Pobaltí spojilo a otevřelo si cestu ke svobodě

Téměř dva miliony Litevců, Estonců a Lotyšů 23. srpna 1989 utvořily lidský...

Třiadvacátého srpna 1989 se Pobaltím táhl 675 kilometrů dlouhý lidský řetěz. Téměř dva miliony naštvaných Estonců,...

Bylo to jako lavina. Lidé padali, děti plakaly, líčí svědci bouři v Tatrách

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Dospělým tuhla krev v žilách a děti začaly plakat. Tak popisují svědci údery blesku na polské straně Tater, kde při...

Zneužil jsem děti, ale bez penetrace, hájí se pedofilní chirurg ve Francii

V nemocnici v Dunkerque hrozila žena bombovým atentátem (7. listopadu 2018)

Francouzská policie vyšetřuje případ, který by mohl být největší kauzou zneužívání dětí v historii země. Bývalý chirurg...

Najdete na iDNES.cz