Kontroverzní memento. Ve Rwandě vystaví mumie obětí genocidy

  16:40aktualizováno  16:40
Němí svědci lidské bestiality. Tak mumie obětí genocidy ve Rwandě nazval německý magazín Der Spiegel. Mumie budou jako memento vystavené v památníku ve rwandské obci Murambi, kde se nacházejí stovky koster zavražděných. S mumifikací některých z nich pomohlo Německo.

Kostry obětí genocidy ve Rwandě v památníku Murambi Genocide Memorial Centre. | foto: Profimedia.cz

V památníku ve škole v Murambi na jihu Rwandy je pro veřejnost zpřístupněno 849 kosterních pozůstatků po obětech tamního masakru. K mumifikaci vybrali 20 těl. Mají tak být lépe chráněny před rozkladnými procesy. 

Mumie představili 21. dubna 2019 na ceremoniálu k 25. výročí genocidy. Nacházejí se v budově plánované jako jídelna školy. Jsou v průhledných oválných akrylových trubicích. Ty „vypadají jako inkubátory ze sci-fi filmu,“ napsal v červenci Der Spiegel

Stav mumií je pravidelně sledován. Měří se vlhkost a teplota uvnitř trubic, upozorňuje se na případnou plíseň a změny barvy či polohy těl. 

Mumie obětí genocidy ve Rwandě v trubicích v památníku v Murambi

Mumie obětí genocidy ve Rwandě v trubicích v památníku v Murambi | foto: Der Spiegel

S mumifikací pomohla archeologická restaurátorka Monika Lehmannová z Hannoveru a její kolegyně Dorte Schaarschmidtová. Do Murambi dorazily v roce 2017 a s rwandskými odborníky tam pracovaly 33 dnů. Ve zvláštních kabinách, rukavicích, respirátorech a ochranných oblecích. 

Lehmannovou obzvlášť děsilo, jak stále víc odhalovala detaily z posledních chvil života zavražděných. Čím dál patrnější byly strachem a bolestí zkřivené výrazy v obličejích, otevřená ústa nebo ruce zvednuté v zoufalém pokusu o obranu. Některé z obětí měly přetnuté Achillovy šlachy, aby nemohly utéct.

Mrtvoly ležely na hromadě jako klády v lese, líčí Rwanďanky genocidu

Výstavní síň s mumiemi dosud pro veřejnost neotevřeli. Již si ale vysloužila hlasitou kritiku. Podle některých není v souladu s pietou.

Lehmannová projekt brání. „Zavraždění lidé nyní mohou vyprávět svůj příběh o utrpení. A připomínat nám, že k takovému zločinu už nikdy nesmí dojít,“ míní. 

V Murambi zahynulo přibližně 43 000 mužů, žen i dětí z řad etnika Tutsiů. V dubnu 1994 na tamní školní pozemky utekli před zdivočelými členy etnika Hutuů. Místní úřady i armáda jim slíbily, že jsou v bezpečí. Po několika dnech je 21. dubna Hutuové takřka všechny povraždili. Napřed začali střílet a házet granáty, později bezbranné uprchlíky zabíjeli mačetami, noži, kopími a srpy.

Horší než holocaust?

Lehmannová a Schaarschmidtová se na návštěvu Murambi důkladně připravily. O masakru četly a viděly i obrazové materiály. I tak je šokovalo, když poprvé prošly 18 učebnami, kde jsou poskládány stovky koster. I 20 let po jejich vyzvednutí z hromadných hrobů byl ve vzduchu cítit zápach hniloby. 

Fotogalerie

„Co se stalo v Murambi, překračuje naši představivost,“ řekla Schaarschmidtová. „To nemůžete popsat slovy,“ dodala. 

Ostatky ukazují, že vrazi obětem usekávali končetiny a rozbíjeli lebky. Stínali i děti a ženy znásilňovali. „Na světě pravděpodobně není pomník, ve kterém je lidská bestialita tak otevřeně a brutálně znázorněna,“ poznamenal Der Spiegel.

V závěrečné zprávě projektu s názvem „Nikdy nezapomenout“ se píše, že restaurátorské práce přispěly k rekonstrukci zločinu a k podpoře svědectví nepatrného počtu přeživších, což může napomoci odsouzení viníků. 

„Tento projekt by nebyl možný bez know-how a finanční podpory Německa,“ řekl rwandský učitel biologie Martin Muhoza, který se na práci podílel. „Je to opatření proti zapomenutí, protože v naší zemi je mnoho lidí, zejména mezi pachateli, kteří dosud nechtějí genocidu připustit,“ doplnil. 

Genocidu ve Rwandě bude soudit i Čech

Jatka ve Rwandě bývají označována za nejrychlejší genocidu či nejhrůznější násilný čin co do počtu mrtvých po dnech. Hutuští extremisté za 100 dní zmasakrovali nejméně 800 000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů. 

Podle vlády zahynulo každý den přibližně 10 000 lidí, 400 za hodinu a sedm za minutu. V tomto ohledu šlo o pětkrát horší masakr než při holokaustu, tvrdí francouzský historik Gérard Prunier. 

Genocida ve Rwandě vypukla z 6. na 7. dubna a skončila 18. července 1994: 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Sexuální zneužití dětí si odsedíte, vzkázal odvolací soud kardinálu Pellovi

Kardinál George Pell stanul před australským soudem v Melbourne. (26. února...

Australský soud ve středu zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v březnu prvoinstanční soud uložil šest let...

Chovatel lvů v kleci opravoval plot, šelmy zaútočily a muže roztrhaly

Ilustrační snímek

V úterý zabil lev na chovatelské farmě v Jihoafrické republice svého sedmdesátiletého majitele. Neštěstí se stalo v...

Záchranáři našli věci speleologů uvázlých v jeskyni v polských Tatrách

Záchrana seleologa

Záchranáři, kteří se v polské části Tater od víkendu snaží pomoci dvěma polským speleologům zablokovaným vodou ve Velké...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz