Vladislava a Anna žijí v okupované Doněcké oblasti. Ačkoli se neznají, mají něco společného: obě mají příbuzné, kteří se po nasazení v ruské armádě ztratili a obě na sociální síti Vkontakte oslovila žena, která se představila jako „novinářka Julija Ivanovna“ ze zaniklého proruského kanálu NewsOne.
Ivanovna nešťastnicím v září řekla, že jejich blízcí, Vladislavin strýc a Annin bratr, padli do ukrajinského zajetí. Ženám poslala dokument, o němž tvrdila, že je formulář pro kontaktování velení samozvané Doněcké lidové republiky a pro jeho úspěšné podání jí musí zaplatit pět tisíc rublů (1 600 korun). Dvojice žen vycítila podvod a peníze raději neposlala.
Podle ruského portálu Verstka lze profil se jménem Julija Ivanovna na sociálním médiu stále vyhledat, od září ale není aktivní. Nikdo s tímto jménem pak pro NewsOne zřejmě nepracoval.
Pro Annu to nebyla první zkušenost s podvodníky. Od chvíle, kdy začala bratra v srpnu hledat, dostala nabídku také od muže, jenž vystupoval jako žoldnéř z Vagnerova uskupení. „Nedávno jsme doprovázeli zástupce pro výměnu vězňů. Vašeho bratra drží v zajetí. Na výměnu není šance, nejlepší bude, když ho vykoupíte,“ napsal jí. Když se pak nabídl coby prostředník a řekl si o peníze, Anna ho raději zablokovala. Portál nyní zjistil, že muž se jí představil pod falešným jménem a pochází z Přímořského kraje.
Válka na Ukrajině |
Těch, kteří hledají své blízké, bude zřejmě mnoho. Rusko od vpádu na Ukrajinu utrpělo podle analytiků na bojišti velké ztráty. Podle šetření webu iStories přišlo už o život více než 90 tisíc vojáků. Moskva o svých ztrátách informovala jen třikrát, naposledy v září v souvislosti s vyhlášením částečné mobilizace uvedla, že na Ukrajině zahynulo 5 937 jejích vojáků.
Podvodníci slibují lepší pozice při výměnách
Další taktikou, kterou podvodníci používají, je vydávání se za jasnovidce. Takoví lidé nabízejí, že pomocí svých schopností určí, zda je pohřešovaný bojovník stále naživu, či po smrti. Rovněž nabízejí „rituály“, které mají ztraceného vojáka přimět k rychlému kontaktování blízkých.
Mnozí Rusové se po konci mobilizace vracejí domů. O rizicích víme, líčí |
Podvodníci podle portálu Meduza rovněž s oblibou tvrdí, že mohou lidem pomoci pro jejich zajaté příbuzné koupit „lepší místa“ na seznamech pro výměnu vězňů ruského ministerstva obrany.
Anna Žukovová z okupovaného města Horlivka v Doněcké oblasti dostala zprávu od člověka, jenž tvrdil, že se její syn nachází v zajetí. Poté jí nabídl, že ho za poplatek dostane mezi deset nejlepších míst na seznamu.
Pozice v první dvacítce by stála 200 tisíc rublů (65 tisíc korun), v top třicítce 120 tisíc rublů (40 tisíc korun) a v šedesátce na 60 tisíc rublů (20 tisíc korun). Anna jeho nabídku odmítla. Později zjistila, že její syn zemřel.
Seberu peníze a přestanu reagovat
Dalším kouskem podvodníků je přimět lidi, aby zaplatili za možnost mluvit po telefonu se svým blízkým. Matka zmizelého vagnerovce Světlana takové nabídce málem propadla, když ji na internetu oslovil Vasilij Vanlov a tvrdil, že její syn leží v nemocnici v Luhanské lidové republice.
„Má ránu na stehně. Když mi na tento účet pošlete 400 rublů (130 korun), pomohu vám,“ psal s tím, že poplatek je za roaming. Portál Verstka podvodníka pomocí účtu vypátral a oslovil ho. V reálu se jmenuje Vladimir.
Ten novinářům sdělil, že s nápadem na podvod přišel jeho spoluvězeň. Když se Vladimir v září dostal na svobodu, začal „rychle vydělávat“. Údaje vagnerovců mu předává spoluvězeň, který je stále za mřížemi a jména dostává od jednoho z dozorců. Všichni zapojení dostávají z kořisti podíl.
Kreml počítá se ztrátami až 100 tisíc branců, na jaře chce novou ofenzívu |
„Dávají mi data lidí, kteří se s vagnerovci zapojili do invaze. Tak najdu jejich příbuzné na Vkontakte a dalších sítích. Napíšu jim, že jejich příbuzný je prosí o telefonát, ale že je třeba za hovor zaplatit,“ uvedl Vladimir. Za běžný hovor si řekne 400 rublů, za videohovor dvojnásobek.
„Příbuzný mi pošle 400 rublů a já mu po 15 až 20 minutách zavolám a řeknu, že voják chce videohovor a je třeba zaplatit zbytek. Když mi peníze pošle, zavolám za další půl hodinu a řeknu, že vojákovi se přitížilo, že se ozvu později. A pak na ně přestanu reagovat,“ sdělil Vladimir.
Uvedl také, že za poslední měsíc vydělal 57 tisíc rublů (18 600 korun), což je jen jeho podíl z 220 tisíc rublů (72 tisíc korun) získaných na klamání lidí. Podvodníci si podle portálu ale dávají pozor, aby od lidí nevybrali více než 2 500 rublů, protože případná obvinění z přestupků by se stala trestnými.