Hlavní účastníci jednání. Náměstkyně amerického ministra zahraničí Wendy Shermanová a její ruský protějšek Sergej Rjabkov. | foto: Reuters

„Jako za krize na Kubě.“ Rusko a USA u stolu. O co tady vlastně jde

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Pesimistickými prohlášeními zahájili v pondělí v Ženevě zástupci Ruska a USA sérii jednání, která tento týden mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny, evropské bezpečnosti a budoucím vztahu mezi Západem a Moskvou. Výsledkem má být odpověď na otázku – co chce ruský prezident Vladimir Putin? Záminku pro invazi, nebo řešení nejhoršího sporu mezi oběma stranami od konce studené války?

Hlavním tématem vyhrocených debat přitom není jen Ukrajina, nýbrž budoucí rozložení sil v Evropě a křivda, kterou Rusko po rozpadu Sovětského svazu stále cítí. Setkáním předcházela ruská mobilizace u hranic s Ukrajinou, následovaná ultimátem – NATO se nebude rozšiřovat na východ a omezí aktivity v zemích, které se k němu připojily po roce 1997, což se může týkat také Česka. 

Bílý dům by se raději nyní soustředil na spory s Čínou než na Evropu, a zaznívají tak obavy, že Washington bude přece jen nakloněn k nějakým ústupkům.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video