Umlčelo je bohatství. Chášukdžího potomci nemají pro Saúdy křivého slova

  12:15aktualizováno  12:15
Potomci saúdskými agenty zabitého Džamála Chášukdžího dostali od Rijádu domy i měsíční statisícové kompenzace. Podle deníku The Washington Post i proto, aby saúdskoarabský režim za smrt otce hlasitě neodsuzovali. Někteří z Chášukdžího vrahů prošli výcvikem i ve Spojených státech, dodal list.

Tunisané protestují proti návštěvě saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Mnozí si s odkazem na brutální vraždu novináře Džamála Chášukdžího, kterou princ zřejmě nařídil, přinesli pily. (27. listopadu 2018) | foto: AP

Chášukdží patřil k saúdskoarabským prominentům, později ale začal Rijád kritizovat. Od roku 2017 pobýval v USA, kde psal pro The Washington Post. Zemřel 2. října 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kde si chtěl vyřídit doklady k další svatbě. 

Fotogalerie

Rijád napřed tvrdil, že Chášukdží konzulát opustil, později ale přiznal, že jej tam zabili saúdští agenti, které nyní ve vlasti soudí. Ropná monarchie ale stále popírá, že by vraždu posvětilo vedení země. Podle americké tajné služby CIA je velmi pravděpodobné, že likvidaci nařídil sám korunní princ Muhammad bin Salmán. 

Čtveřice Chášukdžího dětí dostala v Džiddě domy, z nichž každý má hodnotu přibližně čtyř miliony dolarů (téměř 92 milionů Kč). Všichni potomci zároveň pobírají měsíčně nejméně 10 tisíc amerických dolarů (necelých 230 tisíc Kč). 

Pomoc je prezentována jako běžně poskytovaná kompenzace. Cílem režimu je však pozůstalé i umlčet, uvedl The Washington Post s odvoláním na nejmenované saúdskoarabské činitele a okolí Chášukdžího rodiny. 

Chášukdžího dva synové a dvě dcery možná také získají až desítky milionů dolarů, až skončí proces s vrahy jejich otce. Deník připomněl, že žádné z Chášukdžího dětí Rijád ostře nekritizovalo. Smrt Chášukdžího přitom vyvolala celosvětové pobouření. 

K článku o darech od Rijádu se oba synové po zkontaktování odmítli vyjádřit. Jedna z dcer na žádost o komentář nereagovala a s druhou se listu nepodařilo spojit. 

Deník tvrdí, že mezi sourozenci se vynořovaly spory o to, jak se k Rijádu postavit. Dcery prý chtěly otevřeněji promluvit o krutosti monarchie, synové si naopak předsevzali maximalizovat množství peněz, které pozůstalí dostanou. 

S pozůstalými jedná princ podezřelý z účasti na spiknutí

V Saúdské Arábii plánuje nadále žít pouze Chášukdžího nejstarší syn Sálih, který v Džiddě pracuje jako bankéř. Ostatní jeho sourozenci pobývají v USA a nově nabytý majetek ve vlasti zřejmě prodají. 

Domy a platby pro Chášukdžího potomky schválil na konci loňska saúdský král Salmán. Letos v březnu napsal britský deník The Guardian, že pouto mezi monarchou a jeho synem Muhammadem se rozpadá. 

Dusím se, nechte toho, říká zavražděný novinář Chášukdží na nahrávkách

S rodinou Chášukdžího jedná bývalý velvyslanec v USA princ Chálid bin Salmán, další králův syn. Chálid je přitom podezřelý, že si s Chášukdžím telefonoval a ujistil ho, že mu na konzulátu v Istanbulu nehrozí nebezpečí. Ve vlasti nyní Chálid působí jako náměstek ministra obrany.

V jiném článku The Washington Post napsal, že Chášukdžího osud je i ukázkou možnosti zneužití bezpečnostní a špionážní spolupráce, kterou USA poskytují kromě Saúdské Arábie i dalším zemím.

Někteří členové komanda absolvovali i výcvik ve Spojených státech, možná u americké soukromé bezpečnostní společnosti Tier 1 Group, která disponuje licencí od ministerstva zahraničí. Neupřesněným školením v USA i jiných zemích prošel i rozvědčík a vůdce komanda Máhir Mutrib. Jeho skupina měla ale původně Chášukdžího nejspíš jen unést, nikoli zabít. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Exprezident Kiska představil novou stranu, pojmenoval ji Za lidi

Končící prezident Andrej Kiska prochází kolem čestné stráže 15. června 2019 při...

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska oznámil název a priority svojí nové politické strany. Hnutí se jmenuje Za lidi...

Ve slovenské zbrojovce se střílelo, zaměstnanec se mstil za propuštění

Slovenská policie

Dva mrtvé si v pondělí vyžádala střelba ve firmě, sídlící v areálu někdejší zbrojovky ZŤS v Dubnici nad Váhom na západě...

Kapitalismus dusí demokracii, státy se prostituují, hřímá host Havlova Fora

Britský spisovatel a politický analytik Colin Crouch v lednu 2019

Kapitalismus plodí nerovnosti, které podrývají demokracii. Státy se kapitálu podbízejí, korporace významně ovlivňují...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz