Venezuelský prezident si myslí, že Human Rights Watch jen slouží administrativě prezidenta Bushe.

Venezuelský prezident si myslí, že Human Rights Watch jen slouží administrativě prezidenta Bushe. | foto: Reuters

Šéf Human Rights Watch musí opustit Venezuelu, kritizoval vládu

  • 39
Venezuela vypověděla ze země regionálního šéfa mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch José Miguela Vivanca a jeho spolupracovníka. Organizace totiž vydala zprávu, ve které tvrdí, že vláda prezidenta Cháveze v zemi oslabila demokratické instituce.

José Miguel Vivanco "napadl venezuelské instituce a porušil ústavu", oznámilo venezuelské ministerstvo zahraničí v Caracasu a krátce potom si musel představitel prestižní organizace na ochranu lidských práv balit kufry.

Regionální šéf Human Rights Watch José Miguel Vivanco.Spolu s ním musí zemi opustit i další pracovník americké organizace Daniel Wilkinson. Celý proces vyhoštění přenášela i venezuelská státní televize.

Kritizovat Cháveze se nesluší
Venezuelským politikům se regionální šéf Human Rights Watch (HRW) znelíbil ve chvíli, kdy organizace vydala zprávu s názvem Deset let Cháveze.

Konstatuje v ní, že demokratické instituce ve Venezuele jsou oslabené po téměř deseti letech pobytu levicových nacionalistů vedených Chávezem u moci. "Jeho vláda je politicky netolerantní, diskriminační a nerespektuje princip dělby moci," píše se mimojiné ve zprávě.

. O ŠÉFOVI HUMAN RIGHTS WATCH

"Vivanco je omezenec," prohlásil Saúl Ortega, místopředseda venezuelského parlamentu.

Dokument vyvolal ve venezuelských politických kruzích pozdvižení. "Vivanco je omezenec," prohlásil místopředseda parlamentu Saúl Ortega. Zpráva je podle něj založena na lžích. "Ve Venezuele existuje silná demokracie, která upevňuje instituce, protože respektují zájmy lidu," uvedl Ortega.

"Tyto skupiny, které se tváří jako ochránci lidských práv, jsou ve skutečnosti financovány Spojenými státy," poznamenal na adresu nezávislé organizace šéf venezuelské diplomacie Nicolas Maduro. 

Vyhoštění představitelů HRW přišlo jen týden poté, co Chávez ze země vyhostil amerického velvyslance jako výraz solidarity s bolivijským prezidentem Morálesem. - přečtěte si USA a Bolívie si vyhostily diplomaty. Do "přestřelky" se zapojil i Chávez

V reakci na to označila šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová Venezuelu za autokracii.

. ZPRÁVA HUMAN RIGHTS WATCH O VENEZUELE

- Podle zprávy HRW se situace v zemi zhoršila především po neúspěšném pokusu o puč pravicových vojenských sil v dubnu 2002, které se snažily odstranit Cháveze vládnoucího od února 1999.

- "Ve snaze omezit vliv opozice a upevnit moc oslabovala vláda prezidenta Huga Cháveze demokratické instituce a lidská práva ve Venezuele," uvádí se ve zprávě.

- Organizace konkrétně uvádí, že vláda zvýšila počet soudců nejvyššího soudu z 20 na 32, aby zde vytvořila provládní většinu.

- Nyní nejvyšší soud přestal fungovat nezávisle a jen potvrzuje jakékoli vládní rozhodnutí. Jako příklad uvádí HRW aféru kolem opoziční televize RCTV, které vláda odebrala licenci a nejvyšší soud dal hlavě státu za pravdu.

- Venezuela sice není zemí s nejhorší situací v lidských právech, zdůrazňuje Vivanco v dokumentu. Přesto se ale politické násilí a jeho beztrestnost stávají stále znepokojivější, dodává. - přečtěte si Českoslovenští emigranti ve Venezuele: Chávez je Gottwald v roce 1948


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video