Některé písně nahráli vojáci, kteří působí ve službách nejznámější ruské soukromé společnosti Vagner bývalého velitele jednotky speciálních sil Dmitrije Utkina, na cvičišti Molkino.
Například v jedné písni se zpívá o dobytí Palmýry. Líčení, vyšperkované vulgarismy, se vede v první osobě množného čísla za prostinkého kytarového doprovodu. „Náš transportér je celý omlácený, ale šlape dál, bijeme islamisty proklaté, vyrazíme z těch hadů duši. Za rovinou se tyčí hory, vede přes ně průsmyk a za ním už je Palmýra...,“ praví se v textu.
Ruští žoldáci podle autora bojují v Sýrii za mír stejně jako jejich dědové. A také - v geopolitické odbočce - slibuje zopakovat na zdech Bílého domu ve Washingtonu akci umělecké skupiny Vojna, která na zdvihací most před sídlem tajné služby v Petrohradu namalovala obří falus.
Neznámý zpěvák dále slibuje, že pádem starobylého města válka skončí, i když dobyvatelé, kteří pomohli rozbít okovy syrských sokolů, se nejspíše žádných medailí nedočkají - na rozdíl od peněz, ženských a vína, které na ně čekají ve vlasti.
„Teď jsou kluci zase venku“
A pak už následuje návrat do Krasnodarského kraje. Asi je třeba upozornit, že právě v tomto kraji na jihu Ruska se nalézá cvičiště Molkino. Na Molkino odkazuje i další píseň v podání soukromé vojenské společnosti Vagner, avšak nutno dodat, že text i hudbu už před lety složil písničkář Vladimir Mazur, který podle svého oficiálního životopisu spolupracuje s organizacemi sdružujícími veterány afghánského tažení a pravidelně koncertuje u armádních jednotek.
Jiný „vagnerovský“ hit sice zase pěje o válčení s islamisty, ale je předělávkou známé písničky zpěváka Viktora Coje, jednoho z nejpopulárnějších sovětských zpěváků v éře perestrojky.
První písně od skupiny Vagner se objevily na sociální síti VKontakte na stránce vojáků štěstěny. Zdroj spjatý s Utkinovou společností tvrdil, že písně s kytarou skutečně nahráli vojáci Vagnera. Některé vznikly až v Sýrii. „Teď jsou kluci zase venku. V Rusku nebudou nejméně čtyři měsíce,“ řekl.
Fotka s Putinem
První zprávy v ruských médiích o žoldácích společnosti Vagner a o Utkinovi se objevily v době, kdy vrcholil konflikt na Ukrajině. Podle petrohradského serveru Fontanka společnost Vagner byla jednou z nejutajenějších jednotek, které zde bojovaly. Její velitelé a příslušníci nedávali rozhovory, nezveřejňovali své snímky s ukrajinskými trofejemi na sociálních sítích, nezmiňovala se o nich oficiální prohlášení separatistů.
O Utkinovi se ví, že se mu přezdívá Vagner a že je důstojníkem v záloze. Do roku 2013 byl velitelem 700. samostatného komanda speciálních sil 2. brigády armádní rozvědky GRU. Po propuštění do zálohy pracoval v Moran Security Group a zúčastnil se syrské výpravy Slovanského sboru. Od roku 2014 velí vlastní jednotce, které se podle jeho přezdívky říká soukromá vojenská společnost Vagner.
Ta v letech 2014 až 2015 působila v Doněcké a Luhanské lidové republice. Od podzimu 2015 se přemístila do Sýrie. Předpokládá se, že právě tato jednotka sehrála klíčovou roli při dobytí Palmýry. Mnozí vojáci z této skupiny byli vyznamenáni ruskými řády a medailemi. V prosinci 2016 byl Vagner zaznamenán na slavnostní recepci v Kremlu, později se objevil jeho snímek spolu s prezidentem Putinem.