SARS se stává hrozbou světu

  0:01aktualizováno  0:01
Virus akutního syndromu dýchacích cest se může stát hrozbou 21. století. "Pokud si SARS udrží svou současnou schopnost přenosu, mohl by se stát skutečně první vážnou infekcí 21. století," řekl David Heymann, ředitel Světové zdravotnické organizace pro přenosné nemoci.

Onemocnění si do včerejška už vyžádalo téměř 140 obětí a bylo zaregistrováno asi 3300 nakažených. Choroba má zatím nejvážnější následky v asijských zemích. V minulých týdnech v Hongkongu umírali pouze starší lidé, ale o víkendu přibylo několik mrtvých, kterým bylo něco přes třicet let. 

Vědci ze Světové zdravotnické organizace ještě varovali, že jde oprvní nemoc, která je tak nakažlivá, že se šíří i prostřednictvím letecké dopravy. Smrtelná onemocnění, která se objevila v minulosti, jako třeba ebola, totiž působila pouze na malém území a nešířila se dál. Virus SARS tak začíná například v Hongkongu ohrožovat i místní ekonomiku, protože lidé v panice méně cestují i nakupují. 

SARS: první nakažený přímo v Evropě
Virus akutního syndromu dýchacích cest (SARS) neztrácí na síle. Jenom v pondělí si onemocnění v Hongkongu a Číně vyžádalo více než jedenáct obětí. V mnoha zemích se proto zpřísňují opatření proti jeho šíření.

Z evropských zemí oznámily po šesti nemocných Velká Británie a Švýcarsko, Francie pět. V Británii se objevil první případ pacienta nakaženého přímo v Evropě. V Evropě na SARS ještě nikdo nezemřel.

V Hongkongu, který je nyní ohniskem nákazy, na infekci SARS v pondělí zemřelo sedm lidí a onemocnělo jí 40. V Číně zemřeli další čtyři lidé a 74 osob bylo nově nakaženo. Tři oběti pocházejí ze severočínské provincie Šan-si a jedna z autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. V Číně si už infekce vyžádala 64 obětí, infikováno je 1418 lidí.

Odborníci se domnívají, že virus zmutoval, a proto je možné, že se jeho síla nesnižuje. Lékaři v jedné z nemocnic v Hongkongu, která byla onemocněním silně zasažena, mohli u pacientů pozorovat rozdílné symptomy a prudkost onemocnění.

"Chceme zjistit, proč virus působí tak rozdílně. Pokud to budeme vědět, můžeme předpokládat, kteří pacienti budou postiženi více," prohlásil biochemik Stephen Cui z Čínské univerzity v Hongkongu a dodal, že předchozí průzkumy ukázaly, že virus zmutoval, ale ne nijak výrazně.

V Číně se zdravotní osvěty po období utajování informací chopila média. Lidé jsou prostřednictvím televize a letáků vyzýváni, aby se podřídili zdravějšímu životnímu stylu. Státní televize občany varuje před kouřením a pitím alkoholu, letáky je nabádají, aby si po "vyčištění nosu" umývali ruce.

První podezření na nákazu jsou hlášena z Mongolska. Čtyři pacienti museli být převezeni k vyšetření do Japonska. Filipínské úřady dokonce sáhly k zákazu mluvení a smíchu ve výtazích na letištích hlavního města Manily.

Cestujícího, který by si odplivl, čeká pokuta. Nejvíce postiženou neasijskou zemí je Kanada, kde v sobotu podle tamních hygieniků na SARS zemřeli tři lidé. Počet těch, kteří viru v Kanadě podlehli, se tak zvýšil na 13.

Německá biotechnologická firma oznámila, že začíná prodávat test, který dokáže virus odhalit už v začátcích. Prostřednictvím výtěru z krku, slin či výměšků je možné získat výsledek za dvě hodiny. Testy dosud trvaly nejméně deset dnů. Nová analýza by podle odborníků měla částečně zpomalit další šíření nemoci.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Najdete na iDNES.cz