Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvUkrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokládá za nezbytné, aby se elektrárna vrátila pod řádnou kontrolu Ukrajiny a aby k ní Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) měla zajištěný přístup, protože Rusko dovedlo situaci na krok od katastrofy.
Čtvrteční odstávka hrozila radiační havárií, pokud by v elektrárně nefungoval automatický systém spuštění generátorů k výrobě elektřiny a pokud by zaměstnanci nepokračovali v práci, citoval prezidenta list Ukrajinska pravda. „Každá minuta pobytu ruských vojáků v jaderné elektrárně hrozí globální katastrofou,“ řekl Zelenskyj ve večerním projevu.
„Kvůli ruské okupaci elektrárny průšvih visí na vlásku,“ okomentovala situaci šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
„Aktivita okupujících jednotek způsobila úplné odstřižení Záporožské jaderné elektrárny od sítě, poprvé v dějinách elektrárny,“ napsala státní společnost Enerhoatom, která elektrárnu spravuje. „Vnitřní energetické potřeby jaderné elektrárny jsou aktuálně pokryty díky přenosové soustavě, která funguje mezi jadernou elektrárnou a Záporožskou tepelnou elektrárnou,“ dodala.
Ukrajinské ozbrojené síly tvrdí, že ruské ostřelování ve čtvrtek v Záporožské a Chersonské oblasti způsobilo požáry a následně zkrat v síti. Několik měst kvůli tomu bylo odpojeno od elektřiny.
Lídři Západu vyzývají k vojenské zdrženlivosti v okolí Záporožské elektrárny |
„Enerhodar je opět na pokraji humanitární katastrofy! Dnes v důsledku nepřátelského ostřelování zůstalo město zcela bez elektřiny a vody,“ napsal starosta Enerhodaru. Bez elektrického proudu se ocitli zejména lidé v Melitopolu, Chersonu a Nové Kachovce.
Ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško uvedl, že kvůli odpojení elektrárny od ukrajinské energetické sítě část nemocnic na Ruskem okupovaných územích nemá dostatek elektřiny a nemůže pokračovat v obvyklém provozu.
„Pod hrozbou se ocitlo to nejcennější – život lidí, kteří jsou dnes na operačních sálech či na jednotkách intenzivní péče v Chersonské oblasti a v částech Záporožské oblasti,“ uvedl Ljaško na Facebooku.
Zkrat v síti
Šéf Rusy dosazené správy Enerhodaru Alexander Volga tvrdí, že důvodem výpadku proudu je zkrat v síti způsobený požáry vypuklými po ostřelování ukrajinskými jednotkami. Současně s tím se vypnuly i bezpečnostní systémy elektrárny, dodal.
Ukrajinský vyslanec při MAAE Jevhenij Tsymbaliuk už dříve varoval, že Rusové cílenou střelbou na jadernou elektrárnu chtějí zamezit proudění elektřiny na jih Ukrajiny.
Úřady v okupovaném Záporoží nepřímo vyhlásily nezávislost, tvrdí ISW |
MAAE podle Reuters sdělila, že ji Ukrajina informovala o obnovení vedení přivádějícího energii do záporožského zařízení po čtvrtečních nejméně dvou výpadcích. Doplnila, že podle Kyjeva však všech šest reaktorů elektrárny i po obnovení dodávek zůstává odpojeno.
Agentura Interfax s odvoláním na šéfa okupační záporožské správy Jevhena Balického (v ruském přepisu Jevgenije Balického) napsala, že po odpojení bloků zůstala Záporožská oblast dočasně bez dodávek elektřiny, ale že po likvidaci požáru se podařilo jeden z bloků uvést znovu do chodu. „V danou chvíli jsou dodávky elektřiny do všech měst a míst Záporožské oblasti obnoveny,“ tvrdí Balickyj. Požár podle něj zavinily útoky ukrajinských sil.
Největší evropskou jadernou elektrárnu obsadila ruská vojska na začátku března, krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu. O chod zařízení se na ruskými okupačními silami ovládaném území nadále starají Ukrajinci. Záporoží je nedaleko bojové linie a okolí elektrárny bylo opakovaně cílem ostřelování, což budí obavy z možné jaderné katastrofy. Moskva a Kyjev se vzájemně viní z odpovědnosti za útoky na elektrárnu.
Ruská národní garda ve čtvrtek uvedla, že zadržela dva zaměstnance okupované záporožské elektrárny kvůli podezřením, že předávali ukrajinským silám informace, kde se v areálu elektrárny nacházejí ruští vojáci a vojenská technika. Od 4. března gardisté údajně zadrželi 26 narušitelů propustkového režimu v elektrárně, tedy lidí, kteří se nepodřídili nařízení, že do elektrárny se smí jen s propustkou vydanou Rusy.
Rusové v březnu jadernou elektrárnu ostřelovali. Požár se podařilo uhasit:
4. března 2022 |
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvInspekce elektrárny je blízko, tvrdí MAAE
Situace kolem této největší atomové elektrárny v Evropě budí obavy z možné jaderné katastrofy a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) intenzivně vyjednává ve snaze dostat své inspektory do zařízení. Elektrárnu chce podle agentury Bloomberg navštívit před 5. zářím, na něž byla původně ještě před válkou naplánována jiná mezinárodní mise. Ta měla poprvé po šestnácti letech zhodnotit bezpečnost zařízení.
MAAE bude během své návštěvy schopna provést širší kontrolu, než se původně předpokládalo, uvedl rovněž Bloomberg s odvoláním na dva diplomatické zdroje obeznámené s podrobnostmi chystané návštěvy v jaderném zařízení.
Původně totiž MAAE žádala o inspekci zařízení, aby zkontrolovala, že za šest měsíců války v elektrárně neubyly zásoby obohaceného uranu. Nově však bylo dohodnuto, že v delegaci budou i experti na bezpečnost, díky nimž bude mít MAAE možnost provést forenzní zhodnocení ostřelování elektrárny.
Putin si stěžoval Macronovi na riziko katastrofy v záporožské elektrárně |
Toto posouzení by mohlo být použito k pohnání k zodpovědnosti těch, kdo za útoky stojí. Představitelé evropských zpravodajských služeb útoky připisují Rusku, které podle nich zařízení používá jako štít pro své síly a k podnikání dělostřeleckých útoků z její blízkosti. Rusko naopak tvrdí, že za útoky stojí ukrajinské síly.
Rada dolní komory ruského parlamentu ve čtvrtek podle agentury TASS přijala usnesení, která vyzývá MAAE, OSN a parlamenty jednotlivých zemí, aby odpovídajícím způsobem vyhodnotily „zločinné kroky“ Kyjeva.
Podrobnosti návštěvy MAAE ve čtvrtek projednával šéf mezinárodní organizace Rafael Grossi v Istanbulu s představiteli ruské energetické společnosti Rosatom. Delegace má vyjet z Kyjeva a u města Enerhodar vstoupit na území pod kontrolou ruských sil.