Rapová zpěvačka Asayel Slay v hudebním klipu k písni, kterou vzbudila v Saúdské...

Rapová zpěvačka Asayel Slay v hudebním klipu k písni, kterou vzbudila v Saúdské Arábii pozdvižení. | foto: YouTube

Saúdská Arábie pořádá hon na zpěvačku, označila ženy za silné a krásné

  • 93
Saúdskoarabské raperce Asayel Slay hrozí zatčení kvůli hudebnímu klipu, ve kterém oslavuje ženy z posvátného muslimského města Mekka jako „krásné a silné“. Podle úřadů tím pošpinila tradice a identitu místního obyvatelstva a zaslouží si trest vězení. Kromě hudebnice se zatykač vztahuje na každého, kdo se na výrobě videa podílel.

„Princ Chálid bin Fajsál z Mekky nařídil zatčení lidí zodpovědných za rapovou píseň Bint Mecca. Poškozuje tradice a zvyky lidí v Mekce a odporuje identitě a tradicím její vážené populace,“ uvedly minulý týden na Twitteru místní úřady.

Saúdská raperka v písni vyznává svou lásku městu, která je rodištěm proroka Mohameda a nejsvětějším místem islámu. „Respektuji všechny ostatní dívky, ale dívka z Mekky je jako cukrovinka,“ zpívá v klipu natočeném v kavárně.

„Dívka z Mekky je vše, co potřebujete. Nenaštvěte ji, ublíží vám,“ pokračuje na videu hudebnice, jež má podle listu The Independent eritrejské předky. „S touto dívkou se můžete oženit, váš život se vedle ní promění v ráj,“ pokračuje skladba, která už není na zpěvaččině kanále na YouTube dostupná.

Lidé na sociálních sítích rozhodnutí zatknout hudebnici odsoudili a uvedli, že je v rozporu nedávnými vládními reformami v oblasti práv žen. Někteří uživatelé ale s rozhodnutím úřadů souhlasí a navrhují, aby Saúdská Arábie ženu deportovala. Lidé také hudebnici zahrnuli rasistickými a sexistickými urážkami.

Slova písně rozhořčila saúdské úředníky:

Ženy nesmí v Saúdské Arábii podnikat nebo založit vlastní účet

„Zkaženosti už bylo dost. Doufám, že trestem pro tuto Afričanku bude uvěznění a deportace,“ napsal jeden z diskutérů. Zastánci hudebnice naopak poukázali na fakt, že saúdské úřady povolily vystoupit v Rijádu marockému zpěvákovi Saadu Lamjaredovi, který čelí obviněním ze znásilnění.

Saúdové propustili aktivistky. Ve vazbě zažily mučení

Podle Jahíji Assiriho, ředitele saúdskoarabské organizace pro lidská práva ALQST, ukazuje vydání zatykačů pokrytectví saúdského režimu. „Saúdské úřady chtějí představit obraz země usilující o reformu, mimo jiné zvou k vystoupení zahraniční umělce. Zároveň ale ignorují práva lidí žijících v zemi,“ uvedl.

Postavení žen v konzervativní sunnitské monarchii patří k nejhorším v rámci tradičně patriarchálních muslimských zemí. Korunní princ Muhammad bin Salmán, který je faktickým vládcem země, však v posledních letech nastolil kurz mírných společenských a ekonomických reforem.

Od roku 2018 smějí například Saúdské Arabky řídit auta, Salmán rovněž prohlásil, že nemusejí nosit abáje, tedy dlouhé šaty zahalující celé tělo. Loni navíc vláda umožnila ženám cestovat do zahraniční bez souhlasu mužů. Zapovězena jim ale zůstává například možnost založit si bankovní účet či začít podnikat.

Ženy v Saúdské Arábii mohou konečně legálně usednou za volant:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video