Rybkin: Unesli mě, zůstanu v Londýně

  16:21aktualizováno  16:21
Ztraceného kandidáta na ruského prezidenta Ivana Rybkina unesli. Alespoň to tvrdil na tiskové konferenci v Londýně. Mimo jiné uvedl, že se nemůže kvůli bezpečnosti své rodiny vrátit do Moskvy. V kampani ale chce pokračovat a povede ji z britské metropole.

Původně Ivan Rybkin tvrdil, že do Kyjeva, kde údajně několik dní pobýval, odjel dobrovolně.

"Ivan Petrovič Rybkin mi zavolal a řekl mi, že v Kyjevě strávil příjemné čtyři dny a že nechápe, kvůli čemu je tady ta hysterie," uvedla po Rybkinově znovuobjevení 10. února Ksenije Ponomarjovová, šéfka jeho předvolebního štábu.

Na tiskové konferenci v Londýně ale překvapivě oznámil, že se do Ruska nemůže vrátit dřív než 14. března, kdy se uskuteční volby.

"Nalákali mě tam podvodem, zajali mě a unesli," vyprávěl prezidentský kandidát, jak se dostal do Kyjeva.

Ačkoli podle BBC Rybkin neví, kdo za jeho údajným únosem stojí, nechal se slyšet, že v tom budou pravděpodobně zainteresovány tajné služby.

"Po tom, co se stalo v Kyjevě, jsem se přesvědčil, že tyto volby nemají žádná pravidla," rozčiloval se Ivan Rybkin v Londýně.

Znechucení nad nekalými praktikami ostatních prezidentských kandidátů přimělo Ivana Rybkina k rozhodnutí vést kampaň ze zahraničí.

Původně byl za přáteli
"Odjel jsem si do Kyjeva odpočinout od všeho toho shonu. Bez telefonu a bez televize. Své ženě jsem záměrně nic neřekl," prozradil ještě v úterý 10. února rozhlasové stanici Echo Moskvy, co stálo za jeho zmizením.

Rybnikovi kolegové jeho slova ale nechápali, neboť na pátek měl politik naplánovanou tiskovou konferenci a v sobotu si měl vyzvednou průkaz kandidáta na prezidenta.   

Podle manželky se Ivan Rybkin ztratil ve čtvrtek 5. února poté, co opustil jejich rodinný dům.

Poslanec za frakci Jednotné Rusko Gennadij Gudkov s odvoláním na nejmenované zdroje z tajné policie tvrdil, že Rybkin je v rekreačním středisku poblíž Moskvy, jež patří Kremlu. Policie však uvedla, že tam nebyl.

Komise Rybkina schválila
Ústřední volební komise v sobotu 6. února schválila Rybkinovu účast ve volbách. Jeho spolupracovníci poté upozornili, že šéfa už dva dny pohřešují.

Policie se začala případem zabývat po ohlášení Rybkinovy manželky, podle níž manžel odešel z domova ve čtvrtek kolem sedmé hodiny večer. "Pak už ho neviděli," uvedl policejní mluvčí.

Pátrání nepřineslo žádný výsledek, proto se do případu v pondělí vložila státní prokuratura. Začala ho vyšetřovat jako úkladnou vraždu, ale chvíli poté své rozhodnutí stáhla.

Není zřejmé, proč prokuratura tak rychle změnila stanovisko a zda sama získala o Rybkinovi nějaké informace.

Média spekulují
Rozdílné byly i spekulace ruských médií, podle nichž mohl být politik unesen, nebo sám zorganizoval své zmizení, aby ještě víc rozbouřil už tak rozvířené vody prezidentské kampaně.

Sedmapadesátiletý Rybkin byl za úřadování bývalého prezidenta Jelcina předsedou Státní dumy, tajemníkem vlivné Bezpečnostní rady nebo místopředsedou vlády. Vystudoval zemědělský institut, v 90. letech si vzdělání rozšířil o diplomacii a společenské vědy.

Rodák z Voroněžské oblasti je výrazným oponentem stávajícího prezidenta Vladimíra Putina, kterého obviňuje, že vládne politikou strachu. Často kritizuje také válku v Čečensku a žádá, aby Putin zahájil rozhovory s povstalci.

Problematický je pro Rybkina i Putinův boj s oligarchy - muži, kteří po rozpadu SSSR nashromáždili ohromné bohatství. Patří mezi ně i Rybkinův přítel, mecenáš a kontroverzní podnikatel Boris Berezovskij, který nyní žije s pozměněnou identitou v britském exilu.

Volby budou v půli března
Prezidentské volby v Rusku se uskuteční 14. března. O úřad se uchází sedm lidí. Největším favoritem je právě Putin.

Kromě Rybkina dále kandidují liberální politička Irina Chakamadová, Sergej Glazjev z nacionalisticky orientovaného bloku Vlast, Nikolaj Charitonov z komunistické strany, Oleg Malyškin z Liberálně demokratické strany a předseda Rady federace (horní komory parlamentu) Sergej Mironov, který tvrdí, že voleb se účastní, aby podpořil Putina.

Archivní snímek uchazeče o křeslo ruského prezidenta Ivana Rybkina. (9. ledna 2004)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec...

Muellerovi prokurátoři žádají pro exšéfa Trumpovy kampaně přes 24 let vězení

Paul Manafort

Prokurátoři pracující pro zvláštního vyšetřovatele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Najdete na iDNES.cz